Sektörün hâli içler acısı!

banner37

Kürüm Kuaför ve Güzellik Merkezi Direktörü Uğur Kürüm, düzensiz büyüme ve denetim eksikliğinden yakındı; fiyatlandırma politikalarını eleştirdi

Sektörün hâli içler acısı!
banner90
banner99

“DEVLETLE ORTAK GİBİYİZ”… Kürüm Kuaför ve Güzellik Merkezi Direktörü Uğur Kürüm, katma değer olarak ödedikleri miktarın çok fazla olduğunu söylerken; “Hükümetin, her şeyden önce KDV’yi düşürmesi şart. Her işte yüzde 16 KDV ödediğimizde, adeta ‘devletle ortak’ çalışıyoruz” ifadeleriyle, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının yüksekliğinden yakındı ve bu oranlarda revizyon talep etti.

“DENETİM MEKANİZMASI İŞLEMİYOR”… Güzellik merkezi işletmecisi Uğur Kürüm, , “Düzensiz büyüme, denetim eksikliğiyle birleşince, işler iyice içinden çıkılmaz bir hâle geliyor. Denetim mekanizması, olması gerektiği gibi çalışmıyor. Bu nedenle ‘her alanda olduğu gibi’ bir laçkalık söz konusu” ifadeleriyle, sektöre yönelik gerekli denetim faaliyetlerinin kalitesinin, olması gerekenin çok uzağında olduğu bilgisini verdi.

“FİYATLAR ‘KEYFE GÖRE’ BELİRLENİYOR”… Uğur Kürüm, “Ülkede bu alanda belli bir fiyatlandırma da yok. Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor ve bu da sektöre yönelik güveni sarsıyor. Ayrıca KTEZO’nun da bu ‘her yerde değişen’ fiyat politikalarına müdahale etme yetkisi yok, ki bana sorarsanız olmalı” şeklinde konuştu ve ‘işletmeden işletmeye’ değişen fiyatlandırma siyasetini eleştirdi; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın (KTEZO) yetkilerinin genişletilmesi gerektiğini savundu.

Ali ÇATAL

   Kürüm Kuaför ve Güzellik Merkezi Direktörü Uğur Kürüm, sektördeki düzensiz büyümenin, sektör bileşenlerini zor duruma düşürdüğünü söylerken; denetim mekanizmasının sağlıklı çalışmadığını savundu, belli ve üzerinde uzlaşılmış bir fiyatlandırma politikasının yurt genelinde uygulanamadığını aktardı.

   Küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) yöneticileriyle yaptığımız röportajlardan oluşan KOBİ Dosyası’na konuk olan Kürüm, “Düzensiz büyüme, denetim eksikliğiyle birleşince, işler iyice içinden çıkılmaz bir hâle geliyor. Ülkede bu alanda belli bir fiyatlandırma da yok. Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor. Sektörün hâli içler acısı” ifadelerini kullandı.

   Kürüm, işletmesinin ve bağlı bulunduğu sektörün mevcut durumunun yanı sıra hükümetten beklentilerini ve geleceğe dair öngörülerini KIBRIS Ekonomi’ye anlattı…

KTEZO’nun hiçbir yaptırım gücü yok

   Bahse konu sektördeki paydaşların, fiyat belirleme konusunda ‘üzerinde uzlaşılmış’ bir kararı uygulamaya yanaşmadıklarını söyleyen Kürüm, “Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor ve bu da sektöre yönelik güveni sarsıyor. Ayrıca KTEZO’nun da bu ‘her yerde değişen’ fiyat politikalarına müdahale etme yetkisi yok, ki bana sorarsanız olmalı” şeklinde konuştu ve ‘işletmeden işletmeye’ değişen fiyatlandırma siyasetini eleştirdi; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın (KTEZO) yetkilerinin genişletilmesi gerektiğini savundu.

   Denetim eksikliğinin de ilgili sektörün kalitesi ve halk nezdindeki güvenilirliği üzerinde ciddi bir rol oynadığını belirten Kürüm, “Denetim mekanizması da olması gerektiği gibi çalışmıyor. Bu nedenle ‘her alanda olduğu gibi’ bir laçkalık söz konusu” ifadeleriyle, sektöre yönelik gerekli denetim faaliyetlerinin kalitesinin, olması gerekenin çok uzağında olduğu bilgisini verdi.

“Hükümetten beklentim…”

   Kürüm, “Hükümetin, her şeyden önce KDV’yi düşürmesi şart. Her işte yüzde 16 KDV ödediğimizde, adeta ‘devletle ortak’ çalışıyoruz” sözleriyle, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının yüksekliğinden yakındı ve bu oranlarda revizyon talep etti.

   “Kur sabitleme de sadece bizim değil; bütün küçük esnafların işlerini düzeltir çünkü döviz kurlarındaki her yükselmeyi, müşteriye zam olarak yansıtamıyoruz” da diyen Kürüm, Türk lirasının (TL) yabancı para birimleri karşısındaki değer yitiminin kendilerinin belini büktüğünü fakat sürekli zam yapmak gibi bir şansları olmadığı gerçeğine de dikkat çekti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75