Sterlin 12 TL’yi aştı

banner37

Türkiye’de dün açıklanan ÜFE verilerinin olumlu etkisiyle frenlenen kurlardaki volatilite, dün itibarıyla tekrar başladı; kıymetli metal fiyatları ise rekor seviyeleri test etti

Sterlin 12 TL’yi aştı
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Türkiye ve KKTC serbest piyasalarında geçtiğimiz hafta Kasım 2020 döneminde test edilen rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören dolar/TL kuru, yeni haftaya yüzde 1’in üzerinde bir düşüşle başladı.

Buna göre kur, önceki gün 8,30 seviyesine gerilemesinin ardından, Türkiye serbest piyasalarında gün dahilinde ortalama 8,36’dan işlem gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) siyasi baskı ile yıl içinde faiz indirimine gideceği beklentisinin yüksek olması, küresel tarafta ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yükselen enflasyon nedeniyle ön görülenden daha erken faiz artırımına gideceği beklentisi, kurların yükselişini de hızlandırdı.

KKTC serbest piyasalarında da geride bıraktığımız haftanın geneline hakim olan TL varlıklardaki negatif ayrışma, son işlem gününde ciddi bir volatiliteye yani oynaklığa neden olmuş ve sterlin kuru, 12 TL’yi aşmıştı.

TL’deki değer kaybı, yeni haftanın ilk işlem gününde ise KKTC’de de dizginlenmiş ve bütün döviz kurlarında gerileme kaydedilmişti fakat TL’deki gerileme, haftanın ikinci işlem gününde yeniden şiddetlendi ve bütün döviz kurları, yeniden rekor seviyeleri test etti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 8,5457 TL, Euro10,4175 TL ve İngiliz Sterlini 12,1053 TL’den alıcı buldu.

Kurlar, haftayı sırasıyla ortalama 8,3554 TL, 10,1544 TL ve 11,7966 TL’lik fiyatlamayla açmıştı.

Diğer yandan, TCMB, nisan periyodunda da yükselişine devam eden Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) kademeli olarak düşüşe geçmesini bekliyor. Önceki gün itibarıyla açıklanan Tarım-ÜFE’de ‘sınırlı da olsa’ düşüş yaşanması,uzmanlara göre olumlu fakat ÜFE’nin çok yüksek olması nedeniyle fiyatların tüketici tarafına yansıtılmaya devam edilmesi bekleniyor.

Bu bağlamda, merkezin, enflasyon üzeri faiz açıklaması nedeniyle yakın vadede faiz indirimi beklenmiyor fakat ilk en uygun zamanda faiz indirimine gidileceği algısı da TL’de baskıya neden oluyor.

Hatırlanacağı üzere, sene başı itibarıyla yüzde 12 yükselen dolar kuru, bu hafta 8,30 ve 8,50’li seviyelerde işlem görüyor. Daha önce test edilen 8,46 ve 8,48 seviyesi de geçen hafta 8,51 olarak denenmeye devam etti ve bu nedenle rekor riski halen ‘çok canlı’ görülüyor.

banner134
Doların küresel piyasalarda sınırlı gerileme göstermesiyle, haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke paralarında (GOP) karışık bir seyir vardı lakin görünüm, dünkü kapanışta ‘görece’ berraklaştı.

Güney Kore Wonu, Güney Afrika Randı veya zarı ve Tayland Bahtı dolar karşısında gerilerken; TL ise haftayı yüzde 1’in üzerinde yükselişle açmıştı. Geçen haftaki riskli seviyelerden sonraki düşüşün fazla olmasında ise kar satışları ve kamu bankalarının işlemlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

DolarEndeksi’ndeki düşüşle dün gelişen ülke paralarının neredeyse tamamı dolar karşısında yükselirken; Meksika Pesosu ve TL negatif ayrıştı.

Altın fiyatları altı ayın zirvesinde

Öte yandan, ABD’de beklenti üzerinde gelen enflasyon verisinin şokunu atlatan piyasalar haftaya yükselişle başlarken, ABD Dolar Endeksi 89,69 seviyesine gerileyerek 25 Şubat sonrası en düşük seviyeye geriledi.Dolardaki düşüşle önceki gün ve dün gelişen ülke piyasalarında yükseliş kayda geçti.

Demir ve bakır başta olmak üzere emtiadaki yükselişten destek alan altın da dolardaki zayıflıkla yükselişini hızlandırdı ve ons fiyatı dün bin 875 dolara çıkarak 29 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar kurunun yüksek seviyelerde olması ve ons altının da son ayların zirvesine çıkmasıyla gram altın önceki gün 503 TL’ye çıkmıştı. Sekiz günlük aralıksız yükselişinin ardından önceki gün Kasım 2020 sonrası zirveden gevşeyen fiyat, dün tekrar 503 TL’ye yükseldi. Bu ay yüzde 6 yükselen gram altın, böylelikle sene başı itibarıyla kazancını da yüzde 10’a çıkardı.

Diğer yandan, nisanda dolar kurunda belirgin bir değişim olmazken, onsun yüzde 3 primlenmesi ile gramdaki yükseliş de devam etti. Mayısın ilk 19 gününde de ons ve dolar etkisiyle fiyat rekor sonrası en yüksek seviyelerde işlem görüyor. 500 TL üzerinde 525 TL en yakın direnç olarak takip ediliyor.

Ons altında ise bin 858 dolar üzerinde kuvvetlenmede bin 900 dolar yeni seviye olarak öne çıkıyor.

KKTC serbest piyasalarında ise dünkü kapanış itibarıyla gram altın ortalama 501 TL 66 kuruş, çeyrek altın da 822 TL 93 kuruştan satılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75