Sterlin 12 TL’ye yürüyor

banner37

TCMB üst yönetiminin görevden alınmasının piyasalarda meydana getirdiği kırılganlığa, tahvil faizlerindeki yükseliş baskısı da eklenince, TL’nin döviz kurları karşısında değer kaybı hızlandı

Sterlin 12 TL’ye yürüyor
banner8

Ali ÇATAL

“STERLİN REKOR TAZELEDİ”… KKTC serbest piyasalarında TL’deki negatif ayrışma ve kurlardaki yükseliş, ‘Euro kurundaki yatay hareket hariç’ hafta ortasında da devam etti. Haftayı ortalama 8,1926 TL ile açan ve haftanın ikinci işlem gününde 8,4190 TL’ye yükselen dolar dün 8,4240 TL’den; haftanın ilk işlem gününde 9,6695 TL’den alıcı bulan ve önceki gün 9,8963 TL’ye yükselen Euro 9,8402 TL’den ve haftayı 11,2679 TL’den açan, önceki gün de 11,6039 TL bandını test eden sterlin ise 11,6040 TL’den alıcı buldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) üst yönetiminin görevden alınmasıyla birlikte başlayan TL’nin döviz kurları karşısındaki değer kaybı, yeni yönetimin atanmasına karşın devam etti.

Alınan tüm önlemlere karşın geçtiğimiz hafta başlayan döviz kurlarındaki yükseliş, bu haftayı da yükselişle açtı ve hemen her şeyin dövize endeksli olduğu KKTC’de yürekleri ağızlara getirdi.

KKTC serbest piyasalarında geçtiğimiz hafta genelinde başlayan ve yeni haftanın açılışı ile ikinci işlem gününde de süren TL’deki negatif ayrışma ve kurlardaki yükseliş, dünkü kapanışta ‘Euro kurundaki yatay hareket hariç’ hafta ortasında da devam etti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta haftayı ortalama 8,1926 TL ile açan ve haftanın ikinci işlem gününde 8,4190 TL’ye yükselen Amerikan Doları dün 8,4240 TL’den; haftanın ilk işlem gününde 9,6695 TL’den alıcı bulan ve önceki gün 9,8963 TL’ye yükselen Euro 9,8402 TL’den ve haftayı 11,2679 TL’den açan, önceki gün de 11,6039 TL bandını test eden İngiliz Sterlini de 11,6040 TL’den alıcı buldu.

Türkiye’deki durum

Küresel piyasalarda ABD tahvil faizindeki yükselişle paralel güçlenen dolar etkisiyle, gelişmekte olan ülke paralarında (GOP) önceki gün ciddi kayıplar yaşanmıştı.

Amerikan Doları’nın, işlem hacmi en yüksek majör altı para birimi karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD Dolar Endeksi, önceki gün itibarıyla Kasım 2020 sonrası en yüksek seviyeye çıkarken; Euro/dolar paritesi de 1,17’ye doğru gerileyerek 5 Kasım 2020 sonrası en düşük seviyede işlem görmüştü. ABD Doları/Japon Yeni kuru ise dolarda önceki gün yaşanan güçlenmeyle 20 Mart 2021 sonrası zirveye çıkmıştı.

GOP’lerde ise önceki gün Hindistan Rupisi yüzde 1 gerilerken, diğerleri de yüzde 1 bandının altında kayıp yaşadı ancak TL, yüzde 2’nin üzerinde bir kayıpla ‘en çok düşen para birimi’ olarak negatif ayrışmıştı.

Bu bağlamda, önceki gün yıl içi zirveye çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizinde dün ‘kısmî’ bir gerileme olurken; ABD Dolar Endeksi de 93,45’e yükselerek gün içi zirveyi görmesinin ardından bir miktar gerileme yaşadı.

Tahvil faizlerinin önceki günün ardından dün ‘biraz olsun’ soluklanmasıyla, GOP’ler de dün dolar karşısında yükseliş yaşadı. Haftalık bazda tamamının dolar karşısında düşüş yaşamasına rağmen dün rand, ruble ve peso, en iyi toparlanmayı gösteren para birimleri olarak kayda geçti ancak TL, bu yükselişe eşlik edemedi.

