‘Selin’ geleceği zaten belliydi

banner37

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, TL’de geçen hafta dahilinde yaşanan ürkütücü değer kaybının nedenlerini irdeledi; halka ‘dövizle borçlanmama’ uyarısında bulundu:

‘Selin’ geleceği zaten belliydi
banner90
banner99

“REZERVLER, SWAP SORUNU VE NEGATİF FAİZ”… Okan Veli Şafaklı, swap konusunda Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların yanı sıra TCMB’nin döviz rezervlerinde yaşanan azalmanın da bahse konu durumda etken olduğunu söylerken; Türkiye’de uzun bir süredir uygulanan ‘enflasyonun altında eksi faiz’ eyleminin de krize yol açan bir diğer unsur olduğu bilgisini paylaştı.

Ali ÇATAL

   KTV’de yayınlanan Para Politik programında Ali Çatal’a konuk olarak soruları yanıtlayan Ekonomist ve Akademisyen Okan Veli Şafaklı, TL’nin, döviz kurları karşısında yaşadığı değer kaybını masaya yatırdı.

   “Yağmur, fırtına birleşip ‘bir uğultu halinde’ Değirmenlik bölgesine geldiğinde ‘selin yakın olduğunu’ anlayıp önlem alırız. Döviz konusu da böyledir” diyen Şafaklı, bahse konu ‘şokun’ işaretlerini zaten aldıklarını söyledi.

   Fiyatlamada geçen perşembe gördüğü 7,31 TL ile halk arasında ‘döviz krizi’ diye bilinen ‘Ağustos 2018 Kur Şoku’ periyodunda test ettiği 7,22’ler bandını aşan dolar/TL paritesi ve tarihin en yüksek bantlarından fiyatlanan euro ile sterlin kurları, birikimini TL cindi varlıklarda değerlendirmeyi tercih eden yatırımcıya şok yaşatmıştı.

   Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının başlangıcından itibaren, buna yönelik sinyallerin alındığını kaydeden Şafaklı, salgının derinleşmesinin akabinde, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de turizm sektörünün çöktüğünü ve bunun da ülkeye döviz girişine ciddi bir darbe vurduğunu belirtti.

   Swap konusunda Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz rezervlerinde yaşanan azalmanın da bahse konu durumda etken olduğunu söyleyen Şafaklı, Türkiye’de uzun bir süredir uygulanan ‘enflasyonun altında eksi faiz’ eyleminin de krize yol açan bir diğer unsur olduğu bilgisini paylaştı.

   Her ülkeye yönelik olmak üzere uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından yayımlanan ve ilgili ülkenin ‘yatırım iklimine’ yönelik mevcut durumu ortaya koyan raporlarda Türkiye’nin son dönemde yaşadığı gerilemenin de TL’deki değer kaybını hızlandırdığını söyleyen Şafaklı, bunun ‘doğal’ sonucunun da düşen yatırımcı güveni ülkeye giren dövizin azalması olduğu gerçeğini vurguladı.

“Dövizle borçlanmayın”

   Mevcut durumda yapılabileceklerin sınırlı olduğunu düşüncesine katıldığını fakat alınabilecek önlemlerin de ‘halen’ olduğunu kaydeden Şafaklı, dövizle borçlanmamanın da bunlardan ilki olduğunu belirtti.

   Herkesin, kendi gelir durumuna göre borçlanması gerektiğini ve şayet döviz üzerinden kazanç sağlamıyorsa, krediler başta olmak üzere borçlanmasını da döviz üzerinden yapmaması gerektiğini kaydeden Şafaklı, artık neredeyse ‘herkesin bildiği’ bu formülün, önlemler listesinin ilk sırasına yazılması gerektiğini aktardı.

   Kovid-19’a yönelik aşı veya ilaç gibi bir ‘nihai’ çözüm bulunmadığı sürece, sadece TL’nin değil; gelişmekte olan ülke paralarının tamamının majör para birtimleri karşısındaki değer kaybının sürmesinin beklendiğini söyleyen Şafaklı, “Bu salgına kesin bir çözüm bulunmadıkça, TL’de yaşanan değer yitimi de sürecek. Herkes buna hazırlıklı olsun” ifadelerini kullandı.

   Kuzey Kıbrıs’ta kiraların sterlin bazında ödendiğini de hatırlatan Şafaklı, TL’ye nazaran düşük olan faizlere aldanılmaması gerektiğini yineledi; dövizle kredi kullanmanın götürüsünün ‘uzun vadede’ çok daha yakıcı olabileceği uyarısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 12:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75