Siyasi istikrarsızlığa yeniliyoruz

banner37

KTSO Başkanı Candan Avunduk, 46 yılda 43 hükümet kuran bir kamu yönetimi yaklaşımının, sadece sanayici ve iş insanının değil; ülkenin hiçbir kesiminin sorunlarını çözemeyeceğini kaydetti:

Siyasi istikrarsızlığa yeniliyoruz
banner99

“ABAD KARARI DARBE VURDU”… Candan Avunduk, ABAD tarafından 1994 yılında alınan kararlar sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını kaydederken; bu durumun da Kıbrıslı Türk sanayicileri tarafından üretilen ürünlerin ihracında ‘ek maliyetler’ doğurduğunu söyledi. Avunduk, bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşullarının ise sanayicilerin ihracat ve üretim kapasitelerinin yanı sıra uluslararası ihalelere katılımını doğrudan ve olumsuz yönde etkilediği bilgisini verdi.

“YETKİ KARMAŞASI SÜRÜYOR”… Candan Avunduk, iki yıl önce KIBRIS Ekonomi’ye verdiği röportajdan bu yana sanayi bölgeleri özelinde hiçbir değişikliğin yaşanmadığını da kaydederken; “Bizde değişen bir şey ne yazık ki yok” şeklinde konuştu. Sanayi bölgelerine yönelik yetki karmaşasının sürdüğünü belirten Avunduk, Ekonomi ve Enerji Bakanlarına, sanayi bölgelerinin dizaynı konusunda çok ciddi bir baskı kurduklarını fakat bakanları ikna etseler dahi, bürokrat kesimine dertlerini ‘bir türlü’ anlatamadıklarını söyledi.

“GÜMRÜK DESTEĞİ DE ŞART”… Candan Avunduk, ihracat konusunda ‘genel kanının aksine’ çok derin bir sorunumuzun olmadığını da kaydederken, en büyük sıkıntılarının ‘rekabet edememek’ olduğunu söyledi. “Ülkemizde üretilen bir ürün, yurt dışındaki bir ülkeye gittiğinde, yüzde 10’luk bir ‘gümrük duvarıyla’ karşılaşıyor” ifadelerini kullanan Avunduk, navlun desteğine ek mahiyetinde getirilecek ‘gümrük desteği’nin de ülke sanayicisinin rekabet gücüne ciddi bir kuvvet çarpanı oluşturacağını kaydetti.

“SORUNLARIMIZ SORUN EDİLMİYOR”… Candan Avunduk, değişen her hükümetle birlikte idareci ve bürokratların da değiştiğini hatırlatırken; böylesi bir kamu yönetiminin, sanayi bölgelerinin sorunlarını çözebileceğine sadece sanayicinin değil; siyasilerin dahi inanmadığını söyledi. Siyasilerin, sanayi bölgeleri söz konusu olduğunda, kafalarını ‘deve kuşu misali’ kuma gömdüklerini kaydeden Avunduk, gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin, ‘sorunları sorun etmezseniz, ortada sorun kalmaz’ yaklaşımını benimsediğini belirtti.

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele safhasının henüz geçmediğini ve sanayiciler olarak, aynen ülke gibi ‘iyi olmaya çalıştıklarını’ söyledi.

   KTV’de yayınlanan Para Politik programında Ali Çatal’a konuk olan Avunduk, ülke sanayisine, sanayicisine, iş insanına dair bilgiler verdi; sektörel bazda yapılması gerekenlere yönelik öneriler sundu.

   Konuşmasına salgın özelinde düşünceleriyle başlayan ve ‘yeni duruma’ yönelik şikayet sürecinin ‘artık’ geride kalması gerektiğini de belirten Avunduk, daha mutlu ve huzurlu yaşamaya başlamamızın yanı sıra ülke ekonomisinin çarklarının dönmeye başlaması için de böylesi bir tavrın elzem olduğunu kaydetti.

   ‘Sosyal mesafe-maske-hijyen’ üçlemesine dikkat ederek ve uzmanların bu konudaki uyarılarına kulak vererek, hayatımızın ‘mevcut konjonktüre göre’ şekillendirmemiz gerektiği gerçeğine işaret eden Avunduk, “Konuya bu şekilde yaklaşırsak, aşı bulunana kadar ‘sağlık sistemimizi çökertmeden’ hayatı idame ettirebileceğimizi aktardı.

