banner6

Sigortalıların % 50'sinin yatırımı asgari ücret üzerinden yapılıyor

banner37

Yeni asgari ücrete bağlı olarak sigortalılar için yeniden düzenlenen gelir basamaklarında 155 ile bin 85 TL arasında artış oldu. Aktif sigortalı sayısı 100 bine yaklaştı ancak çalışanların yatırımlarının yarısı, gerçek maaş üzerinden değil, en düşük basamak üzerinden gerçekleştiriliyor.

Sigortalıların % 50'sinin yatırımı asgari ücret üzerinden yapılıyor
banner90
banner99

Emine UYSAL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğü, sigortalılar için yeniden düzenlenen gelir basamaklarını açıkladı.

KKTC’de 2017’nin ikinci asgari ücreti, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere brüt 2 bin 175 TL oldu.

Yeni asgari ücrete bağlı olarak sigortalılar için yeniden düzenlenen gelir basamaklarında 155 ile bin 85 TL arasında artış oldu.

Edinilen bilgiye göre, sigortalıların yüzde 50’si asgari ücret üzerinden yatırım yapıyor. Aktif sigortalı sayısı 98 bin 630 kişiye ulaşırken, asgari ücret üzerinden yapılan yatırımlar, bu rakamın yüzde 50’sini oluşturuyor.

Ülkemizde, özellikle özel sektörde çalışan kişilerin sigorta yatırımları, aldıkları gerçek maaş üzerinden değil, en düşük basamak olan asgari ücret üzerinden yapılıyor.

Uzmanlara göre, bu da özel sektör çalışanlarının emekliliğinden, yani geleceğinden çalındığını gösteriyor.

İşte gelir basamakları

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "Değiştirilmiş şekliyle 16/1976 Sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ve 01/01/2008 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 73/2007 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında çalışmakta olan sigortalılardan alınacak prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar 1 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olmak üzere" gelir basamakları yeniden düzenlendi.
Buna göre;
Alt Sınır Günlük = 72.50 TL Aylık = 2.175 TL
Üst Sınır Günlük = 507.50 TL Aylık = 15.225 TL oldu

KIBRIS’a açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, “Bu basamaklar, gelir kabul edilen basamaklardır. Tabloda birinci basamak asgari ücrettir. 20’inci basamaktan yani en yüksek basamaktan yatırım yapmak isteyenler, 15 bin 225 TL üzerinden prim yatırımlarını yapabilecekler” dedi.

Aktif sigortalı sayısı 100 bine yaklaştı

Müsteşar Erçin Tekakpınar, aktif sigortalı sayısının 98 bin 630 kişiye ulaştığına dikkat çekti. Tekakpınar, “Asgari ücretin değişmesiyle birlikte, daire, gelir basamaklarını yeniden düzenledi. Ekteki tablolara göre, sosyal sigortalı olup, işveren konumunda olanlar, bu basamaklara göre Sosyal Sigortalar Dairesi’ne prim yatıracaklar” şeklinde konuştu.

Prim borcu olan sigortalılar müracaat yapmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, sosyal sigorta prim borcu olan sigortalıların, yürürlükteki gecikme zamlarına uygulanan indirimden faydalanmak için 31 Ağustos tarihine kadar müracaat edebileceklerini açıkladı.

31 Ağustos’tan sonra üç aylık ödeme süresinin gündeme geleceğine dikkat çeken Tekakpınar, prim borcunun hemen de ödenebileceğini söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104