Sektörün hacmi 116 milyon TL’yi buldu

banner37

BTHK tarafından hazırlanıp yayımlanan rapora göre, Kuzey Kıbrıs’ta elektronik haberleşme sektörü gelirlerinde yılın ilk çeyreğine nazaran yüzde 7’nin üzerinde artış yaşandı

Sektörün hacmi 116 milyon TL’yi buldu
banner90
banner8

“ARTIŞ YÜZDE 7’Yİ GEÇTİ”… BTHK tarafından hazırlanan ‘Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Veriler Raporu-2019 İkinci Çeyrek’ raporuna göre, 2019’un ilk çeyreğinde 108 milyon 100 bin TL’lik toplam hacme sahip elektronik haberleşme sektörü, toplam hacmini Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz 2019 kayıtlarına göre 115 milyon 800 bin TL’ye çıkardı, ki bu da yüzde 7,12’lik bir artışa tekabül ediyor.

“KULLANICI BAZINDAKİ GELİR ARTTI”… BTHK’nin Elektronik Haberleşme Sektörü Raporu’na göre, ‘birim başına ortalama gelir’ olarak da bilinen, öncelikle tüketici iletişimi, dijital medya ile ağ şirketleri tarafından kullanılan ve toplam abone sayısına bölünen toplam gelir olarak tanımlanan Kullanıcı Başına Ortalama Gelir/AverageRevenue Per User (ARPU) rakamlarında ise söz konusu zaman zarfında düşüş yaşandı ve mobilde 27.78 TL’den 30.92 TL’ye; sabit iletişimde ise 52.90 TL’den 53.52 TL’ye yükseldi.

“İSTİHDAMDA SABİT HABERLEŞME ZİRVEDE”…Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu tarafından hazırlanıp kamuoyuyla paylaşılan rapordan derlenen verilere göre, elektronik haberleşme sektöründe istihdam edilen personelin, departman bazındaki dağılımı incelendiğinde, çalışanların yüzde 36’sının Sabit Haberleşme, yüzde 35’inin İnternet Servis Sağlayıcılar ve yüzde 29’unun da Mobil Haberleşme alanlarında faaliyet yürüttüğü görülüyor.

Ali ÇATAL

   Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) bünyesinde hazırlanıp kamuoyuyla her üç ayda bir paylaşılan ‘Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Veriler Raporu’nun, 2019’un ikinci çeyreğini kapsayan sayısından derlenen verilere göre, elektronik haberleşme sektörü gelirleri, KKTC’de, aynı yılın ilk çeyreğine göre hatırı sayılır bir artış kaydetti.

   Bahse konu rapordaki bilgiler uyarınca, 2019’un ilk çeyreğinde 108 milyon 100 bin TL’lik toplam hacme sahip sektör, toplam hacmini Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz 2019 kayıtlarına göre 115 milyon 800 bin TL’ye çıkardı, ki bu da yüzde 7,12’lik bir artışa tekabül ediyor.

ARPU ortalamaları yükseldi

Ayrıca, aynı raporun ‘Abone Başına Aylık Gelir’ ara başlığındaki verilere göre, ‘birim başına ortalama gelir’ olarak da bilinen, öncelikle tüketici iletişimi, dijital medya ile ağ şirketleri tarafından kullanılan ve toplam abone sayısına bölünen toplam gelir olarak tanımlanan Kullanıcı Başına Ortalama Gelir/AverageRevenuePer User (ARPU) rakamlarında da söz konusu zaman zarfında yükseliş yaşandı.

   Buna göre, 2019’un ilk çeyreğinde 27.78 TL olan mobil ARPU, ikinci çeyrekte 30.92 TL’ye; 2019’un ilk çeyreğinde 52.90 TL olan sabit ARPU ise aynı yılın ikinci çeyreğinde 53.52 TL’yeyükseldi ve mobil ARPU’daki artış yüzde 11,3; SABİT ARPU’daki artış ise yüzde 1,17 bandından kayıtlara geçti.

   Öte yandan, 2019’un ilk çeyreğinde 37,51 TL olarak kayıtlara geçen Genişbant İnternet ARPU verileri ise bu alanda düşüşün yaşandığı tek kalem olarak göze çarptı. İlgili rapordaki veriler uyarınca, bu alandaki ortalama, 2019’un ikinci çeyreğinde 34.24 TL’ye gerileyerek, yüzde 8,72 bandında bir gerilemeye denk geldi.

Sektörün istihdamı arttı

BTHK’nin ilgili raporuna göre, Kuzey Kıbrıs’ta elektronik haberleşme sektörünün istihdam verilerinde de artık kaydedildi. Bahse konu sektör, 2019’un ilk çeyreğinde 948 istihdam sağlarken; bu rakam, aynı yılın ikinci çeyreğinde 965’i buldu ve yüzde 1,79 bandında bir artış kaydetti.

   Elektronik haberleşme sektöründe istihdam edilen personelin, departman bazındaki dağılımı incelendiğindeyse, çalışanların yüzde 36’sının Sabit Haberleşme, yüzde 35’inin İnternet Servis Sağlayıcılar ve yüzde 29’unun da Mobil Haberleşme alanlarında faaliyet yürüttüğü görülüyor.

En çok abone Turkcell’de

   Bahse konu raporda dikkat çeken bir diğer veriyse, abonelerin haberleşme sağlayıcılarına dağılımı. Buna göre, 2019 yılı ikinci çeyreği itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaklaşık yüzde 235 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 880 bin 918 kayıtlı mobil abone bulunuyor.

Mobil haberleşme sektöründe yetkili iki haberleşme sağlayıcıları da Kıbrıs Mobil Telekomünikasyon Ltd. (Kuzey KıbrısTurkcell) ve Vodafone Mobile Operations Ltd. (Telsim) şirketleri olarak görülürken; 2019 yılı ikinci çeyrek dönemi itibarıyla kayıtlı abone sayısına göre Turkcell’inyüzde 63,Telsim’in ise yüzde 37 pazar payına sahip olduğu görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75