banner6

Süt üreticilerine destek veriliyor

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi, sıcak süt veren işletmelere yönelik soğutucu depo ve sağım sistemi alımı için destek verileceğini açıkladı.

Süt üreticilerine destek veriliyor
banner150

banner150

banner99

Hayvancılık Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 50-700 arası anaç küçükbaş hayvanı veya 10-40 arası sağmal ineği olan ve Süt Endüstrisi Kurumu’na sıcak süt veren işletmeler destekten faydalanabilecek.

Verilecek destekler

Soğutucu depo alımlarında 200-299 litrelik depolara 6 bin TL, 300-499 litrelik depolara 7 bin 200 TL, 500-999 litrelik depolara 9 bin TL, 1000 litre ve üzeri kapasiteli depolara ise 12 bin TL destek verilecek.

Sağım makineleri

Tek güğümlü portatif sağım makinesi alımında bin TL, iki güğümlü portatif sağım makinesi alımında bin 750 TL, mobil sağım sistemi alımında 9 bin TL ve kapalı devre soğuk zincir sağım sistemi alımında 12 bin TL destek verilecek.

Başvuru koşulları

Desteklerden yararlanabilmek için 66 yaşından gün almamış olmak, yürürlükteki mevzuat uyarınca ikinci iş yasağı kapsamında olmamak ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nca hazırlanan Taahhütnameyi imzalamış olmak gerekiyor.

Hibe başvuru formu ile birlikte alınacak ekipmana ait fatura, Süt Endüstrisi Kurumu’na sıcak süt verdiğini gösteren belge, Veteriner Dairesi’nden anaç hayvan sayısını gösteren belge, mevcut hayvan barınağının başvuru sahibine ait olduğuna ilişkin yasal belge ( tapu kayıt belgesi, kullanım belgesi, icar belgesi,  vs.) ve KKTC kimlik kartı fotokopisi sunulması da gerekiyor.

Tarım Dairesi üreticileri bilgilendirmeyi sürdürüyor

Diğer yandan Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde yarın tarla günü ve gece eğitimi düzenliyor.

Daireden yapılan açıklamaya göre, yarın saat 14.00’de Alsancak Belediyesi önünde bir araya gelinecek ve üretici bahçesine gidilerek bağ budanması konusunda üreticilere uygulamalı eğitim verilecek.

Öte yandan yarın akşam saat 19.00’da Alsancak Küçükler İlkokulu’nda  “Bağ Hastalık ve Zararlılarıyla Mücadele” konusunda Tarım Dairesi uzmanları tarafından üreticilere eğitim verilecek.

Açıklamada, tarla günü ve gece eğitiminin bölgedeki tüm üreticilere açık olduğu ifade edildi.  

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104