Taze patates çıktı, kilosu 6,50 TL

banner37

Hasadı yeni başlayan patates, marketlerde yerini aldı. Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, bu yıl piyasada patatesin eksilmeyeceği müjdesini verdi

Taze patates çıktı, kilosu 6,50 TL
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“İÇ PİYASADA EKSİKLİK YAŞANMAYACAK” … Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, bu dönem 5 bin ton civarı patatesin hasat edilmesini beklediklerini kaydetti. İç piyasada dönemlerde yaşanan patates eksikliğinin bu dönemde yaşanmayacağına vurgu yapan Halkseven, bir miktar patatesin de Güney Kıbrıs’a verilebileceğini kaydetti

   Market ve manav tezgahlarında “taze patates” yerini aldı. Topraktan yeni hasat edilen patatesin kilosu 6-7 TL’den satılıyor.

   Bu yıl patates hasadının başlaması ile üretici de fiyattan memnun kaldı. Üretici, patatesin kilosundan 4 TL kazanıyor.

   Bu yıl iç piyasada patatesin eksilmeyeceği de belirtildi.

   Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, üreticinin patatesin kilosundan 4 TL, tüccarın ve marketçinin 1 TL civarı kazandığını, vatandaşın da patatesi 6 TL civarında almasının normal olduğunu kaydetti.

“İç piyasada patates eksilmeyecek”

   Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, patatesin yeni hasat edilmeye başlandığını söyleyerek, hasat sonunda 5 bin ton civarı rekolte beklediklerini ifade etti.

banner134
   Girdi maliyetlerinin yüksek olduğundan bahseden Halkseven, üreticinin eline geçen miktarın 4 TL olduğunu belirtti.

   Halkseven, mayıs ayında yapılan patates hasadının satışında üreticinin zarar ettiğini anlatarak, o dönem üreticinin eline çok az para geçtiğini, patatesin otellerin kapalı olması ve öğrencinin olmaması sebebi ile elde kaldığını ifade etti.

   Halkseven, mayıs ayındaki zarardan dolayı üretimden vazgeçen üreticiler olduğuna dikkat çekerek, 10 bin ton olan rekoltenin düştüğünü söyledi.

   Piyasada patates tüketiminin azaldığına dikkat çeken Halkseven,  “Turistin ve öğrencinin olmaması, iç piyasadaki tüketimi azalttı, bu nedenle diğer hasada kadar patates eksikliği yaşamayız” dedi

“Marketlerde patates 6 TL civarı”

   İç piyasada geçmiş hasatlarda yaşanan patates eksikliğinin bu dönemde yaşanmayacağına vurgu yapan Halkseven, bir miktar patatesin de Güney’e verilebileceğini kaydetti.

   Halkseven, üreticinin patatesin kilosundan 4 TL, tüccarın ve marketçinin 1 TL civarı kazandığını söyleyerek, vatandaşın da patatesi 6 TL civarında almasının normal olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75