banner6

Taşeronlar, yasa için TDP'den destek istedi

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği, Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret ederek, yasalarının Meclisten geçmesi  için destek istedi.

Taşeronlar, yasa için TDP'den destek istedi
banner90
banner99

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ziyarette yaptığı konuşmada, inşaat sektörünün, bünyesinde 24 meslek dalı barındıran ve tehlike sınırı en yüksek seviyede olan sektör olduğunu belirterek, 5 yıldır yasa çıkarmak için uğraştıklarını söyledi.

Amca, yasa ile yönetilen İnşaat Müteahhitleri Birliği’yle sıkıntılarının aynı olduğunu, geçirilecek yasayla inşaat encümeninin hem müteahhitlerin hem de taşeronların kontrol ve denetimlerini en sağlıklı şekilde yapılabileceğini anlattı.

Kayıtsız taşeronluğun önünü alabilme, işçi sağlığı ve güvenliğini en etkin şekilde kontrol edip gerektiğinde eğitim de verebilmek için bir kimliğe kavuşmaları gerektiğini vurgulayan Amca, “Üyeler arasındaki rekabeti dengelemek ve diğer, inşaatla ilgili kurumlarla işbirliği yapmak, inşaatların fiyatlarını ucuzlatmak, mesleklerin devamlılığını sağlamak için bu tasarının ivedilikle meclisimizden geçip yasallaşmasını sağlamalıyız” dedi.
Amca, kendileri için hayati önem taşıyan yasanın, ivedilikle yürürlüğe girmesini sağlamak için TDP’den destek istedi.

Özyiğit: Hükümet sorunları çözmek için bir şey yapmıyor

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise, ülkedeki her sektörde farklı sorunlar olduğunu ancak hükümetin bunlara çözüm bulmak için herhangi bir şey yapmadığını savundu.

Hükümetin, emekçinin üreticinin sorunlarını çözmek yerine “mersedeslerde saltanat sürdüğünü” ileri süren Özyiğit, “beş yıl önce hazırlanan yasa tasarısının da hükümetlerin sorunların çözümü konusunda bir arpa boyu yol kat etmediğinin kanıtı olduğunu” söyledi.

Özyiğit, hükümetin bakış açısının sorunları çözmek değil, kendi zümrelerine kar sağlayıp gelecek seçimlere yatırım yapma odaklı olduğunu ileri sürerek, alınan kararların ve çıkarılan emirnamelerin hukuksal süreçlere takılmasını da “hükümetin hiç yasal adım atmadığının göstergesi” olarak niteledi.

Tüm sektörlerin uyum içinde çalışması için çalışma yapılması gerektiğini ancak “hükümetin çözüm olması halinde ihtiyaç duyulacak düzenlemelerle bile ilgilenmediğini” ifade eden Özyiğit, hazırlanan yasa tasarısını hukukçularla görüşeceklerini ve ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104