banner6

Sigorta fonu yönetimi değişti

banner37

Genel Tarım Sigortası Fonu yönetimi değişti. Fonun borçlanmasına karşı çıkan üyeler krizi üzerine yönetime, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun uygun gördüğü kişiler atandı

Sigorta fonu yönetimi değişti
banner150

banner150

banner99

İsmail VOLKAN

Genel Tarım Sigortası Fonu Yönetim Kurulu’ndaki bazı üyeler, çiftçilerin kuraklık alacaklarının ödenmesi için hükümet tarafından kurumun borçlandırılması kararını iki kez reddedince görevden alındı ve yerlerine yeni üyeler atandı.

Konuyla ilgili dün KIBRIS’ta yayınlanan haberde, hükümetin, fonu borçlandırmak için yönetim kuruluna baskı yaptığı ve yönetimdeki bazı üyelerin, bunun yasal olmadığı ve kurumunun geleceği açısından endişe yarattığı gerekçesiyle, önlerine gelen iki kararı onaylamadıkları belirtilmişti.

Gıda, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı dün öğleden sonra, fon yönetim kurulu üyelerinin yerine yenilerinin atandığını açıkladı.

Bakanlık Müsteşarı Emirali Deveci, gazetemize yaptığı açıklamada, olayın gereğinden fazla büyütüldüğünü belirterek, Tarım Bakanı ve ilgili kurumların uygun gördüğü yeni üyelerin dün atandığını söyledi.

“Konuya değişik bir bakış açıları vardı”

Yönetim Kurulu’ndan bazı kişilerin görevlerini daha fazla sürdürmek istemediğini belirterek istifalarının söz konusu olduğunu ifade eden Deveci, bazı üyeleri de kendilerinin görevden alarak yerlerine başkalarının atandığını kaydetti.

İşlerin devamı için yönetim kurulunu yeniden düzenlediklerini anlatan Deveci, “Bazıları istifa etti, bazıları görevden alındı. Orada bir anlaşmazlık vardı. Konuya değişik bir bakış açıları vardı. Sıkıntılar ortaya çıktı. Herkesin kendisine göre talebi olabilir, ancak, Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir karar ve Sayıştaylığın görüşü var ortada” dedi.

“Bakanın uygun gördüğü kişiler atandı”

Yönetim kurulu üyelerinin neden değiştiği sorusunu yönelttiğimiz Müsteşar Emirali Deveci, “Daha önce neden ve nasıl atanıyorsa, yenileri de ondan atandı. Bakanın uygun gördüğü kişiler atandı. Kuraklıkta yaşanan sıkıntıların çözülmesi için bir çalışma yaptık. Yönetimin kendilerine göre endişeleri vardı” şeklinde yanıt verdi.

Deveci, üreticilerin kuraklık alacaklarının ödenmesi için 18 milyon TL’nin fonun hesabına aktarılması yönünde karar alındığını söyledi.

Amaçlarının kuraklıktan zarar gören üreticileri bir an önce tazmin etmek olduğuna işaret eden Deveci, eski yönetim kurulunun gereksiz endişeleri olduğunu belirtti.

Hükümetlerin her zaman tarıma önem verdiğini ve bunun da ortada olduğunu ifade eden Deveci, “Fonda ne zaman eksiklik olsa, her zaman devlet katkı sağladı. Kuralıkta yaşanan sıkıntıları çözmek için uğraşıyoruz. Devlet her zaman fona destek oldu ve olmaya da devam edecek” şeklinde konuştu.

Naimoğulları: Burada bir tiyatro var

Alınan kararı eleştiren Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “Kendi atadıkları başkanı da üyeleri de değiştirdiler. Görüşlerine uymayan müdür ve üyeleri görevden almak istediler. Sözünü dinletebileceklerini yerlerine atadılar. Burada bir tiyatro var. İstediklerini onaylamayan herkesi görevden aldılar” dedi.

Naimoğlulları, kurumun batırılmak istendiğini savunarak, fonun borçlandırılmasının yasal olmamasına rağmen böyle bir karar alındığını belirtti.

Tarım Sigortası Fonu’ndaki paranın hayvancıların süt parası ve çiftçilerin arpa ödemelerinden kesilerek biriktiğini işaret eden Naimoğulları, fon üzerinden politika yürütmenin doğru olmadığını savundu.

“Gerekirse parayı kabul etmeyelim”

Naimoğlulları, Hayvancılar Birliği ve Çiftçiler Birliği’nin konuyla ilgili tutumunun ortada olduğunu ve sözlerinin arkasında olduklarını vurguladı.

Gerekli olması halinde paranın kabul edilmemesi için Çiftçiler Birliği’ne de çağrıda bulunan Naimoğlulları, kurumun borçlandırılması durumunda batacağını öne sürdü.

Mustafa Naimoğulları, “Bu sigorta batacaksa biz de bizim yanımızda duran bu insanların yanında durmamız gerekir. Bu, çiftçilerin, üreticilerin en doğal hakkı, ancak, bu para maliyeden alınamaz. Para alınırsa sigorta iki yıl boyunca görev yapamaz demektir. Çalışanını dahi ödeyemeyecek, bizim yanımızda duramayacak” şeklinde konuştu.

Yeni Başkan Akay İnce

Bakanlar Kurulu’nun Genel Tarım Sigortası Fonu Yönetim Kurulu’nun iki yıllık bir süre için yeniden düzenlendiği listede, Genel Tarım Sigortası Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Tarım ve Doğal Kaynaklar

Bakanlığı’nı temsilen Akay İnce getirildi.

Açıklamada, K. T. Kooperatif Merkez Bankası Ltd. temsilcisinin henüz belirlenmediği belirtilerek, yönetim kurulunda yer alacak diğer kurum ve temsilcileri şöyle sıralandı:

“Reşat Değirmencioğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Temsilcisi

Zafer Can üye Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Temsilcisi

Mehmet Yücel Bb. Yrd. Ve Maliye Bakanlığı Temsilcisi

Nafia Tijen Betoncu K. T. Kooperatif Merkez Bankası Ltd temsilcisi

Mustafa Çavuşoğlu Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Temsilcisi

Derviş Şanlıer Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Temsilcisi

Hüseyin Cahit Güden Ziraat Mühendisleri Odası Temsilcisi”

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104