“Tek sıkıntı enflasyon oranlarında”

banner37

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, Türkiye’deki TÜFE verilerinin konsensüs beklentiden olumlu gerçekleştiğini açıkladı

“Tek sıkıntı enflasyon oranlarında”
banner90
banner99

“TÜFE 10-12 BANDINDA OLACAK”… Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, üretici fiyatları tarafında da gıda ürünleri imalatı öncülüğünde dayanıksız tüketim, ara malı ve sermaye malı yükseliş; dayanıklı tüketim ve enerji mallarında ise düşüş kaydedildiği bilgisini aktardı. Dönmez, Türkiye’de yıllık TÜFE’nin ise 2020 ortalarına kadar ağırlıklı olarak yüzde 10-12 bandına oturmasının ‘kuvvetle muhtemel’ olduğunu da belirtti.

“KISA VADELİ ETKİ NEGATİF”… Serkan Dönmez, “Ancak, son aylık verinin beklentilerden daha olumsuz gerçekleşmesine ek olarak, yıllık çekirdek enflasyon göstergelerindeki artışın üst üste ikinci aya taşınması ve yıl sonu enflasyonun TCMB politika faizine yakın seviyelerde gerçekleşmesi nedeniyle verinin kısa vadeli piyasa etkisini negatif olarak yorumluyoruz” derken, yıllık TÜFE’de mart sonuna kadar hafif yukarı yönlü bir eğilim görülebileceğini ve ağırlıklı olarak yüzde 10 bandında bir seyrin öngörüldüğünü söyledi.

Ali ÇATAL

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerinin Türkiye’de Aralık 2019’da yüzde 0,74 ile +yüzde 0,49’luk konsensüs beklentilerden olumsuz gerçekleştiğini; böylelikle, yıllık TÜFE’nin yüzde 10,56’dan yüzde 11,84’e yükseldiğini kaydetti.

Aylık bazda beklenti üzerinde gerçekleşen bu artışta, başta taze meyve-sebze olmak üzere gıda grubunda gözlenen yükseliş ve giyim-ayakkabı grubunda tarihsel ortalamaların altında gözlenen düşüşün etkili olduğunu söyleyen Dönmez, ayrıca, özellikle eylül-ekim periyodunda olmak üzere yılın önemli bir bölümünde olumlu katkı veren baz etkilerinin kasım-aralık dahilinde ters yönde katkı vermesinin de yıllık enflasyonda görülen artışta belirleyici bir diğer unsur olduğunu belirtti.

“Enflasyonun eğilimi olumsuz”

“Gıda grubu öncülüğünde gözlenen aylık artışın yanı sıra, orta vadeli enflasyon görünümü açısından önemli bir gösterge niteliği taşıyan yıllık çekirdek enflasyon göstergelerindeki Kasım 2018-Ekim 2019 döneminde gözlenen aşağı yönlü eğilimin son iki aylık dönemde yerini artışa bırakması da olumsuz bir nokta olarak not edilebilir” şeklinde konuşan Dönmez, Türkiye içi üretici fiyat endekslerinin (ÜFE) aylık bazda yüzde 0,69 oranında artış kaydederken; yıllık bazda yüzde 4,26’dan yüzde 7,36’ya yükseldiğini açıkladı.

Dönmez, üretici fiyatları tarafında da gıda ürünleri imalatı öncülüğünde dayanıksız tüketim, ara malı ve sermaye malı yükseliş; dayanıklı tüketim ve enerji mallarında ise düşüş kaydedildiği bilgisini aktardı. Yıllık TÜFE’nin 2020 ortalarına kadar ağırlıklı olarak yüzde 10-12 bandına oturmasının muhtemel olduğunu da söyleyen Dönmez, yıllık TÜFE’nin 2019 yıl sonu itibarıyla yüzde 11,84 ile yüzde 12 seviyesindeki 2020-2022 Orta Vadeli Programlar (OVP) çalışmaları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan son enflasyon raporu tahminlerinden olumlu gerçekleştiğini de belirtti.

“Piyasaya etkisi olumsuz”

“Ancak, son aylık verinin beklentilerden daha olumsuz gerçekleşmesine ek olarak, yıllık çekirdek enflasyon göstergelerindeki artışın üst üste ikinci aya taşınması ve yıl sonu enflasyonun TCMB politika faizine yakın seviyelerde gerçekleşmesi nedeniyle verinin kısa vadeli piyasa etkisini negatif olarak yorumluyoruz” diyen Dönmez, yıllık TÜFE’de mart sonuna kadar hafif yukarı yönlü bir eğilim görülebileceğini ve 2020 yılının ilk yarısında ağırlıklı olarak yüzde 10 bandında bir seyrin öngörüldüğünü söyledi.

Dönmez, sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Bu beklenti ve yakın dönemde kur tarafında görülen hareketleri dikkate alarak TCMB’nin 16 Ocak’ta gerçekleştireceği yılın ilk PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısında olası bir faiz indirimi konusunda manevra alanının sınırlı olduğunu değerlendiriyoruz. Ocak ayı enflasyon rakamları 3 Şubat’ta açıklanacak ve TCMB, 16 Ocak’ta yılın ilk PPK toplantısını gerçekleştirecek, 31 Ocak’ta da yılın ilk Enflasyon Raporu’nu yayınlayacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75