Türkiye serbest piyasalarında önceki gün 8,46’ya yükselen dolar kuru, dün en yüksek 8,39’u gördü ve son saatte 8,28’lerekadar geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın görevden alınmasından önce 8 Mart’ta Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için dava açılacağı haberleriyle kur da 7,78’e çıkarak 12 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi görmüş ve günlük bazda negatif ayrışmıştı.

Kurda dünün kapanış saatlerinde yaşanan ‘görece’ düşüşte, uzmanlara göre hem küresel fiyatlama hem de son HDP iddianamesinin iade edilmesi etkili oldu.

Türkiye Yargıtay Başsavcılığı’nın, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı kapatma başvurusu, ‘usul eksikliği’ nedeniyle iade edildi ve bu gelişme de kurlardaki volatiliteye yani oynaklığa olumlu etki etti.

‘Sürpriz görevden almalar’ kırılganlığı arttırdı

TCMB’de başkan değişiminin ardından para politikasına dair belirsizlik Türkiye içinde döviz fiyatlarının da yükselmesine neden olurken; Euro kuru da dün, önceki güne nazaran bir miktar gerilese de rekor sonrası en yüksek seviyelerden işlem görmeye devam etti.

Hatırlanacağı üzere Şubat 2021 dönemine 7,0 seviyesinin altına inen dolar/TL kuru, ayın sonlarında ABD tahvillerindeki yükselişin etkisiyle 7,50’ye yükselmiş; mart başında ise 7,78’i test etmesinin ardından, TCMB bünyesinde düzenlenen yılın üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası 7,20’nin altına gerilemişti.

TCMB’nin, bahse konu toplantıda, 200 baz puan (bp) ile ‘100 bp’lik piyasa beklentilerinin de üzerinde’ yaptığı ‘önden yüklemeli’ bir faiz artışı yapması ve sıkı para politikasından taviz verilmeyeceğini vurgulaması ile kurda yaşanan gerileme de TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp, Şahap Kavcıoğlu’nun göreve getirilmesiyle yerini yeniden yükselişe bırakmıştı.

Buna göre, 8,48’e yükselen kur da haftanın devamında 7,70’e indi ancak para politikasına dair belirsizliklere ek olarak doların da küresel piyasalarda yükselmesiyle kur, 8,0 seviyesi üzerine yerleşti.

Bütün bu gelişmelerin ardından geçen haftayı 8,14 seviyesinden kapatan kur, önce 8,21’e çıktı ve son olarak TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın da görevinden alınarak, kendisinin yerine Morgan Stanley Menkul Değerler Genel Müdürü Mustafa Duman atanmasıyla, önceki gün hızlı bir yükseliş yaşadı.

Türkiye içinde para politikasına dair endişelere doların da güçlenmesi eklenince, fiyat da önceki yüzde 2,5’in üzerinde bir artışla Türkiye serbest piyasalarında 8,46’ya çıkmıştı. Euro/TL paritesi de 9,92’ye çıkarak 10 Kasım sonrası zirveyi görürken, sterlin/TL kuru da 11,63 ile rekor tazelemişti.

Kavcıoğlu da ‘gazı’ alamadı

Öte yandan, TCMB’nin önceki gün düzenlenen 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Şahap Kavcıoğlu, “Elimizdeki tüm araçları bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Covid-19 salgını sürecindeki belirsizliklerin, küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikleri canlı tuttuğunu kaydeden ve enflasyonla mücadele doğrultusunda para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceklerini söyleyen Kavcıoğlu, yüzde 5 bandındaki enflasyon hedefine de ‘sıkı sıkıya’ bağlı olduklarını vurgulamıştı.

Para politikası araçlarını bu hedefe ulaşmak için kullanacaklarını; ayrıca enflasyon odaklı para politikasının da küresel dalgalanmalara karşı ‘kalkan’ görevi göreceğini umduklarını da kaydeden Kavcıoğlu, enflasyondaki son dönem gerçekleşmelerininde zaten sıkı bir parasal duruşu gerektirdiğini belirtmişti.

“Kararlarımızı enflasyon başta olmak üzere veri akışına göre alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Politikalarda şeffaflık ilkesine bağlı olarak atacağımız tüm adımları kamuoyuyla paylaşacağız. Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşan Kavcıoğlu’nun açıklamaları da piyasaları rahatlatmadı ve kurlardaki volatilite sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75