   Avunduk, her yüz yılda bir karşılaştığımız bir salgına denk gelmemizi de “Şanssızlık” olarak nitelendirirken; “Bize denk geldi ama hoş geldi, sefa geldi. Ada olarak halen çok iyiyiz. Hem vatandaşlar çok bilinçli hem de hükümet edenler, bu süreci iyi yönetiyor” ifadelerini kullandı.

   Avunduk, ekonomik anlamda ‘dev’ kabul edilen ülkelerdeki Kovid-19 vakalarına bakıldığında, salgın yönetimi konusunda aslında ne denli başarılı olduğumuzun daha kolay idrak edilebileceğini söyledi.

   Kalite Belgesi, Fuar, Pazarlama ve Navlun Hibe Destek Programı kapsamında ilk etabını kapsayan 4 milyon TL tutarındaki katkı hakkında da konuşan Avunduk, bu kararı selamladıklarını ‘bir kez daha’ dile getirdi.

   KKTC’ye uygulanan ambargolar nedeniyle, ticarette ve özellikle ihracatta yaşanan dezavantajlı durumu telafi etmek amacıyla ve Türkiye Cumhuriyeti-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında sanayi ürünü ihracatına verilen navlun desteğinin, Kıbrıslı Türk sanayicisini memnun ettiğini söyleyen Avunduk, “Navlun ve gümrük desteği, ihracatın can suyudur” ifadelerini kullandı.

   Avunduk, bu denli küçük bir toplumun Cumhurbaşkanlığı için 11 aday çıkmasının ‘abes’ olduğunu da savunurken, “Uzun zamandır savunduğum üzere, brexit sayesinde, Birleşik Krallık’taki potansiyel ‘Kıbrıslı’ pazara ulaşma şansımız söz konusu oldu fakat hem Cumhurbaşkanı hem Başbakan hem dışişleri bakanı hem ana muhalefet lideri hem de muhalefetin diğer unsurları Cumhurbaşkanı olma derdinde. Böylesi bir tabloda, bu tarz çalışmaları ‘kim’ yapacak?” şeklinde konuştu.

“Ambargolar belimizi büküyor”

   Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) 1994 yılında aldığı kararlar sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını kaydeden Avunduk, bu durumun da Kıbrıslı Türk sanayicileri tarafından üretilen ürünlerin ihracında ‘ek maliyetler’ doğurduğunu söyledi.

   Avunduk, bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşullarının ise sanayicilerin ihracat ve üretim kapasitelerinin yanı sıra uluslararası ihalelere katılımını da doğrudan ve olumsuz yönde etkilediği bilgisini verirken; Türkiye ile KKTC arasında imzalanan anlaşma kapsamında verilecek navlun ve gümrük desteğinin, KKTC ihracatının sürdürülebilir bir yapıda devam ettirilmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

   “İhracat yapan sanayicilerimiz, söz konusu desteklere göre maliyetlerini hesaplamakta, faaliyetlerini planlamaktadır” şeklinde konuşan Avunduk, bir süredir destek ödemelerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle sanayicilerin yaşadığı maddi sıkıntılar sonucunda personel azaltmak zorunda kalındığına hatta yeni ihracat imkanlarından yararlanılamadığına dikkat çekti.

   İçerisinden geçtiğimiz yeni tip Kovid-19 salgını sürecinde, turizm ve yükseköğrenim gelirlerinin ‘ürkütücü oranda’ düştüğü bir ortamda, ihracatı geliştirerek ülkeye döviz getirebilmenin ‘her zamankinden büyük’ bir önem arz ettiği gerçeğine parmak basan Avunduk, “Bu bağlamda, Sanayi Odası olarak, yerli üretimin ve ihracatın, özellikle bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşılması gereken en önemli konular arasında olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

   “Üyelerimizle yaptığımız istişarelerde gündeme geldiği üzere, navlun ve gümrük desteklerinin devam etmesi, istihdamın artırılmasını, yeni girişimcilerin ihracata yönelmesini, yeni ihraç ürünlerimizin oluşmasını ve daha önce ihracat yapamadığımız ülkelere ürün gönderilmesini sağlayacaktır” diyen Avunduk, sanayi sektörüne verilen navlun ve gümrük vergisi desteğinin, ihracatın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi, istihdamın arttırılması ve devamı için ‘can suyu’ olduğunu vurguladı.

