‘Süt krizi’ aşıldı

banner37

SÜTEK’in Kalkınma Bankası'ndan kredi kullanmasına izin verildi, daralan tüketimden kaynaklanan sorun ise Türkiye ile yapılan anlaşmayla çözüldü

banner87
‘Süt krizi’ aşıldı
banner90
banner99

“SÜTEK’e 20 MİLYON TL KREDİ”… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resmî Gazete’nin 2 Nisan 2020 Perşembe tarihli 57’nci sayısında yayımlanan ‘Ek IV, Bölüm I, Bakanlar Kurulu Kararları’ bölümündeki kamuoyu aydınlatmasında, SÜTEK’in Kalkınma Bankası’ndan 20 milyon TL’lik bir kredi kullanmasına, faizi kurumun öz kaynaklarından karşılanmak koşuluyla ve ‘süt bedellerini ödeyerek üretimin devamını sağlamak’ maksadıyla izin verildiği duyuruldu.

“TÜRKİYE’YE 300 BİN KİLOGRAM KAŞAR”… Kuzey Kıbrıs’ta, üretilen günlük 100 bin litre, aylık ise 3 milyon litrelik sütün pazarlanmasında salgın nedeniyle yaşanan ciddi problem üzerine girişim başlatan hükümet,  Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan görüşmeleri neticelendirdi ve 3 milyon litre sütün KKTC’de işlenerek kaşar peyniri haline getirilmesinin ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine ‘her ay için 300 bin kilogram olarak satılması’ konusunda taraflar mutabık kaldı.

Ali ÇATAL

   Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iç piyasada süt tüketiminde yaşanan daralamadan kaynaklanan sıkıntı, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile aşıldı. Kuzey Kıbrıs’ta, üretilen günlük 100 bin litre, aylık ise 3 milyon litrelik sütün pazarlanmasında salgın nedeniyle yaşanan ciddi problem üzerine girişim başlatan hükümet,  Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan görüşmeleri neticelendirdi ve bir anlaşmaya vardı.

   Buna göre, 3 milyon litre sütün KKTC’de işlenerek kaşar peyniri haline getirilmesi ve bu haliyle de Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine ‘her ay için 300 bin kilogram olarak satılması’ konusunda taraflar mutabık kaldı.

   Süt ödemelerinde ‘yaşanması olası’ sıkıntı konusunda da harekete geçildi ve ‘Süt Endüstrisi Kurumu'nun Kalkınma Bankası'ndan Borçlanması’nı içeren öneri kabul edildi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resmî Gazete’de yayımlanarak, söz konusu karar yürürlüğe girdi.

   Böylelikle, Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK), hem üreticiye süt bedelleri için yapacağı ödeme konusunda sıkıntıdan kurtarıldı hem de ülkedeki süt üretiminin, Kovid-10 salgını döneminde de kesintiye uğramaması sağlandı.

Krediye onay

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resmî Gazete’nin 2 Nisan 2020 Perşembe tarihli 57’nci sayısında yayımlanan ‘Ek IV, Bölüm I, Bakanlar Kurulu Kararları’ bölümündeki kamuoyu aydınlatmasına göre, SÜTEK’in Kalkınma Bankası’ndan 20 milyon TL’lik bir kredi kullanmasına ‘süt bedellerini ödeyebilmek ve üretimin devamını sağlamak’ maksadıyla izin verildi.

   ‘Karar Sayısı: E.T(K-I)536-2020, Süt Endüstrisi Kurumu'nun Kalkınma Bankası'ndan Borçlanması, Önerge No:568/2020’ başlıklı söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

   “Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, Süt Endüstrisi Kurumu'nun üretici süt bedellerini ödeyebilmesi ve üreticilerin üretime devamını sağlamak maksadı ile Süt Endüstrisi Kurumu'nun Kalkınma Bankası'ndan 20,000,000.-TL kredi kullanmasına izin verilmesine (SÜTEK Kalkınma Bankası'ndan alınan kredinin faizini kendi kaynaklarından karşılayacaktır) ve alınacak kredi ile ilgili Kalkınma Bankası'na

Devlet Kefalet Senedi verilmesine karar verdi.”

Tatar: Sorun tamamen çözüldü

   Başbakan Ersin Tatar,  bu dönemde yardımlarını esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a konuya destekleri dolayısıyla teşekkür ederken;  “Her zaman ve her koşulda yanımızda olan Türkiye Cumhuriyeti, bu zor günlerde dahi KKTC’ye yardım eli uzatarak ekonomimize katkı koydu” ifadelerini kullandı.

   Tatar, Kovid-19 salgını nedeniyle düşen süt ve süt ürünü tüketimi kaynaklı ekonomik tehlikenin de bu sayede ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Oğuz: Üretimi devam ettirmek çok önemli

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da süt konusunda Türkiye ile yapılan anlaşmanın ciddi bir rahatlatma yaratacağını söyledi. Oğuz, üretimde aksaklık yaşanmamasına büyük önem verdiklerini vurgulayarak, bu çerçevede, süt üretimi özelinde ve Türkiye’ye yönelik olmak üzere teşviklerde artış yaptıklarını söyledi.

   Uluslararası çapta yaşanan ve bütün dünyayı sarsan Kovid-19 salgını krizinin iç piyasaya yansımalarının da son derece olumsuz olduğu gerçeğine dikkat çeken Oğuz, süt üretimine yönelik bazı kısıtlamalara da ‘tedbir amaçlı’  başvurmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

   Oğuz, dünyada yaşanan kriz nedeniyle ülkelerin iç üretimlerinin artık daha da önem kazandığını belirtirken; tarım sektörünü kriz sonrasında ayakta tutacak tedbirler aldıklarını fakat süt üretiminde yaşanan fazlalık nedeniyle günlük 45 tona ulaşan miktarda sütün, üreticinin elinde kaldığını aktardı.

   Oğuz, bunun üzerine temasa geçtikleri Türkiye makamlarının son derece olumlu ve yapıcı tutumları üzerine sıkıntının aşıldığını ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yapılacak satışlar sayesinde hem sütün elde kalmayacağını hem de üretimin kesintiye uğramayacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75