banner6

Sütte kaos

banner37

SÜTEK’in, 15 Haziran’dan itibaren sütün 1.32 TL yerine 1.43 TL’den satılacağını açıklaması Hayvancılar Birliği ve SÜİB’in tepkisine neden oldu. SÜİB, fiyatın yükselmesi halinde süt almayacağını açıkladı.

Sütte kaos
banner151 banner143

Ali CANSU

Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK) süte 15 Haziran’dan itibaren zam yapılacağını açıklamasının ardından, önümüzdeki günlerde sütte kaos yaşanacağının sinyalleri verildi. Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB), zam yapılması halinde sütü almayacağını açıkladı, Hayvan Üreticileri Birliği de bunu kabul etmeyeceğini duyurdu.

SÜTEK’in süte zam yapılacağını açıklaması, hem üretici hem de imalatçıları sıkıntıya soktu. Geçtiğimiz hafta SÜTEK’te masaya yatırılan süt konusunda bir anlaşma sağlanamadı. Hayvancılar, sütün litre fiyatını 1.45 TL olmasını isterken, SÜİB ise sütün litresini 1.32’den 1.38 TL’ye kadar olan bir rakamla almayı kabul etti. Ancak aradaki 7 kuruşluk fark nedeniyle işler tıkandı.

Güvenilir bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre, görüşmelerde 1.45 ile 1.38 TL aradaki 7 kuruşluk farkı devletin hayvancıya sübvansiye ederek hayvancının yeni sezona kadar sütünün 1.45’ten alınması ve süt sezonunda ise taban fiyat 1.45’in hayata geçme önerisi getirildi. Ancak, bu öneri hükümet tarafından sektöre büyük paralar verildiği gerekçesi ile reddedildi. Sektöre verecek tek kuruşları olmadığını ifade eden yetkililerin 1.43 TL’lik net bir fiyat belirlediği öğrenildi.

Görüşmelerde son olarak sütün litre başına 1.43 TL olması kararlaştırıldı. Kararın, Süt Kurumu’ndaki üç siyasi ve bir de yönetim kurulu başkanı tarafından belirlendiği ifade edildi. Dört kişinin bu karara imza atmasının ardından 15 Haziran’dan itibaren sütün fiyatı 1.43 olarak fabrikalara satılacak.

Süt 4, hellim 32 TL olacak

Temel gıda maddeleri arasında yer alan süte 15 Haziran’da yapılacak zammın, Koop-Süt tarafından maliyetlere yansıtması halinde, marketlerde satılan sütün litre fiyatı 3.50-3.60 TL’den 4 TL’ye, hellimin kilosu ise 22-23 TL’den 30-32 TL’ye çıkacak. Keza aynı şekilde diğer süt ürünlerinin fiyatı da yükselecek.

15 Haziran’dan sonra durumlar kritik

Süt İmalatçıları Birliği (SÜİB) açıklanan fiyat olan 1.43 TL’den sütü almayacağını ifade ederken, Hayvancılar Birliği ise 1.45’in altına düşmeyeceğini açıkladı. Hükümetin de bu konuda geri adım atmaması 15 Haziran’dan sonra sütte kaos yaşanacağının sinyalini verdi.

Bu durumu protesto etmek için geçtiğimiz hafta Süt Endüstrisi Kurumu’na giderek protesto eylemi gerçekleştiren Hayvancılar Birliği, sütün sahiplerinin kendileri olduğunu iddia ederek kurumu kendilerinin yönetmesini istemişlerdi.

“Devlete 3-4 milyon TL gerek”

Güvenilir bir kaynak, devletin yeni süt sezonu olan ekim ve kasım ayına kadar süte 7 kuruşluk sübvansiye vermesi ile işlerin yoluna gireceğini, bunun da devlete 3 ile 4 milyon TL’ye mal olacağını ifade etti.

Şu anda günde 430 ton süt alımı yapıldığı ve sütün her geçen gün azaldığı ifade edilirken, süt sezonun başına kadar bunun 300 tonlara düşeceği kaydedildi. Devletin katkı yapması durumunda sektörün rahat bir nefes alacağına ve kaos yaşanmayacağına dikkat çekiliyor.

