Sorun çok umut yok

banner37

‘Ceylan’ın Yeri’ işletmecisi Gülden Ceylan, hem son genel seçimdeki tercihinden fena halde pişman hem de gelecekten umutsuz

banner87
Sorun çok umut yok
banner90
banner99

“KABAHAT BENDE”…Ceylan’ın Yeri işletmecisi Gülden Ceylan, son genel seçimdeki oy tercihini, yakın geçmişte istifa eden ve yerini UBP-HP koalisyon hükümetine bırakan ‘dörtlü koalisyon’ ortaklarından bir tanesinden yana kullanmaktan duyduğu pişmanlığı “Kabahat bende ki bunlara oy verdim” ifadeleriyle paylaştı.

“DÖVİZE ÖNLEM ŞART”… Ceylan’ın Yeri adlı işletmenin sahibi Gülden Ceylan, piyasada sıcak para dönmesini engelleyen ve büyük ölçekli oyunculardan ziyade küçük esnafın belini büken döviz krizine de değindi ve “Halkın canını yakan dövize yönelik her gün hem televizyonlarda bangır bangır haber yapılıyor hem de gazeteler çarşaf çarşaf bu sorunu yazıyor ama hükümetten bu konuda hiçbir adım yok” sözleriyle, Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında yaşadığı değer yitimine yönelik, hükümetten ‘acil eylem planı’ talep etti.

“VERGİ DE YOK YATIRIM DA”…Bandabulya’daki Ceylan’ın Yeri’nin işletmecisi Gülden Ceylan, kayıt dışı ekonominin nefes borusu ‘kaçak işçi’ sorunu hakkında da konuşurken, “Algı yok vergi yok, tek kuruş yatırım yok, sosyal güvence deseniz o hiç yok ama bu şekilde çalışan bir yığın insan var ve işin kötü tarafı ‘artarak olmaya’ da devam edecek” ifadesiyle, hem sorunun içeriğini özetledi hem de problemin çözümüne yönelik ümitvar olmadığını söyledi.

“İŞSİZLİK KAPIDA”… Ceylan’ın Yeri işletme sahibi Gülden Ceylan, kaçak işçi sorununa çözüm bulunmaması durumunda, yerli iş gücünü bekleyen işsizlik tehlikesine de atıfta bulundu ve “Böylesi bir durum, her ne kadar son derece yakışıksız görünse de aslında işçinin de patronun da işine geliyor zira işveren vergiden kurtuluyor, çalışan Orta Doğu, Asya veya Afrika kökenli garibanın da karnı ‘bir şekilde’ doyuyor fakat şu da unutulmamalı ki bu sürecin sonunda yerli işçi işsizlik tehlikesiyle daha da karşı karşıya kalıyor” diyerek, durumun vahametini ortaya koydu.

Ali ÇATAL

Küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) işletmeci ve direktörleriyle yaptığımız söyleşi formatlı röportajlardan oluşan dosyamıza katkı koyan ‘Ceylan’ın yeri’ işletmecisiGülden Ceylan, son seçimlerdeki oy tercihini, istifa edeneski hükümetin bileşenlerinden bir tekine yönelik kullandığı için duyduğu pişmanlığı “Kabahat bende ki bunlara oy verdim” serzenişiyle paylaştı.

   Bir önceki iktidardaki koalisyon hükümeti ortaklarından bir tekine oy veren ve bundan ciddi bir pişmanlık duyduğunu belirten Ceylan, “Mevcut hükümetin yapması gereken gerçekten çok şey var fakat kendilerinde bu ışığı görmüyorum. Halkın canını yakan dövize yönelik her gün hem televizyonlarda bangır bangır haber yapılıyor hem de gazeteler çarşaf çarşaf bu sorunu yazıyor” ifadeleriyle, özellikle Ağustos 2018’den itibaren ekonomik hayata ciddi bir darbe vuran ‘döviz krizi’ne dikkat çekti.

   Ceylan, “Peki yönetimden, bu konuya yönelik şimdiye değin herhangi bir eylem var mı? Vatandaşın işine asla yaramayacağı gerçeğini ilk kez senin geçen yıl yazdığın şu ‘meşhur’ paketi saymazsak yo” diyerek hem hükümet kanadına ‘veryansın’ etti hem de halkın tamamının müşterek sorunu ‘döviz kurlarındaki dalgalanmanın’ KOBİ’lerin de elini güçsüzleştirdiği gerçeğini vurguladı.

“Kaçak işçi tarafların işine geliyor”

   İnsanlık dışı koşullar altında ve devlete tek kuruş vergi vermeksizin işçi çalıştıran işletmelere ve bu durumun neden olduğu ‘kayıt dışı ekonomi’ye de değinen Ceylan, “Algı yok vergi yok, tek kuruş yatırım yok, sosyal güvence deseniz o hiç yok ama bu şekilde çalışan bir yığın insan var ve işin kötü tarafı ‘artarak olmaya’ da devam edecek” şeklinde bir öngörüde bulunurken; kaçak işçi sorununa ‘en azından kısa vadede’ herhangi bir çözümbeklemediğini söyledi.

   “Çünkü böylesi bir durum, her ne kadar son derece yakışıksız görünse de aslında işçinin de patronun da işine geliyor zira işveren vergiden kurtuluyor, çalışan Orta Doğu, Asya veya Afrika kökenli garibanın da karnı ‘bir şekilde’ doyuyor” şeklinde görüş belirten Ceylan,“Fakat şu da unutulmamalı ki bu sürecin sonunda yerli işçi işsizlik tehlikesiyle daha da karşı karşıya kalıyor” şeklinde bir uyarıda da bulundu ve bahse konu durum, yerli iş gücü istihdamı için uzun vadedeki tehlikelerine dikkat çekti.

“Cezaları ağırlaştırmak çözüm değil”

“Denetimler daha sık ve çok daha sıkı yapılmadığı sürece bunun önüne geçilemez. Yasalardaki cezai yaptırımlar aslında son derece yeterli, ki kaçak işçi çalıştırmanın cezasının ne kadar ağır olduğunu da zaten benden çok daha iyi biliyorsunuzdur” ifadelerini kullanan ve işin yasal ayağında genel kanının aksine hiçbir eksiklik olmadığını savunan Ceylan, “Yani yapılması gereken, cezaları ağırlaştırmak değil; zaten son derece can yakıcı cezaları içeren kanunların işletilmesini sağlamak” sözleriyle, sıkıntının ‘mevcut yasal sisteme işlerlik kazandırılamaması’ olduğu gerçeğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75