Sigortalar 50 milyon TL kazanacak

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, üzerinde çalıştıkları Sosyal Sigortalar İçin Af Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasıyla, kurumun gelirlerinin artacağını, düzenli prim ödeyenlerin de mutlaka mükafatlandırılacağını yineledi

banner87
Sigortalar 50 milyon TL kazanacak
banner99
  • HEM SİOGRTALAR, HEM DE ÇALIŞAN KAZANACAK… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yapmayı planladıkları ve son 19 yılı kapsayacak sosyal sigorta affından beklentilerinin, Sosyal Sigortalar’ın kasasına 50 milyon TL’lik bir girdi ve mevcut sigortalılara ek olarak 7 ile 8 bin arası, sigortaları düzgün yatırılmaya başlanacak çalışan olduğunu ifade etti.  Faiz Sucuoğlu, “Yani sigortası yatırılan 120 bin kişi, 128 bin olacak” dedi
  • KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER KAZANACAK… Kuzey Kıbrıs’ın “tanınmamış olmak”, “Güney Kıbrıs’ın baskıları”, “TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı” gibi dezavantajları olduğundan söz eden Sucuoğlu, bu nedenle özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin zor durumda kaldığını anlattı. Tüm bu nedenlerle sigorta yatırımı yapamayıp, sigortalardan temiz kağıdı alamayan işletmelerin ihalelere katılamadığını, işçi getiremediğini ve kredi alamadığını kaydeden Sucuoğlu, böylece devlet eliyle iflasın eşiğine geldiklerini anlattı. Sucuoğlu, hedeflerinin bu afla bu durumu ortadan kaldırmak olduğunu belirtti
  • “BELEDİYELER DE BU AFTAN YARARLANACAK”… Sucuoğlu, sosyal sigortalar affından belediyelerin de yararlanabileceğini söyledi ve özellikle faiz cezalarında belirlenen kurallardan belediyelerin de faydalanabileceğini belirtti. Faiz Sucuoğlu, belediyelerin, Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne geçen ay itibariyle toplam borcunun 371 milyon 255 bin 529 TL olduğundan söz etti. Bakan Sucuoğlu ayrıca, belediyelerde yaşanan krizi çözmek için de borç taksitlerinin ödenmesinde vadenin uzatılması gibi çözüm arayışları içinde olduklarını ifade etti 

Ceren ÖZBİL

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, üzerinde çalıştıkları Sosyal Sigortalar İçin Af Yasa Tasarısı hakkında bilgi verdi ve bu konuda kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

   Bu affın son 19 yılı kapsayacak bir af olduğundan söz eden Sucuoğlu, hedeflerinin, sosyal sigortaların kasasına yaklaşık 50 milyon TL girmesi ve sosyal sigorta yatırımı yapılmayan ya da yatırımlarından eksik olan en az 8 bin kişinin yatırımlarının yapılması olduğunu anlattı.

   Sucuoğlu ayrıca, bu aftan, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borcu olan belediyelerin de yararlanabileceğini söyledi; ayrıca belediyelerin batmasını önleyecek önlemler üzerinde de çalıştıklarının bilgisini verdi. 

“Aftan belediyeler de yararlanabilecek”

   Bakan Sucuoğlu, sosyal sigortalar affından, belediyelerin de yararlanabileceğini kaydetti ve özellikle faiz cezalarında belirlenen kurallardan belediyelerin de faydalanabileceğini belirtti.

   Faiz Sucuoğlu, belediyelerin Sosyal Sigorta Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne geçen ay itibariyle toplam borcunun 371 milyon 255 bin 529 TL olduğundan söz etti ve “Bunun dışında da belediyelerdeki sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalarımız var” dedi.  

“Borç vadesini uzatmak için çalışıyoruz”

   Sucuoğlu, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın müsteşarlarının bir toplantı yaptığını ve yasalar çerçevesinde, belediyelerin borçlarını daha uzun bir vadeye yayarak, alacakları katkılardan biraz daha kesinti yapılıp, borçlarını daha kolay ödeyebilecekleri bir çalışma yapılmasını planladıklarını ifade etti.

   Bu toplantıların devam edeceğini belirten Sucuoğlu, bunun ayrı bir komitede tartışıldığını söyledi.

   Sucuoğlu, iki alternatif üzerinde çalıştıklarını ve bunlardan sigorta affı kısmının zaten olacağını diğeri ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

“En az bir aya ihtiyaç var”

   Sucuoğlu, kayıt dışılıkla ilgili affın onaylandığını söyledi ve şöyle konuştu:

   “Bir yasanın çıkması nasıl bakılırsa bakılsın bir aydır. Bakanlar Kurulu’ndan geçecek, meclise gidecek, meclisten komiteye gidecek, komitede görüşülecek, oradan tekrar meclise gelecek ve ardından Cumhurbaşkanı’na gidecek. Tüm bunlar belli bir süre istiyor.

“Afla birlikte düzenli ödeyenlere mükafat da olacak”

   Sigorta affı ile ilgili çalışmalar sürerken, bazı sendikalardan “düzgün ödeyenler enayi mi?” şeklinde eleştiriler aldıklarını ifade etti ve şöyle devam etti:

   “Bu konuyu biz daha önceden düşündük ve düzenli ödeyenlere de bir katkı yapma kararı aldık. Tabi ki düzgün yatırmanın avantajları vardır. Bir kere temiz kâğıdı alıyorlar, ihalelere katılıyorlar, çalışan getireceklerinde direkt borcun yok ve temiz kağıdını alıyorlar. Yani yatırmanın da kendi avantajları var. Ama doğrudur bunu özendirme anlamında da düzgün yatıranlara bir mükâfat ya da bir katkı vermek için bir çalışma başlattık.

