TL 1,5 aylık kayıplarını sildi

banner37

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki yükseliş ve dolar/TL paritesindeki düşüş eğilimi sürerken; kur da uzun zaman sonra ilk kez 5, 72 bandına geriledi

banner87
TL 1,5 aylık kayıplarını sildi
banner90
banner8

   Dolar/TL kurunda hafta başından itibaren başlayan düşüş eğilimi dün de devam ederken; kur, dün 4 Ekim'den beri ilk kez 5,6860'a kadar geriledi. Küresel piyasalarda gelişmekte olan ülkelere yönelik zaman zaman görülen iyimser seyir, Türk lirasını (TL) desteklemeye devam ediyor ancak bankacılar, bunun da ötesinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında geçtiğimiz yıllarda yaşanan negatif ayrışmanın dün fiyatlamaları ‘daha da cazip’ hale getirdiğine de dikkat çekiyor.

   TL cinsi yatırım araçlarındaki mevcut fiyatlamaların önümüzdeki yılın özellikle ilk iki ayı için önemli bir fırsat oluşturabileceğini düşünen uzmanlar, her ne kadar bu yılın bitmesine bir aydan uzun bir süre bulunsa da piyasalarda yıl sonlarında görülen hacim düşüşleri de şimdiden başladı. Dolar, Türkiye’de dün en düşük 5,6860'a kadar geriledikten sonra, 16.13 itibarıyla 5,6935/5,6950 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 5,9943/5,9979; Euro/TL ise 6,2977/6,3005 bandındaydı.

   TL varlıklar, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik nedeniyle küresel yükselişe eşlik edememişti ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump görüşmesinden somut bir sonuç çıkmasa da ekim dönemine göre risklerin azalmasıyla TL varlıklar, artan risk iştahı neticesinde en çok talep gören varlıklar arasında yer alıyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde ilk faz anlaşmanın kuvvetlenmesi ile altın, yen ve frank gibi güvenli liman varlıkları değer kaybederken gelişen ülke varlıkları ise yükselişine bu hafta da devam ediyor.

Son PPK merakla bekleniyor

   5,76 seviyesinden geçen haftaya başlayan ve Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde 5,7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5,76 civarında genel olarak yatay bir görünüm sergiledi. Dolar/TL, bu haftaya başladığı benzer seviyelerden ise genel olarak aşağı yönlü bir seyir izledi. Dün öğleden önce artan küresel risk iştahına karşın günün ilerleyen saatlerinde risk iştahının ABD-Çin kaynaklı ticaret savaşı endişeleriyle azalması ise kurun günün en düşük seviyeleri yerine günü 5,70 civarında tamamlamasının ana nedeni oldu.

   Piyasalarda yakından izlenen ve TL'de yön belirleyici olabileceği düşünülen bir gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 12 Aralık'taki yılın son faiz kararı olacak. Bankacılar, toplantı tarihinin yaklaşmasıyla beklentilere göre TL'de baskı da görülebileceğini fakat son dönemde TL'de volatilitenin ise oldukça azalmış olduğuna dikkat çekiyor.

   TCMB, son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti. Erdoğan, geride bıraktığımız hafta sonunda yaptığı açıklamalarda da faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi.

Erdoğan: 2020’de faizler ‘daha da’ düşecek

   İl Başkanları toplantısında dün konuşan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik olarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden çok daha güçlü olduğunu savundu. “Faiz ve enflasyonu düşürerek kara bulutları dağıttık” diyen Erdoğan, 2020’de faizlerin çok daha düşük olacağını belirtti. Erdoğan’ın konuşmasından önce çıkan başlıklar şöyle:

- Küresel yatırımlardaki azalma eğilimine rağmen ülkemiz hala cazibesini sürdürüyor, borsamız rekor üstüne rekor kırıyor.

- Cari dengemiz artık açık değil, fazla veriyor. Bu tablo cari açık meselesinin ekonomimizin yumuşak karnı olmaktan çıkmaya başladığını gösteriyor.

- Konut, otomobil ve beyaz eşyadaki satışların arttığını görüyoruz. Bu, ekonomide toparlanmanın hızla devam ettiğini gösteriyor.

- Yatırımcılara sesleniyorum: Korkmayın! Gelin yatırım yapın, bankalarımızın kapısı artık sizlere açık, faizlerin geldiği oranlar ortada.

- Artık dövizle değil yerli parayla iş yapma dönemine girdik.

- Ekonomide yapısal reformları sürdürmemiz gerektiğini biliyoruz.

- O defteri kapattık, bizim şu anda IMF ile işimiz yok, biz bize yeteriz.

Tahvil ve bono

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise iyice belirginleşti. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün valörde son işlem yüzde 12,22;dün yüzde 12,26 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil mayıs periyodunda yüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise önceki gün yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,07;dün ise yüzde 11,86 seviyesinden kayıtlara geçti.

   Öte yandan, ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde ilk faz anlaşmanın kuvvetlenmesi ile altın, yen ve frank gibi güvenli liman varlıkları değer kaybederken gelişen ülke varlıkları ise yükselişine bu hafta da devam ediyor. Yıl içinde üç kez faiz indirimine giden ve bunu ABD ekonomisi için sigorta olarak gören ABD Merkez Bankası’nın (Fed),aralık döneminde faiz indirimine gitmesi beklenmiyor. Tutanaklarda bu yönde mesaj verilmesi ile beklentilerin kuvvetlenmesi de ekonomist çözümlemeleri uyarınca doları destekleyebilir.

Euro/TL üssel hareketli ortalamasını kırdı

   Euro/TL paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, uzmanlara göre, 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,33 noktası altına sarkma gerçekleştiren paritede geri çekilmelerin kademeli olarak devam etmesi beklenebilir. Özellikle uzun bir süredir 6,37 seviyesi sınırında tutunmalarını sürdüren paritede bu seviye altı kapanışlar, satışların hız kazanmasına da yol açabilir.

   Keza, bu eğilimin devamında ise öncelikli olarak 6,26 destek seviyesi takip edilecek. Olası bir yukarı yönlü atakta ise 6,37 noktasının ilk geçiş seviyesini olduğu söylenebilir. Yukarı yönlü trend eğiliminin ise ancak 6,50 seviyesi üzeri kapanışlarla destekleneceği düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75