banner6

Surlar içinde turist sevinci

banner37

Lefkoşa'da tarihi Arasta Çarşısı, Büyük Han ve Selimiye Camisi etrafı dün doldu taştı

Surlar içinde turist sevinci
banner151 banner143

Ali CANSU

Ülkemizin tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini görmek, tanımak isteyen turistler günübirlik de olsa KKTC’ye gelmeye devam ediyor.

Lefkoşa’nın Arasta ve Lokmacı Bölgesi dün özellikle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

Özellikle Lefkoşa’nın tarihi Arasta Çarşısı, Büyük Han ve Selimiye Camisi’ni (Ayasofya Katedrali) görmek isteyen turistler, guruplar halinde Lokmacı Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye geçerek buraları görme fırsatı yakalıyor.

Turistlerin yanı sıra Kıbrıslı Rumların ve vatandaşlarımızın da dün bölgeye akın etmesi esnafın keyfini yerine getirdi.

Bölgeye ilgi gösteren turistler, restoran ve cafelere akın ederken esnaf memnuniyet belirtti.

Turistlerin kimisi bir köşede oturup gazetesini, kitabını okudu, kimisi sokaklarda yürüyerek veya cafelerde oturup sohbet etti. Acıkanlar, restoranların dışarıya kurduğu masalarda yemeklerini yerken, yapılan alışverişler de esnafı keyiflendirdi.

Turistlerin keyfine diyecek yoktu

Kendi ülkelerinde yaz aylarında bile böyle güzel hava bulamadıklarını söyleyen turistler, buz gibi biralarını yudumlayarak güneşin tadını çıkardı.

Turistler, “Kendimizi bu cennet adaya atıp, dondurucu soğuktan kaçtık, burası çok güzel. Hava, deniz, kumsallar tam istediğimiz gibi” diyerek, güzel ülkemizin kıymetini bilmemizi istedi.

Selimiye’ye de ilgi yoğundu

Sınır kapısından geçen turistlerin ilk uğrak yeri Büyük Han oluyor. Daha sonra Arasta Çarşısı’nı dolaşan turistler, Selimiye Camisi’nde durak yapıyor ve bol tarafından fotoğraf çekiyor. Seyyar satıcılar da fotoğraf meraklılarına malzeme oluyor. Yeni hizmete giren Kumarcılar Hanı da ilgi görüyor.

KIBRIS muhabirine konuşan Arasta esnafı, Lokmacı Kapısı’ndan her gün yüzlerce turistin kuzeye geçtiğini anımsatarak, bölgeye daha çok ilgi gösterilmesini geceleyin karanlık olan bölgenin ışıklandırılmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104