Suyumuzu başkalarına vermeyiz

banner37

Gelincik Köyü Muhtarı Esat Nurçin’in kendi arazisinde kazdırdığı kuyu, Gelincik halkını öfkelendirdi. Kuyunun yanında eylem yapan köylüler öfke kustu.

banner87
Suyumuzu başkalarına vermeyiz
banner8

Ayşe BULUT

Gelincik Köyü Muhtarı Esat Nurçin’in kendi arazisinde su kuyusu kazıp, Alaniçili bir üretici ile Gelincik bölgesinde kiraladığı tarlada enginar üreticiliği yapacak olması köy halkını ayaklandırdı. Muhtarın kuyuyu izinsiz kazdığını ve izinlerini sonradan aldığını iddia eden Gelincikliler, muhtarın kuyudan çıkan suyu, başka bir köyden gelen enginar üreticisine sattığını öne sürdü.

Söz konusu kuyunun yanında dün eylem yapan Gelincikliler, “bizim kuyularımız kuruyup, bizler susuzluk çekerken, eğer bu su başkasına giderse büyük olaylar çıkar. Bizler geçimini bahçecilik yaparak sağlayan kişileriz. Başkalarının gelip bölgemizde, bölgemizin suyunu kullanarak enginar yetiştirmesine izin vermeyiz” diye tepki gösterdi. Yetkililere de seslenen köylüler bu konuda biran önce önlem alınmasını istedi.

Gelincik Köyü Muhtarı Esat Nurçin ise, her şeyinin yasal olduğunu söyledi ve kendi malına kuyu kazdığını, ortaklarıyla da enginar ekeceğini, bunun da en doğal hakkı olduğunu kaydetti.

Esat Nurçin, “Ahmet Nurçin, Ahmet Göz ve Ahmet Talay, iki ay önce H.N’yi’ı önce onlar köye getirdiler, adamlardan fazla para istedikleri için anlaşamadılar. Diğer ortakları da bendim. Onlar anlaşamayınca ben de H.N. ile anlaştım. Ben koçanlı malıma kuyu açtım, bütün izinlerim tamam. Bölgeden tarla kiraladım, ortaklarımla enginar ekiyorum. Bu da benim en doğal hakkımdır. Her şeyim yasaldır. Yasal olmayan hiçbir şeyim yok. Polise geldim, her şeyin yasal olduğunu söyledi” diye konuştu.

Köy halkı ne dedi?... Köy halkı ne dedi?... Köy halkı ne dedi?...

Mustafa Talay:

“Biz kendi arazimize su bulamıyoruz. Kuyumuzun biri kurudu, diğeri de çamur akıyor. Biz başka kuyu açtırmayı düşünürken elin oğlu suyu alıp, 5 kilometre uzağa götürüp ticaret yapacak. Biz buna kesinlikle karşıyız. Sonucu ne olursa olsun ekmeğimizle kimseyi oynatmayız.”

Ahmet Talay:

“Gelincik muhtarı kendi arazisine izinsiz kuyu kazdı. Polis ile kazmayı engelledim. Bu kez gece kazdılar ve ardından da bu kuyu için izin aldı. Kazılan kuyunun suyunu Gelincik ve Kumyalı köylerinden enginar ekmek için arazi kiralayan Alaniçi köyünden H.N.’ye bu suyu veriyor. Bütün her şeyi Gelincik köy muhtarının adına yaparak bu adamlar bölgeye enginar ekiyor. Bakanlığın talimatıyla Jeoloji Dairesi’nden memur geldi, yazı getirdi. Hem polise, hem kaymakamlığa kazılan kuyu suyunun arazi dışın çıkarılamayacağını ve satılamayacağını bildirdi. Tarım bakanı ‘bu bölgeye kesinlikle enginar ekilemez’ dedi. Bakanlık suyun götürülmesine karşı çıktı ama bu adamlar ‘biz her yerde götürdük, burada da götürürüz’ dedi.

Gelincik köyü 350 dönüm sulu arazi ekiyor. Bu insanlar en az 600 dönüm arazi kiralayıp enginar ekecekler. Gelincik köyünün sulu arazisinin iki katı. Bu suyun yetmesi imkânsız. Biz bütün devlet dairelerine, savcılığa, kaymakamlığa bakanlığa yazı yazdık. Bakanımız bize dedi ki; ‘bu su kesinlikle bu parselin dışına çıkmayacak’. Bakanın talimatına rağmen bu insanlar bu gücü nerden alıyorlar, anlamış değiliz. Ama biz ekmeğimizi kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Bu insanlar enginar ekiyorlar. Mesarya’da birçok köyde enginar ektiler ve o köylerin yer altı sularını kuruttukları için oradan kovuldular. Şimdi gelip bize musallat oldular.

Ayrıca su borularını döşerken de ova yollarını darmadağın ettiler. Köylü bu konudan dolayı çok rahatsız. Yetkililer bu konu hakkında bir an önce çözüm bulsun. Çünkü bunun sonunda çok kötü şeyler olacak. Bunun olmaması için yetkililer bir an önce önlem alsın.”

Ahmet Nurçin:

“Devlet bize 2 dönüm sulu arazi karşılığında 20 dönüm kuru arazi keserek verdi. Köyün iş sahası olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti köyün geçinmesi için bize bu su kuyularını açtı. Biz de açılan bu su kuyularından sulu ziraat yapıyor ve ailemizin geçimini sağlıyoruz. Kesinlikle bu suyun buradan çıkmasına, gitmesine asla izin vermeyiz.”

Hasan Nurçin:

“Köyümüzün yeraltı sularının şahıslara peşkeş çekilmesine karşıyız. Kesinlikle müsaademiz yoktur. Geçim kaynaklarımız bu yeraltı sularıdır.”

Ahmet Göz:

“Köyümüzün yeraltı sularını kurutacaklar ve bizleri susuz bırakacaklar. Bizler hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçiniyoruz. Elimizdeki tarlaları aldılar. Köyümüzün arazisi aşağı yukarı 3000 dönüm ve bunun 500 dönümünü bir yabancıya kiralanmış ve enginar ekecekler. Bizi mağdur edecekler.”

Ahmet İlkkan:

“Köyümüzün yeraltı sularının başka bir bölgeye ticari amaçlı gitmesine müsaademiz yoktur. Bunu engellemek için köylü olarak ne gerekirse yapacağız.”

Şeref Kızıltay:

“Ekmeğimizi kimseye peşkeş çekmesinler. Gelincik köyünün geçim kaynağı olan yeraltı suyumuzu kimseye vermeyiz.”

İbrahim Talay:

“Türkiye, biz Gelincik köylülerinin geçinmesi için bu su kuyularını açtı. Köylülerimiz ve bizler bu suyla sebze ekerek geçiniyoruz. Suyumuzun çalınmasına, verilmesine, peşkeş çekilmesine kesinlikle karşıyız.”

Caner Aras:

“Köyümüzün geçim kaynağı bu sulardır. Suyumuzun başka arazilere gitmesine karşıyız.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108