Süt tozu fabrikası kuracağız

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ‘üretimi durdurmaya çalışanlara inat’ üretmeye devam edeceklerini kaydetti:

Süt tozu fabrikası kuracağız
banner90
banner8

Ali ÇATAL

“YAŞANANLARIN SUÇLUSU ÜRETİCİ DEĞİL”… Mustafa Naimoğulları, hayvan üreticisinin geçirdiği zor dönemde kimsenin yanlarında olmadığını belirtirken, yönetenlerin üreticinin ağır bedeller ödemesinin suçlusunun Kovid-19 salgını olduğunu iddia etmelerinin ‘kendi becerisizliklerini örtme çabası’ olduğunu öne sürdü. Üreticinin, sütünü maliyetin altında sattığını ve buna rağmen tonlarca sütün buzluklarda kalarak imha edildiğini aktaran Naimoğulları, bu zor koşullara rağmen ‘faturanın sürekli hayvancıya kesildiğini’ iddia etti.

“EN BÜYÜK GİRDİ KALEMİ YEM”… Mustafa Naimoğulları, Güney Kıbrıs’ta da örneği olduğu üzere, tarım ve hayvancıya düşük maliyetle verilmesi planlanan ‘renkli mazot’ konusunda yıllardır hiçbir adım atılmadığını da hatırlatırken; diğer girdi maliyetleri arasında hayvan üreticisinin canını en fazla yakanların ise ‘yem fiyatları ve elektrik ücretleri’ olduğu bilgisini paylaştı. Naimoğulları, kullandıkları yakıttan elektriğe, traktöre taktıkları lastikten hayvanlara verdikleri yeme kadar ‘her şeyin’ dövize endeksli olduğunu da hatırlattı.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ve salgınla aynı zaman denk gelen ‘kur şoku’ yani TL’nin yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybının, çalışan ve üreten kesimin bütün katmanları gibi hayvancıyı da son derece olumsuz etkilediğini söyledi.

Salgın döneminde, her şeyden önce ürettikleri süte pazar bulamayan süt üreticilerinin elinde tonlarca süt kaldığını kaydeden Naimoğulları, bahse konu dönemde,  400 ton sütün elde kaldığını belirtti.

Naimoğulları, kullandıkları yakıttan elektriğe, traktöre taktıkları lastikten hayvanlara verdikleri yeme kadar ‘her şeyin’ dövize endeksli olduğunu da hatırlattı.

Bahse konu mamulün süt yani ‘saklama ömrü çok sınırlı’ olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiği gerçeğine de parmak basan Naimoğulları, “Pazar bulunamaması nedeniyle üretici, bu sütü satamıyor.  Elde kalan tonlarca süt nedeniyle ciddi bir mağduriyet ve sıkıntı yaşandı. Buzluklarda kalan sütler bozuluyor ve üretici de artık ne yapacağını bilemiyor” ifadelerini kullandı.

İnşaat demirinden veya çimentodan bahsetmediğimizi; mevzunun ‘kolay bozulan bir temel gıda maddesi’ olduğunu hatırlatan Naimoğulları, bu sorunu yetkililere defalarca ilettiklerini ancak dertlerine deva olacak bir adımın halen atılmadığını açıkladı.

banner134
Naimoğulları, yetkilileri ‘bir plan belirlenmesi ve kendilerinin de o plana göre üretim yapmalarını’ hususunda sürekli uyardıklarını da söylerken, bu konuda da hiçbir şeyin yapılmadığını savundu.

Naimoğulları, sonucun ortada olduğunu ve salgın döneminde ‘bin bir gayretle’ üretilen sütün çok önemli bir miktarının üreticinin elinde kaldığını kaydetti.

Koyun ve keçi sütü söz konusu olduğunda, sıkıntının ‘daha da büyük’ olduğunu da vurgulayan Naimoğulları, hellimin coğrafi tescilinden sonra getirilen ve üretimde kullanılan sütün ‘en az yüzde 51’inin küçükbaş hayvan sütü olması’ zorunluluğunun, küçükbaş hayvan yetiştiricisinin elini güçlendirebileceğini de aktardı.

“Üretme ısrarımızdan taviz vermeyeceğiz”

Mustafa Naimoğulları, ülkedeki hayvan üreticisinin geçirdiği en zor dönemde kimsenin yanlarında olmadığını da belirtirken, yönetenlerin ayrıca üreticinin ağır bedeller ödemesinin suçlusunun Kovid-19 salgını olduğunu iddia etmelerinin ise ‘kendi becerisizliklerini örtme çabası’ olduğunu öne sürdü.

Üreticinin, yüksek girdi maliyetlerine rağmen, sütünü maliyetin altında sattığını ve buna rağmen tonlarca sütün buzluklarda kalarak, depolarda bozularak ve imha edildiğini aktaran Naimoğulları, bu zor koşullara rağmen üreticinin suçlanarak, ‘faturanın sürekli hayvancıya kesildiğini’ iddia etti.

Güney Kıbrıs’ta da örneği olduğu üzere, tarım ve hayvancıya düşük maliyetle verilmesi planlanan ‘renkli mazot’ konusunda yıllardır hiçbir adım atılmadığını da hatırlatan Naimoğulları, diğer girdi maliyetleri arasında hayvan üreticisinin canını en fazla yakanların ise ‘yem fiyatları ve elektrik ücretleri’ olduğu bilgisini paylaştı.

Süt ve süt ürünlerinin binlerce kişiye istihdam sağlayarak, ülke ekonomisine destek olduğuna ve birinci ihracat kalemi olduğuna da dikkat çeken Naimoğulları, “Bu süreç böyle devam etmez, edemez, etmeyecek. Bizler, sizlerin ‘Üretimi azaltın, üretmeyin’ söylemlerinize rağmen üretmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda var olabilmek için inadına daha çok üreteceğiz, sizin gibi korkak davranmadan üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Ülkeye ‘mümkün olan en kısa sürede’ bir süt tozu fabrikası kazandıracaklarını da açıklayan Naimoğulları, “Siyasetçi ve siyaset gelip geçicidir. Kalıcı olan, üretim sevdasıdır. Onlar yolcu, bizler hancıyız. Ülkemize en kısa sürede bir de süt tozu fabrikası kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75