banner6

'Sorun neyse masada çözülecek, sektörler yoluna devam edecek'

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile  Süt  Ürünleri İmalatçıları Birliği  (SÜİB) yetkileriyle Bakanlıkta toplantı gerçekleştirdi.

'Sorun  neyse masada çözülecek, sektörler yoluna devam edecek'
banner99

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile SÜİB arasındaki sütün fiyatı konusundaki  anlaşmazlığa dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu,   her iki sektörün “ben onu yaparım” mantığının sistemi tıkayacağını belirterek,  sorun neyse  masada çözüleceğini ve sektörlerin yoluna gideceğini, sektörlerin yaşaması için bunun dışında bir seçenek olmadığını kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, Süt Endüstrisi Kurumu’nun yönetimine talip olmalarını, selamladığını, aynı zamanda SÜİB’in de yönetimde söz sahibi olma talebine sıcak baktığını kaydetti.

Sütün üretimin başlangıç noktası olduğunu  berhava edildiğinde  diğer sektörlerin de çökeceğini söyleyen Çavuşoğlu,  üretimden imalata kadar geçen süreçte hassas bir denge kurulmasının önemine işaret etti.

Çavuşoğlu, süt üretiminden tüketimine kadar olan süreçte rol alan sektörlerin,  devletin sektörden elini çekip  destek ve yönlendirme olarak sektörlerin yanında olması gibi  yaygın görüşü bulunduğunu, kendisinin de bu düşüncede olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, gelinen aşamada süt fiyatları açıklandığı zaman hayvancının kendileriyle muhatap olduğunu belirterek, “Süt fiyatları belirlenirken hayvancı ben bu kadar fiyat isterim, imalatçı ben bu kadar veririm  diyor. Oysa dünyada bu sistem borsa ve kooperatifler adı altında bir yere toplanmıştır” dedi.

Mevcut sistemin sürdürülebilir olmadığını söyleyen Çavuşoğlu,  “Taşınması denetlenmesi  konusunda devletlerin organizasyonları vardır.  Bazı yerlerde   müdahale alımları vardır   ancak  litresine kadar  fiyatını  devletin belirlediği litresine kadar  devletin  pazarladığı  başka  bir sistem dünyada yoktur” diye konuştu.

Çavuşoğlu, imalatçılara ihracat teşvik primi verdiklerini kaydederek, gelinen aşamada imalatçıların süt parasını  ödememek gibi bir seçenekleri olmadığını, imalatçıların “sütün bedeli olarak devleti istersem öderim istemezsem ödemem” gibi bir yaklaşımı benimsemesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, hayvancıların ödenmemesi  noktasındaki sıkıntının gerçekten ciddi bir sıkıntı olduğunu,  SÜTEK’in hayvancıyı iki kaynaktan ödediğini bunlardan birini sattığı sütün parasının oluşturduğunu  diğerinin ise devletten üreticiye destek için aldığı kaynağın oluşturduğunu  belirtti ve   “Biz devletten  alacağımız parayı aldık biz gerekirse bunu  ödeyeceğiz. Yarın ödeme planımızı ortaya koyup ödeyeceğiz” dedi.

Naimoğulları’nın  açıklanan süt fiyatlarına tepki olarak SÜTEK’e gidip  Süt Kurumu’nu biz yöneteceğiz açıklamasını tekrardan selamladığını söyleyen Çavuşoğlu,   hayvancılardan sütün serbest bırakılmasıyla ilgili olarak kendisine ciddi talepler geldiğini, devletin sütte tekel durumunda  olduğunu  ifade etti.

Çavuşoğlu,  devletin kurumunun  üretimi kollamak için var olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Biz bu denge pozisyonundan  ayrılma ve hayvancıya destek noktasından kaçma gibi bir düşüncemiz yok. İmalatçıya da yine ülkenin koşullarından  dolayı  yaşadığı sıkıntıların çözümü konusunda destek  olmaktan kaçmak gibi bir durumumuz yok. Ancak hayvancılarla imalatçıların da bir dengeye gelerek uzlaşı  yöntemini denemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Uzlaşı aramadan ayrışan sektörlerin  kendi  hesaplarına göre oluşan uyuşmazlıkların tümünün parasını  da her zaman devlet ödeyemez.”

Çavuşoğlu iki sektörün bir araya gelerek süt fiyatlarının belirlenmesinde baş aktör olmalarını istediğini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu toplantıdan bir sonuç çıkmasını arzu ettiğini,  iki sektörün bir birini beslediğini vurguladı.

Naimoğulları: Üretimi destekliyorsanız, üreticiyi destekliyorsanız üreticinin yanında durunuz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri  Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise,  Bakan’ın çağrısı üzerine  toplandıklarını,  bir süreç yaşandığını,  sektörde huzursuzluk çıkarmak, kavga etmek   veya başkalarının haklarını gasp etmek gibi bir niyetleri olmadığını,  amaçlarının  üretimin  devamını sağlamak olduğunu söyledi.

Naimoğulları, duruşlarının ve düşüncelerinin sektörü devam ettirmek,  zincirin en büyük halkası olan hayvancılığı devamını sağlamak olduğunu vurgulayarak,  ayın 12’si olmasına rağmen hala süt paralarının ödenmediğini belirtti.

Naimoğulları, “Üretimi destekliyorsanız, üreticiyi destekliyorsanız üreticinin yanında durunuz . Bugün sektörü düşünüyorsanız. Bu  para sadece hayvancının parası değil, sektörün parası... Sütü almayacaksanız bu sizin en doğal hakkınız, fiyatı yüksektir almayın. Ama hayvancıyı ödemezseniz   sektör çökecektir” dedi.

Naimoğulları, Bakan’ın sektörde köprü  olmak zorunda olduğunu,  Bakanlar Kurulu’ndan “imalatçıyla anlaşın” diye bir karar çıkamayacağını söyledi.

Avunduk: Biz üreticiyi değil, aslında Tarım Bakanlığı’nı ödemedik

SUİB Başkanı Candan Avunduk ise,  mevcut, sistemde üreticinin, imalatçının ve hükümet edenlerin mutsuz olduğunu belirterek, çözümün de  yıllardır devletin elinde olan sektörün artık arz-talep dengesi üzerine şekillenmesi olduğunu  söyledi.

Avunduk, paydaş sektörlerin bir araya gelerek sektöre yön vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bakanın daveti üzerine Süt Kurumu’nun diğer paydaşlarla beraber yönetimine eşit oranda talip olduklarını söyleyen Avunduk,  bunun normal ekonomik tavır olduğunu ifade etti.

Sanayinin gelişmediği bir ortamda üretimin gelişemeyeceğini söyleyen Avunduk,  sektörde sıkıntılar bulunduğunu, süreçte değişen politikalar nedeniyle imalatçı ve üreticinin mağdur olduğunu kaydetti.

Avunduk, süt üretiminden pazarlanmasına ve ihraç edilmesine kadar devam eden süreçte üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Avunduk süt paralarının ödenmesi konusunda kesinlikle üreticiler arasında bir polemikleri olmadığını, “Biz üreticiyi değil, aslında Tarım Bakanlığı’nı ödemedik. Amacımız, üreticiyi rencide etmek, canını yakmak değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104