“Sanayi bölgelerinde değişen bir şey yok”

   Candan Avunduk, iki yıl önce KIBRIS Ekonomi’ye verdiği röportajdan bu yana sanayi bölgeleri özelinde hiçbir değişikliğin yaşanmadığını da kaydederken; “Bizde değişen bir şey ne yazık ki yok” şeklinde konuştu.

   Sanayi bölgelerine yönelik yetki karmaşasının sürdüğünü de belirten Avunduk, Ekonomi ve Enerji Bakanlarına, sanayi bölgelerinin dizaynı konusunda çok ciddi bir baskı kurduklarını fakat bakanları ikna etseler dahi, bürokrat kesimine dertlerini ‘bir türlü’ anlatamadıklarını söyledi.

   Sanayi bölgelerinin yönetiminin, bu bölgelerin sorununu bilenler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Avunduk, ülkedeki hükümet ömrünün ortalama 1.1 yıl olduğu gerçeğinden hareketle, sanayi bölgelerinin dizayn ve yönetimine yönelik modernizasyon faaliyetlerinin başlamasının ‘pek de’ olası görülmediğini kaydetti.

   Ülkedeki siyasi istikrarsızlık ortamının, sadece sanayici ve iş insanlarının çalışmalarına değil; KKTC ekonomisinin büyüme rakamlarına da darbe vurduğunu aktaran Avunduk, 46 yılda 43 hükümetinin kurulduğu bir ülkede bu tarz adımların atılmasının mümkün olmadığı gerçeğine işaret etti.

   Değişen her hükümetle birlikte idareci ve bürokratların da değiştiğini hatırlatan Avunduk, böylesi bir kamu yönetiminin, sanayi bölgelerinin sorunlarını çözebileceğine sadece sanayicinin değil; halkın ve hatta siyasilerin dahi inanmadığını söyledi.

   Siyasilerin, sanayi bölgeleri söz konusu olduğunda, kafalarını ‘deve kuşu misali’ kuma gömerek “Sanayi bölgelerinde sorun yok” dediklerini söyleyen Avunduk, gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin, ‘sorunları sorun etmezseniz, ortada sorun kalmaz’ yaklaşımını benimsediğini kaydetti.

“Gümrük duvarı da yıkılmalı”

   Candan Avunduk, ihracat konusunda ‘genel kanının aksine’ çok derin bir sorunumuzun olmadığını da kaydederken, en büyük sıkıntılarının ‘rekabet edememek’ olduğunu söyledi.

   “Ülkemizde üretilen bir ürün, yurt dışındaki bir ülkeye gittiğinde, yüzde 10’luk bir ‘gümrük duvarıyla’ karşılaşıyor” ifadelerini kullanan Avunduk, yurt dışında ciddi bir pazarımızın olduğunu fakat mevcut haksız rekabet koşullarının, ellerini güçsüzleştirdiğini belirtti.

   Avunduk, navlun desteğine ek mahiyetinde getirilecek ‘gümrük desteği’nin de ülke sanayicisinin rekabet gücüne ciddi bir kuvvet çarpanı oluşturacağını kaydetti.

   Tekstil üzerine faaliyet yürüten bir üyelerinin, normal koşullarda 220 olan çalışan sayısının, Kovid-19 salgını periyodunda 60’a düştüğünü lakin söz konusu navlun desteğinin ardından 170’e çıkacağı haberini aldıklarını da aktaran Avunduk, navlun desteğinin ‘istihdam sürekliliği’ üzerine de olumlu etkisinin olduğuna dikkat çekti.

   Bir başka üyelerinin, rekabet edebilirlikteki geriliğimiz nedeniyle ‘altından kalkabilecek potansiyele sahip olduğu halde’ pek çok ihaleye giremediğini fakat navlun desteklerinin ardından “Artık ASELSAN’ın ihalesine dahi girebilirim” demeye başladığı bilgisini de veren Avunduk, ilgili desteğin olumlu etkilerine dikkat çekti.

   Avustralya’ya ihracat yapan ve Melbourne Tenis Turnuvası’nın çevre düzenlemesini ve mozaik işlerini bile üstlenen bir başka üyelerinin de olduğunu kaydeden Avunduk, ihracat ve pazar sıkıntımızın olmadığını; tek ve en derin problemin ‘rekabet edememek’ olduğunu yineledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75