banner6

Tarihle iç içe turizm modeli, fark yaratıyor

banner37

Mağusa Suriçi’nde, tarihi dokunun tam göbeğinde hizmet veren Templar Konuk Evi, dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistlere ev sahipliği yapıyor

Tarihle iç içe turizm modeli, fark yaratıyor
banner150

banner150 banner150

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Suriçi’nde tarihi zenginliklere çok yakın mesafede, sur kentinin tam göbeğindeki konumuyla dikkat çeken Templar Konuk Evi, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, İsveç, Filistin ve Türkiye’den konukların yanında dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistlerin ilgi odağı oluyor.

1950’li yıllarda, İngiliz Dönemi’ne ait bir ev olan ve gerekli restorasyonu yapıldıktan sonra 2’şer kişinin kalabileceği 4 kişilik bir konuk evi haline getirilen yapı, Templar ve Hospitaller Kilise’nin yanı başında yer alıyor.

Templar Konuk Evi’ne her gelen turist, büyük bir memnuniyetle ayrılıyor ve tekrar geleceğini söylüyor.

Dağlı: “Tarihi dokunun içinde”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Okan Dağlı, Templar Konuk Evi’nin ismini hemen yanı başında bulunan Templar ve Hospitaller Kiliseleri’nden aldığını söyledi.

Templar Konuk Evi’nin Mağusa’da İkiz Kiliseler olarak da bilinen bu iki tarihi yapının hemen arkasında yayalaştırılmış yol içerisinde bulunduğunu kaydeden Dağlı, bu yolun Mağusa’nın araba girmeyen bir yolu olduğunu belirtti.

Okan Dağlı, Templar Konuk Evi’nin, 1950’lilerde yapılan İngiliz Dönemi’ne ait bir ev olduğunu ve gerekli restorasyonu yapıldıktan sonra 2’şer kişinin kalabileceği 4 kişilik bir konuk evi haline getirdiğini bildirdi.

İnternet üzerinden Templar Konuk Evi’nde konaklamak isteyenlerin kendilerine ulaşabildiklerine değinen Dağlı, Templar Konuk Evi’nin, Namık Kemal Meydanı’na yaklaşık 100 metre uzaklıkta, tarihi dokunun içinde ve büyük bir otoparkın hemen yanında olduğunu ifade etti.

Okan Dağlı, konukların sokağa çıkar çıkmaz 800 yıllık eserle bir anda karşı karşıya kaldıklarını, büyük bir tarihi zenginliğin içinde konaklamanın turistlere çok cezbedici geldiğini dile getirdi.

Templar Konuk Evi’ne her gelen turistin büyük bir memnuniyetle ayrıldığını ve tekrar geleceğini söylediğini belirten Dağlı, konuk evinde kalan turistlerin kahvaltı ve diğer öğün yemeklerinin dışarıdan veya kendi pişirecekleri yemekler olduğunu, bunun da esnafın avantajına olduğunu bildirdi.

Okan Dağlı, Templar gibi konuk evlerinin, kentin tüm dünyada tanıtılmasında ve bir marka kent olmasında önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Konuklar arasında BM’den ve birçok yabancı ülkenin bürokrasisi içinde gelen konuklar olduğunu ifade eden Dağlı, bunun yeni bir turizm modeli olduğunu, artık sadece çok yıldızlı otellerde, kumsalda güneşlenmeyi seçen turistler olmadığına değindi.

Okan Dağlı, kentin içinde, kentle birlikte, o kentin dokusunu hissederek, insanlarla temas ederek kalmayı ve tarihi doku içinde gezmeyi, yaşamayı, eğlenmeyi talep eden turistlerin de çok arttığını dile getirdi. Dağlı, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, İsveç, Filistin ve Türkiye’den konukların yanında dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistlerin Templar Konuk Evi’nde konakladıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104