TL 5,75 bandını test etti

banner37

S-400 krizine yönelik iyimserliği arttıran G-20 sonrası düşen dolar/TL paritesi, TCMB Başkanı’nın görevden alınmasının etkisiyle dün yine ‘hafif primli’ işlem gördü

TL 5,75 bandını test etti
banner90
banner99

G-20 zirvesinin ardından geçtiğimiz hafta içinde hem ticaret savaşlarına hem de S-400 meselesine dair iyimser beklentilerle dolar/TL kuru 5,58 seviyesine gerileyerek son 3 ayın en düşüğüne indi. Geride bıraktığımız cumaise Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tarım dışı istihdamın beklentileri aşması ve buna bağlı, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha ‘soft’ bir faiz indirimine gideceği beklentisi ile dolar küresel piyasalarda yükselişe geçti ve kur da haftayı 5,63 yakınında kapattı.

Çetinkaya depreminin etkisi sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın, geçen hafta sonu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınması sonrasında kur ilk tepki olarak 5,82’ye yükseldi ancak etki sınırlı kaldı ve önceki günü 5,73’ten kapattı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yapacağı yarı yıl sunumunda istihdam sonrası ekonomiye dair açıklamaları merakla beklenirken dolar da bu hafta yükseliş yaşıyor.

Türkiye içinde ise hem faiz indirimi hem de jeopolitik riskler gündemin ilk sırasında yer alıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü açıklamasında özellikle faiz politikasının ekonomiye zarar verdiğini ve faizin enflasyona neden olduğunu iddia etti. TCMB’nin yeni başkanıMurat Uysal’ın ilk toplantısını teşkil edecek 25 Temmuz Para Politikası Kurulu’nda (PPK) kurulun faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

S-400 ve Kıbrıs sondajı

ABD ile S-400 konusundaki belirsizlik devam ederken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına Avrupa Birliği’nden (AB) tepki gelmeye devam ediyor. Dün AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı yaptırım seçenekleri görüşüldü ve havacılık anlaşması, bakanlıklar düzeyindeki temasların sınırlandırılması ile aday ülke yardımının da azaltılması gündemiyle hazırlandı. Türkiye Dış İşleri Bakanlığı ise Kıbrıs Türk halkının haklarından taviz verilmeyeceğini tekrar ifade etti.

Mevcut gelişmelerle dolar/TL kuru dün güne hafif yükselişle başladı ve son saatte yüzde 0,40 primle 5,7555 seviyesine yükselirken; Euro/TL de 6,46 seviyesine çıktı. Günün devamında Powell’ın konuşması ve Federal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC) tutanakları takip edildi ve piyasa beklentilerini destekleyen ‘güvercin’ ifadelerin de gelişen ülke varlıklarının düşüşünü sınırlayabileceği, kulislerde konuşuldu.

Powell’ın açıklamaları olumlu oldu

Öte yandan, Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından genel olarak Türk Lirası (TL) varlıklarda baskı devam ederken; Powell'ın faiz indirimi beklentilerini artıran açıklamaları sonrası dolar/TL kuru geriledi. Dün 17.10 itibarıyla hisse senetleri piyasasında BIST 100 endeksi deyüzde 1,74 primle 98,494 seviyesinde hareket ediyordu. Bankacılık endeksiise yüzde 3,15 yukarıdaydı.

Powell, ticaret belirsizlikleri ve zayıf küresel ekonominin ABD ekonomisi görünümü üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve Fed'in ABD'de ekonomik büyümeyi sürdürmek için "uygun şekilde" adım atmaya hazır olduğunu belirtti. