banner6

'Tanıtım atağı yıl boyu sürmeli'

banner37

Londra’daki fuarda bulunan Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs sağlık turizmini geliştirmek amacıyla pek çok uluslararası anlaşmaya imza attıklarını söyledi

'Tanıtım atağı yıl boyu sürmeli'
banner90
banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, İngiltere’nin başkenti Londra’da 182 ülkeden 50 binin üzerinde turizm profesyonelini bir araya getirerek dünya turizmine yön veren WTM Uluslararası Turizm Fuarı’na katıldı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı şemsiyesi altında fuarda bulunan Savaşan, Kuzey Kıbrıs’a sağlık turizmi için gelen kişi ve ülke sayısını artırmak amacıyla pek çok uluslararası anlaşmaya imza attı. Savaşan, ülkemiz adına yapılan tanıtımlardan sonuç alınabilmesi için başlatılan atağın yıl boyu devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Savaşan, bu yıl Londra Fuarı’nda kurulan standın, insani, tarihsel, kültürel değerlerimizi en iyi şekilde yansıttığını belirtti. Savaşan, uzun aradan sonra İngiltere pazarına gereken önemi veren Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun sektörle birlikte WTM Fuarı’na çıkarma yaptığını söyledi. Bakanlığın sektörün bütün paydaşlarıyla birlikte Kuzey Kıbrıs’ı WTM’de tanıtıyor olmasının önemine dikkat çekti.

“Kıbrıs, aranılan özelliklere sahip”

Son yıllarda dünya nüfusunun giderek yaşlanmasıyla kronik hastalıkların çoğaldığına işaret eden Savaşan, buna bağlı olarak tedavi harcamalarının artması ve uzun bekleme sürelerinin oluşmasına paralel olarak, hastaların maliyeti daha düşük ve daha kaliteli sağlık hizmeti alabilecekleri, iklimi uygun ve güvenli ülkelere yöneldiğine dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs’ın bu anlamda aranılan özelliklere sahip olduğunu söyleyen Savaşan, KKTC’de sağlık turizminin gelişmesi için devletin desteğine, teşviğine ve denetimine ihtiyaç olduğunu yineledi.

“30 milyon insan, sağlığı için yurtdışına gidiyor”

Dünyada yılda 30 milyon kişinin sağlığını geliştirmek, korumak veya geri kazanmak amacıyla ülkeleri dışına gittiğini dile getiren Savaşan, 150 milyar dolara ulaşan cirosuyla sağlık turizmi sektöründen, Kanada’dan Brezilya’ya, Hindistan’dan Kosta Rika’ya, Malezya’dan Küba’ya, Türkiye’den Singapur’a kadar pek çok ülkenin pay almak için yarıştığını belirtti.

“Sigortaların belirleyici rolü var”

Sağlık turizminde temel faktörlerin başında tıp alanının geldiğini söyleyen Savaşan, gerek standartlar, gerekse de uluslararası ticaret konularındaki özel anlaşmaların bu alanda çok büyük öneme haiz olduğuna vurgu yaptı.

Sağlık turizminin gelişiminde özellikle sigorta ve hukuk alanlarının belirleyici rolü olduğuna da değinen Savaşan, yasal ve ticari altyapının yanı sıra mekanizmadaki insan unsurunun iletişim ve uzmanlık alanlarının iyileştirilmesine de ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Kuzey Kıbrıs’ta somut adımlar atılıyor”

Günümüzde yeni nesil turizm anlayışının geliştiğini ve bu anlayışın global gelişmeleri izleyen, rekabetçi, çağdaş örgütlenmeye, çevreye ve bölgesel turizme uyumlu, internet teknolojisi kullanan ve kendini yenileyebilen özelliklere sahip verimli turizm tarzı olduğunu yineleyen Savaşan, dünyada gelişimini sürdüren turizm endüstrisi içinde özgün yerini alan sağlık turizmine yatkın bütün ülkeler gibi Kuzey Kıbrıs’ın da somut adımlar atmaya başladığını söyledi.

“Hükümetin tutumu, ülke ekonomisine pozitif yansıyacak”

Ahmet Savaşan, Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizminde başarının yakalanabilmesi için kalite, uluslararası standart, markalaşma kadar tanıtım ve pazarlamanın da önemli olduğu bilinciyle hareket ettiğini belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizminin gelişmesi ve ülke içi katma değerin artması için ilgili bakanlıkların tutumunun ve bu alanda geliştirdikleri özgün hükümet programlarının hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Savaşan, “Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizmi ilk defa bu hükümet döneminde ciddiyetle ele alındı. Hükümetin bu tutumu ülke ekonomisine pozitif yansıyacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104