“Teşvik sistemi düzenlenmeli”

banner37

Giyim, takı ve aksesuar sektöründe faaliyet gösteren Something Different işletmesinin sahibi Seda Günsoy Çağdan, kadın girişimciler için talebini açıkladı

“Teşvik sistemi düzenlenmeli”
banner90
banner8

“KÂRIMIZDAN KISIYORUZ”… Giyim, takı ve aksesuar özelinde hizmet veren Something Different firmasının sahibi ve işletmecisi Seda Günsoy Çağdan, “Ürünlerimiz genellikle ithal. Bunları yurt dışından getirdiğim için dolar veya euro ile ödeme yapıyorum; hatta Türkiye’den gelen ürünler bile ne yazık ki adamıza ‘sanki bambaşka bir yerden giriyormuş gibi’ dolar üzerinden satılıyor ve bu kur farkını fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda da zaten durgun olan satışlar durma noktasına gelecek. O yüzden fiyatlara yansıtmayıp kârımızdan kısıyoruz” ifadeleriyle, TL’deki değer kaybının yıkıcı etkilerinin halen hissedildiğini açıkladı.

“ESNAF OLMAK KOLAYLAŞTIRILMALI”… Something Different işletmesinin direktörü Seda Günsoy Çağdan,   “Hükümetimizden, özellikle kadın girişimciler için teşvik sisteminde düzenlemeler yapmasını ve bizler gibi kadınların iş sahibi olabilmesini kolaylaştırmasını bekliyorum. Açıkçası ‘esnaflığı’ belirleyen kriterlerin, kadın girişimcilerin lehine olacak şekilde gözden geçirilmesinin de şart olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu ve hükümet nezdindeki ‘esnaflık’ kriterlerinde revizyon talep etti.

Ali ÇATAL

   Giyim başta olmak üzere takı ve kadınlara yönelik çeşitli aksesuar hizmeti veren Something Different şirketi işletmecisi Seda Günsoy Çağdan, esnaflığı belirleyen kriterlerin masaya yatırılması ve bunlarda ‘kadın girişimciler lehine’ düzenlemeye gidilmesi gerektiğini savundu.

   “Hükümetimizden, özellikle kadın girişimciler için teşvik sisteminde düzenlemeler yapmasını ve bizler gibi kadınların iş sahibi olabilmesini kolaylaştırmasını bekliyorum” ifadeleriyle bu talebini dile getiren Çağdan, Türk lirasının, yabancı para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybının da zaten yeterince zor olan işlerini iyice çıkmaza sürüklediğini söyledi.

“Sektör durağan”

   “Bizim sektör de diğer sektörler gibi ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle ne yazık ki çok hareketli günler geçirmiyor. Genç kadın girişimciler için devletimizden yeteri kadar yardım ya da teşvik alamıyoruz ve bu ekonomik durumdayken tek başına sıfırdan bir işletme kurup büyümek nerdeyse imkansız hale geliyor” diyen Çağdan, hükümetten beklenen desteği alamayan sektör bileşenlerinin, düşen alım gücü ve yükselen enflasyon parametreleri de dikkate alındığında iyice çıkmaza girdiğini belirtti.

   Çağdan, bir diğer sorunun da yüksek döviz kurları olduğu gerçeğini vurgularken, “Ürünlerimiz genellikle ithal. Bunları yurt dışından getirdiğim için dolar veya euro ile ödeme yapıyorum; hatta Türkiye’den gelen ürünler bile ne yazık ki adamıza ‘sanki bambaşka bir yerden giriyormuş gibi’ dolar üzerinden satılıyor ve bu kur farkını fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda da zaten durgun olan satışlar durma noktasına gelecek. O yüzden fiyatlara yansıtmayıp kârımızdan kısıyoruz” şeklinde konuşarak, Ağustos 2018 itibarıyla başlayan ve toplumda ‘döviz krizi’ olarak bilinen iktisadi açmazın, kendi sektörlerindeki yıkıcı etkilerinin de halen hissedildiğini aktardı.

“Esnaflık kriterleri revize edilmeli”

   “Hükümetimizden, özellikle kadın girişimciler için teşvik sisteminde düzenlemeler yapmasını ve bizler gibi kadınların iş sahibi olabilmesini kolaylaştırmasını bekliyorum. Açıkçası ‘esnaflığı’ belirleyen kriterlerin, kadın girişimcilerin lehine olacak şekilde gözden geçirilmesinin de şart olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanan Çağdan, teşviklerin arttırılmasının yanı sıra ‘esnaflık’ kriterlerinin de düzenlenmesini talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75