400 ton sütün 80 tonunu Koop-Süt çalışıyor

Ülkemizde günlük üretilen 430 ton sütün 80 tonunu Koop-Süt çalışırken geriye kalanı diğer süt üreticileri tarafından bölüşülüyor.

Diğer firmaların sütü almaması ile sütte kaos yaşanacağı belirtilirken, bunu hayvancının nasıl göğüsleyeceği merak konusu oldu. 16 Haziran sabahı, Koop-Süt dışındaki imalatçıların sütü almaması halinde sütün nasıl tüketileceği şimdiden konuşulmaya başlandı.

Süt ihracatları sekteye uğrayabilir

15 Haziran’da süt ve süt ürünlerine yapılacak zam ile birlikte en büyük sekteyi bu ürünleri ihraç eden

Koop- Süt ile diğer süt imalatçıları görecek.

Yurt dışındaki firmalar ile daha önceden süt ürünleri bağlantıları yapan Koop-Süt ve diğer firmaların yeni fiyatlarını müşterilerin kabul etmemesi halinde sıkıntı yaşama ihtimaline de dikkat çekildi.

“Yeni fiyatı müşterilerimiz kabul etmezse sütü almayacağız”

SÜİB Başkanı Candan Avunduk, 1.43 rakamını devlet ile üreticilerin kendi aralarında kararlaştırıp ortaya koyduğunu, imalatçıların bu konuda onayının alınmadığını belirtti.

Avunduk, açıklanan süt fiyatlarının rekabetten uzak olduğunu düşündüklerini kaydederek, “Biz satabilecek fiyatımızı 1.32 olarak belirlemiştik ardından 1.38’den alabileceğimizi duyurduk” dedi. Ancak, devletin alabilecekleri son fiyat olan 1.38’i de kabul etmediğini açıkladığını kaydeden Avunduk, yeni fiyatları müşterilerine ileteceklerini, yeni fiyattan ürün almaya devam etmeleri halinde süt alımlarını sürdüreceklerini söyledi.

Avunduk, müşterilerin yeni fiyattan ürün almaktan vazgeçmesi halinde imalatçılar olarak süt almayacaklarını ifade ederek, “Şu anda ülkede günde 430 ton süt üretiliyor. Bu sütün 70-80 tonunu Koop-Süt, geriye kalanını ise süt imalatçılarına bağlı 42 imalatçı alıyor. Bunların 8-10 tanesi büyük imalatçıdır ve yüzde 80 sütü bunlar alıyor” dedi.

Üreticinin sütü daha pahalıdan aldığını anlatan Avunduk, 1.43’ün üzerine 35 kuruş eklendiği zaman üreticinin 1.78 TL’den ödendiğini söyledi. Koyun sütünün 2.59, keçi sütünün de 1.91 olduğunu ve süt fiyatının koyun ve keçide 2 TL’nin üzerine çıktığına, inekte ise 2 TL’ye yaklaştığına dikkat çeken Avunduk, “Bu mantıklı değildir. Rekabet edemez konuma geliyoruz” dedi.

Ticarette esas olanın devamlılık ve güvenilir olmanın önemine işaret eden Avunduk, müşteriler ile 1 veya 2 aylık değil, 3 ve 6 aylık sözleşmeler yaptıklarını kaydederek akşamdan sabaha sütün zamlanması ile birlikte kendilerinin eski fiyattan üretip satmak zorunda kalacağını ve zarar edeceğini söyledi.

Süt ve yem maliyetleri hesaplanırken doların 3.80 ile 3.90 TL olduğunu anlatan Avunduk, şu anda doların 3.40 TL’ye düştüğünü ancak yem maliyetlerinin aşağılara düşmediğini belirtti.

“Fiyat açıklandı görüşme talepleri de olmadı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, SÜTEK’in 1.43 TL’lik fiyatının açıklandığını ve 15 Haziran’da devreye gireceğini açıkladı.

KIBRIS’a konuşan Deveci, Hayvancılar Birliği’nin fiyatı beğenmedikleri için eylem yaptığını, Süt İmalatçıları Birliği’nin ise bu fiyata süt alamayacaklarını ifade ettiklerini belirtti. Her iki kesimin de 1.43’ü kabul etmediklerini açıkladıklarını anlatan Deveci, görüşmeye açık oldukları ancak bugüne kadar kendilerine bir görüşme talebi de olmadığını söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 11:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104