Sektör mü kaldı?

banner37

Yiğitler Tavukçuluk Direktörü Kemal Emir, sektörün ‘hükümetler eliyle tekelleştirildiğini’ iddia etti; esnafın geleceği göremediğini söyledi:

Sektör mü kaldı?
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Yiğitler Tavukçuluk işletmesinin direktörlerinden Kemal Emir, Toprak Ürünleri Kurumu’ndan aldıkları mısır nedeniyle 2001’de çok ciddi bir zarara girdiklerini savunurken, “Bu sektör, tek şirketin insafına bırakıldı. Bakın, bırakıldı diyorum çünkü bu iş, hükümetler eliyle yapıldı” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

   Bahse konu zararlarının 110 bin TL tutarındaki kısmının, o dönemki Bakanlar Kurulu’nun kararıyla devlet tarafından karşılandığını fakat gerçek zararlarının bu rakamın çok daha üzerinde olduğunu da savunan Emir, “Adalet sistemimizde de iş yok. Bitirilmek istenen kişinin aleyhine okunan davalar birkaç gün üst üste görüşülüp karara bağlanırken; lehine davalar da uzatıldıkça uzatılıyor. Bu ülkede her alanda köklü bir değişim şart” şeklinde konuştu ve Kuzey Kıbrıs olarak ‘her alanda’ köklü bir reforma ihtiyaç duyduğumuzu kaydetti.

“Ekmek paramız ya çıkıyor ya çıkmıyor”

   Emir, ülkede yerli tavuk ve yumurta ticaretiyle uğraşan neredeyse kimse kalmadığını da söylerken, tekelleşme ve elektrik giderleri başta olmak üzere girdi maliyetlerinde yaşanan artışın, bu sektörde faaliyet göstermeye çalışan firmaların elini güçsüzleştirdiği bilgisini aktardı.

   “Satışlar da kötü, mali durum da” diyen Emir, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı. “Esnaf geleceği göremiyor çünkü hem ülke ekonomisi kötü hem de vatandaşın alım gücü gittikçe düşüyor. Bu işi yapıyoruz ama ekmek paramız ya çıkıyor ya çıkmıyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75