banner6

Süt, doğrudan imalatçıya satabilecek

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, üreticilerin ürettikleri sütü istedikleri takdirde, serbestçe imalatçıya satışına imkan tanıyan yeni bir uygulama başlatıldığını duyurdu.

Süt, doğrudan imalatçıya satabilecek
banner150 banner151 banner143

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre arzu eden üreticiler, yeni uygulamayla, imalatçılar ile anlaşma yaparak sütünü direk imalatçıya pazarlayabilecek. Dileyen üreticiler ise sütünü SÜTEK’e satmaya devam edebilecek.Her iki şekilde de kalite kontrol ve taşımacılığın Süt Endüstrisi Kurumu tarafından yapılmasına devam edileceği belirtilen açıklamada, bu sayede ürün kalitesi ve insan sağlığı konularının SÜTEK denetim ve kontrolünde olacağı vurgulandı.

Uygulama hakkında bilgiler verilen açıklamada, isteyen üreticilerin Süt Endüstrisi Kurumu’nun 1/1977 sayılı yasasının 27. Maddesinin verdiği yetki ile oluşturulan Perakende Süt Satış Ruhsatı alarak, ürettikleri sütü serbest piyasa koşullarında SÜTEK’e kayıtlı Ruhsatlı bir Süt İmalatçısına pazarlayabilecekleri ifade edildi. Açıklamada “Bu uygulama ile süt fiyatları serbest piyasa koşullarında oluşmaya başlarken SÜTEK süt piyasasında tekel olma pozisyonundan çıkarılmış olacak” denildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 16:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110