Tanıtım atağına geçmeliyiz

KITSAB Başkanı Erkan Kilim, 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye dışındaki diğer ülkelerde fuarlar hariç hiçbir tanıtım yapılmadığını kaydederek, ülkemizin akılda kalması için Avrupa ülkelerinde ciddi çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Tanıtım atağına geçmeliyiz
  • 25 Aralık 2017, Pazartesi 8:45

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Erkan Kilim, bulunduğumuz Akdeniz çanağında çok ciddi bir rekabet olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın devamlı akıllarda kalması için tanıtıma öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye hariç diğer ülkelerde ciddi anlamda bir tanıtım çalışması yapılmadığına dikkat çeken Kilim, yeni seçilen bir yönetim olarak ülkemiz turizmini daha ileriye götürmek için ciddi çalışmalar hazırladıklarını belirtti.

KIBRIS’a konuşan Kilim, öncelikle ülkenin çevre sorununu çözüp, ciddi anlamda tanıtım çalışmalarına başlanması gerektiğini ifade ederek, “Her ülke daha çok turist çekmek için, teşvik programları, çok ciddi tanıtım çalışmaları yapmaktadır. Biz de bu yarışın içinde olmalıyız” dedi.

“Ülkeye gelen turist memnun ayrılmalı”

“Gelen turisti ülkelerine memnun göndermeniz gerekiyor. Ülkemize daha çok turist çekmek için çok çalışmamız gerekmektedir” diyen Kilim, kasım ayı itibarı ile fuar ve tanıtım organizasyonları maratonuna başladıkları söyledi.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri olarak hedefleri arasında, seyahat acentelerine lisans, mesleki teknik eğitim, Work Shop ile Fam Trip etkinlikleri düzenleyeceklerini kaydeden Kilim, “Temennimiz genel seçim sonrası yönetime gelecek devlet yetkililerinin çevre ve turizme gerekenden daha çok önem vermesidir” dedi.

“2016’ya göre yüzde 12 bir büyüme var”

İstatistiklere baktığımıza 2017 yılı içerisinde bir önceki yıla nazaran yüzde 12’lik bir büyüme gerçekleştiğini anımsatan Kilim, “Fakat 2018 yılı ve ilerdeki yıllarda bu büyüme bizim için yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi ise ülkemizde açılacak olan yeni otellerin olmasıdır. Ve 2018 risk içermektedir” dedi.

“2018’den korkuyoruz”

Yakıt desteğinin düşürülmesi nedeni ile 2018 yılından korktuklarını anlatan Kilim, “Çünkü, sektörde çok ağır bir rekabet var. Herkes bu turist payından bir şeyler almak için çok çalışıyor. Yeni otellerin de açılması bizi korkutuyor” dedi. Kilim, şöyle devam etti:

“Şimdi ülkemizde seçimler var. Seçim yasakları da girdi. Turizmin başına gelecek yönetimin acil olarak Türkiye yönetimi ile görüşüp, bir program yapması ve tanıtım atağına geçmemiz gerekir. Aksi halde mevcut pastamızı da kaybederiz. Bafra’da açılacak olan otellerin zincir otel olmaları, Türkiye ile bağlantılı olmaları, Rimac ve Concorde geliyor. Mutlaka onlar da partnerlerini adaya getireceklerdir. Ancak, kendimizi şansa bırakamayız. Turizm birlikleri olarak, bakanlık olarak, devlet olarak çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor.”

“Ülkemize gelecek her turiste ihtiyacımız var”

“Ülkemize gelecek olan her turiste ihtiyacımız vardır. İster Ercan Havalimanı’ndan, ister Larnaka’dan, ister Baf Havalimanı’ndan gelsin, böyle bir konjektürde ayrım yapma lüksünüz yoktur” diyen Kilim, şöyle devam etti:

“Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti yardımları ile direk uçuş ambargosundan doğan maliyet farklarını kapatmak için tur operatörlerine ve seyahat acentelerine Turizm Teşvik Programı adı altında destek verilmiştir.

2017 yılında sadece Ercan Havalimanı ile adamıza gelen turistlere değil, Güney Kıbrıs’tan gelen ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’ne kayıtlı olan otellerde kalan turistlere ulaşım teşvik programı başlatılmıştır ve halen devam etmektedir. Bu verilen tevsik miktarlarının yükseltilerek devam etmesi gerekmektedir.”

“Turizmde 2017’de bir değişim oldu”

Turizmde 2017 yılında bir değişim olduğunu ve ülkemize bu yıl İsrail’den gelen turistlerde artış yaşandığına dikkat çeken Kilim, “İsrailliler ülkemizi çok sevdiler. Daha önce turistler yaz aylarında sadece Avrupa’dan geliyordu. Ancak şimdi Ortadoğu’dan da çocuklu aileler gelmeye başladı. Bu turistler farklı aktiviteler aramaya başladı. Piyasadan alış veriş yapmaya başladılar. Ülkemiz turizmde gelişen bir ülke ve 2018 yılında yeni gelecek olan otellerle ne olacağını merakla beklemekteyiz” dedi.

