Tarım Entegre Sistemi elzem

banner37

KTÇB Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Kovid-19 salgını nedeniyle Güney’le kapanan kapılar, yurdu terk eden öğrenciler ve ülkelerine giden işçiler nedeniyle ciddi bir sıkıntıya düştüklerini söyledi:

Tarım Entegre Sistemi elzem
banner99

“YAŞ SEBZE ÜRETİMİ DARBE ALDI”… Hüseyin Çavuş Kelle, salgın öncesinde çok iyi giden yaş sebze üretiminin de salgınla birlikte ciddi anlamda örselendiğini kaydetti. “Bu süreci, üreticilerimizin de desteğiyle hep birlikte aştık. Elimizdeki sebzeleri ‘vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere’ belediyeler vasıtasıyla bağışladık” şeklinde konuşan Kelle, Kovid-19 salgını öncesinde hem nüfusun artması hem de Güney’le yaşanan fiyatlama farkı temelli yaşanan olumlu dönüşümün, salgınla tersine döndüğünü belirtti.

“BÜTÜN ÜRETİCİLERDE AYNI KORKU VAR”… Hüseyin Çavuş Kelle, ülkede bir türlü oluşturulamayan Tarım Entegre Sistemi’nin meydana getireceği faydalardan da bahsederken; veri tabanı ellerinde olmadığı için sadece üreticilerin değil; tüketicilerin de geleceğe yönelik herhangi bir öngörüde bulunamadığını aktardı. Kelle, bu eksiklik nedeniyle ‘neyi ne kadar ekmeleri gerektiğini’ bilmediklerini kaydederken; üreticinin ‘zarar etmeme adına’ alacağı ‘daha az ekme’ gibi bireysel önlemlerin fiyatlarda yükselmeye neden olabileceği uyarısını yaptı.

“TARIM MESLEK LİSESİ CANLANDIRILMALI”… Hüseyin Çavuş Kelle, üreticilere getirilen pek çok eleştirinin ‘insafsızca’ olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını belirtirken; süt sağmayı ve biçerdöver kullanmayı herkesin bildiğini fakat ülkede var olan ‘ara eleman açığı’ nedeniyle ‘hizmet alımına gitmek zorunda kalındığını’ vurguladı. Kelle, Güzelyurt Meslek Lisesi’nin öğrenci sayısının arttırılmasının yanı sıra Pergama’daki yatılı Tarım Meslek Lisesi’nin de yeniden hayat bulması gerektiğine vurgu yaptı.

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkilere neden olduğunu söyledi.

   KTV’de yayınlanan Para Politik programında Ali Çatal’a konuk olan Kelle, salgın öncesinde çok iyi giden yaş sebze üretiminin de salgınla birlikte ciddi anlamda örselendiğini kaydetti.

   “Bu süreci, üreticilerimizin de desteğiyle hep birlikte aştık. Elimizdeki sebzeleri ‘vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere’ belediyeler vasıtasıyla bağışladık” şeklinde konuşan Kelle, hem nüfusun artması hem de Güney’le yaşanan fiyatlama farkı temelli bir dönüşümün yaşandığını belirtti.

   Güney Kıbrıs’ın yüzde 30’unu, Kıbrıslı Türk çiftçilerin doyurduğu bilgisini de veren Kelle, salgınla birlikte kapanan kapılar, yurdu terk eden öğrenciler ve ülkeden ‘büyük oranda’ ayrılan işçiler gibi durumların, ülke çiftçisini hatırı sayılır şekilde etkilediğini aktaran Kelle, gözlerinin ‘salgın sonrası’ durumda olduğunu söyledi.

   Ülkede bir türlü oluşturulamayan Tarım Entegre Sistemi’nin meydana getireceği faydalardan da bahseden Kelle, veri tabanı ellerinde olmadığı için sadece üreticilerin değil; tüketicilerin de geleceğe yönelik herhangi bir öngörüde bulunamadığını aktardı.

   Kelle, bu eksiklik nedeniyle ‘neyi ne kadar ekmeleri gerektiğini’ bilmediklerini kaydederken; bu bağlamda, üreticinin ‘zarar etmeme adına’ alacağı ‘daha az ekme’ gibi bireysel önlemlerin de fiyatlarda yükselmeye neden olabileceği uyarısını yaptı.

   Üreticilerin tamamının, yaş sebze konusunda aynı korkuyu taşıdığını da aktaran Kelle, üretim sektörünün ‘her ne olursa olsun’ devamından yana olduklarını ve üreticilere de bu ürünleri ekmelerini söylediklerini belirtti.

“Mesleki eğitim olmazsa olmaz”

   Hüseyin Çavuş Kelle, üreticilere getirilen pek çok eleştirinin ‘insafsızca’ olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını belirtirken; süt sağmayı, seracılığı, biçerdöver kullanmayı, hayvan beslemeyi… herkesin bildiğini fakat ülkede var olan ‘ara eleman açığı’ nedeniyle ‘hizmet alımına gitmek zorunda kalındığını’ vurguladı.

   Bu bağlamda, mesleki eğitiminin ‘olmazsa olmaz’ hale geldiği gerçeğine dikkat çeken Kelle, insan gücü sayesinde dönen bir sektör olması hasebiyle, tarım özelinde meydana getirilecek mesleki eğitim faaliyetlerinin, ülke çiftçisinin ve ekonomisinin gücüne güç katacağını kaydetti.

   Güzelyurt Meslek Lisesi’nin, yapılacak yatırımlarla geliştirilmesinin de elzem olduğunu söyleyen Kelle, bu tarz okullardaki öğrenci sayısının arttırılmasının yanı sıra Pergama’daki yatılı Tarım Meslek Lisesi’nin de yeniden hayat bulması gerektiğine vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75