  Koalisyon ortağımızla yaptığımız toplantıda af ve düzgün ödeyenlere mükâfatı birlikte götürme kararı aldık.  

   Biz zaten zaman kaybetmeme anlamında düşündük. Biraz daha gecikiyor. Mükâfatla birlikte düzgün ödeyenlere gidecekler”.

“Dezavantajlarımız var”

   Bakan Faiz Sucuoğlu, ülkede iki üç yılda bir af çıktığının doğru olduğunu ancak böyle giderse de çıkmak zorunda olduğunu ifade etti.

   Kuzey Kıbrıs’ın kendine özgü dezavantajları olduğundan söz eden Sucuoğlu, en büyük dezavantajın ise tanınmamış olmak olduğunu söyledi. 

   Faiz Sucuoğlu, güney komşumuzdan ciddi bir ambargo ve kısıtlama baskısı geldiğini belirtti ve “Nefes borumuzu ellerinden geldiğince daraltıp, bizi nefessiz bırakmaya çalışıyorlar. Elbette ki bu yapılırken de birinci derece etkilenenler işverenlerdir, yatırım yapanlardır” dedi.

   Bu koşullara bir de geliri TL olup, borçlanması döviz olan bir ülke olunduğu eklenince, sorunların daha da büyüdüğüne işaret eden Sucuoğlu, büyük bir ihtimalle böyle bir uygulamanın da olduğu tek ülke olunduğunu söyledi.

   Sucuoğlu, dövizin de sürekli yükselmesi, özellikle küçük ve orta boyuttaki işletmeleri olumsuz etkilediğini belirtti.

    Bu durumda da birçok işletmenin ihtiyat sandığı ya da sosyal sigorta yatırımlarını yapamadığını kaydederek, şöyle devam etti:

    “Ödeyemedikleri için tekrar borçlanmaya kalkıyorlar. Bunu yapabilmek için de bizden temiz kağıdı almaları gerekiyor. Ancak borçları olduğu için biz temiz kağıdı veremiyoruz. İhaleye giremiyorlar. Çalışan getirmek istiyorlar, getiremiyorlar. Yani kısacası batmak üzere oluyorlar ve devlet de batırmak için daha çok bastırıyor. Bu devlet anlayışı olmaz. Bunu kabul edemeyiz. Bu konuda belli sendikaların itiraz etmesini gerçekten büyük bir şaşkınlıkla karşılıyorum. Çünkü sendikayı, esasında, zora düşen insanın yanında olan, zora düşen insanları koruyan bir mekanizma olarak bilirdim”.

“Süreyi 19 yıla yaydık”

   Sucuoğlu, daha önceki aflarda maddi sıkıntılar nedeniyle ve düştükleri problemler dolayısıyla aftan yararlanamayanların olduğundan söz etti ve bu nedenle affı son 19 yılı kapsayacak şekilde belirlediklerini anlattı.

   Bu durumda olan çok kişi olmasa da bunların kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Sucuoğlu, “Sayısı kaç olursa olsun bizim için çok önemlidir. Bu nedenle onların önünü açmak için 2000 yılına kadar süreyi yaydık” şeklinde konuştu.

   Çalışma Bakanı Sucuoğlu ayrıca, karşılarına, “bazıları bilir ki af çıkacak. Bu nedenle ödeme yapmıyorlar” şeklinde eleştiriler çıktığını belirtti ve bu kişilerin zaten ödemediğini söyledi.

   “Kurunun yanında yaşın da yanmasına” fırsat vermek istemediklerini ifade eden Sucuoğlu, 50 kişi bunu suistimal ettiyse, binlerce kişiyi bu nedenle harcamak istemediklerini kaydetti.

   Sucuoğlu, 2013’teki afta sigorta primi ödeyen kesimin 88 binden 100 bine çıktığını ifade etti ve “bir taraftan 100 kusur milyon kasaya girdi, diğer taraftan da sigortası yatırılmayan 10 bin kişinin sigortası yatırılmaya başlandı” dedi.

“Hem 50 milyon girdi bekliyoruz”

   Sucuoğlu, şu anda yapacakları afla birlikte beklentilerinin 50 milyon TL’lik bir girdi ve mevcut sigortalılara ek olarak 7 ile 8 bin arası sigortaları düzgün yatırılmaya başlanacak çalışan olduğunu ifade etti.

   Faiz Sucuoğlu, “Yani sigortası yatırılan 120 bin ise 128 bin olacak” diyerek, bunun hem kayıt anlamında, hem çalışanın ve işverenin önünü açma anlamında, hem de sigortaların daha fazla kazanması anlamında büyük önem taşıdığını söyledi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper ince
Alper ince - 4 ay Önce

Şimdi bu iş ypanlar maliyet hesaplarında sigortaları hesaba katmıyorlar mı? Bu mümkün değil. Peki mal satarak topladıkları sigortayı niye bu sürede yatırmadılar. Çünkü vatan seven kahraman sahtekarların kendilerine bunu hediye edeceklerini biliyorlardı. Bu numara 40. Yaşında. Sonra ona para yok buna para yok. Bu paralar vatandaşın parasıdır. Babalarının mali gibi bağışladım diyemezler. Burası bakkaliyr mi yoksa kasaba bakkaliyesi mi?

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108