“Londra’daki fuar önemliydi”

Londra2da gerçekleşen Dünya Turizm Fuarı’nın (WTM) turizm için büyük önem arz ettiğini anlatan Kilim, “Dünya turizminin nabzının attığı Londra’da Dünya Turizm Fuarı’na Kuzey Kıbrıs ekibi olarak katıldık. Dünya Turizm Fuarı, seyahat endüstrisi için önde gelen küresel bir organizasyondur ve katılımcılar arasında 2.8 milyar sterlin’den fazla is sözleşmesi üretmişlerdir” dedi.

Kilim, Dünya Turizm Fuarı’nın sürdüğü üç günlük sürede 5 binin üzerinde destinasyon, 51 bin seyahat uzmanı, sektör alıcıları, gazeteciler, digital medya şirketleri, bloggerler, turizm öğrencileri ve turizm bakanlarına ev sahipliği yaptığını kaydetti.

“Turizmde şanslı olmamız lazım”

“Öncelikle turizm de şanslı olmanız lazım” diyen Kilim, bir turistin seyahat acentesine giderek veya internet sitelerinden, sizin destinasyonunuzu seçmesi ve sizin otellerinizde konaklamasının bir şans olduğunu, bu şansın iyi kullanılması gerektiğini söyledi.

Bulunduğumuz coğrafya içerisinde yaşanan sorunların, Kuzey Kıbrıs turizmine geçen yıllarda ve 2017 sezonunda bir şans olduğunu kaydeden Kilim, “Böylece ülkemizde talep patlaması yaşanmıştır ve bu yılın sonunda bulunduğumuz coğrafyadaki sorunların azalması, tur operatörlerinin tekrardan Türkiye ve diğer destinasyonlara geri dönmesi, normal olarak bizde bir talep azalması yaratmıştır” dedi.

“Teşvik programı her ülkede uygulanır”

Turizm teşvik programlarının sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de turist çekmek ve daha cazip hale gelmek için uygulandığına dikkat çeken Kilim, “Örneğin Türkiye’de charter havayollarında yakıt desteği verilmektedir. Sadece teşvik vermek yeterli değildir” dedi.

Erkan Kilim, şöyle devam etti:

“Bizim en büyük etkenlerimizin başında, direk uçuşumuz olmadığı için Türkiye’nin desteği ile son yıllarda bir turizm teşvik destek programı yaratıldı. Bu, direk uçuşun maliyetini ortadan kaldırmak için yolculara verilen bir destektir. Bunu biz önceleri Ercan Hava Limanı’na veriyorduk. Sadece İngiltere ve Türkiye destinasyonu var iken, biz bunu 12-13 destinasyona çıkardık bu teşvik programı sayesinde. Bunun akabinde, 2017 yılı içinde, Güney Kıbrıs’tan gelen turistlere de teşvik vermeye başladık. Bu sadece bizim ülkemizde yapılan bir sistem değildir. Biz bunu uygulamayı Seyahat Acenteleri Birliği olarak destekliyoruz” dedi.

Ülkemize daha çok turist çekmek için çok çalışmamız gerektiğine işaret eden Kilim, bunların en büyük faktörünün çevre olduğunu söyledi.

Kilim, çevreye çok önem vermek gerektiğini kaydederek, kirli bir ülkeyi ziyaret eden bir turistin bir daha ülkemize gelmeyeceğini ve sizin kötü reklamınızı yapacağını söyledi.

“Dünyadan 60 tur operatörünü Kuzey Kıbrıs’a getirdik”

Kilim, geçtiğimiz haftalarda Kaya Artemis Otel’de bir Work Shop düzenleyerek, 20 değişik ülkeden 60 tur operatörü ve acenteyi ülkemize getirerek, ülkemiz acenteleri ile kaynaşmalarını sağladıklarını kaydetti.

Ayrıca yaptıkları bu organizasyonda ülkemize gelen acentelere Girne ve Lefkoşa şehirlerini tanıtma fırsatı bulduklarını anımsatan Kilim, “KITSAB’ın, tanıtım çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Ülkemize sefer düzenleyen tüm havayolları ile teker teker görüşüp, “Work Shop” ve “Fam tripler” düzenleyeceğiz” dedi.

“İlk hedefimiz Avrupa”

Bafra’da 2018 yılında iki zincir otel açılacağını kaydeden Kilim, bu otellerin her birinin 600 odasının olacağını söyledi.

Hedefleri arasında tüm havayolları ile görüşüp, Work Shoplar düzenlemek olduğunu da anlatan Kilim, “KKTC’deki acentelerimizi yurt dışında götürmeyi düşünüyoruz, orada iş bağlantıları kursunlar. Bu şekilde daha çok çalışma yapmak istiyoruz” dedi.

İlk hedefleri arasında Avrupa olduğunu ifade eden Kilim, İskandinav ülkelerinin de kendileri için çok büyük önemi olduğunu belirtti. Ülkemizdeki kış operasyonun çok başarılı olduğunu ve kasım ayında olmamıza rağmen otellerin yüzde 90’ının dolu olduğunu anlatan Kilim, “Otellerde kalanlar tamamen Avrupa’dan gelen yabancı turistlerdir. Bunlar dört gün Bafra’da kalıyorlar, üç gün de Girne bölgesinde. Her gün de turları vardır, farklı farklı yerleri geziyorlar. Köyleri de ziyaret ediyorlar. Turizm bu şekilde olursa halka bir faydası olur” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık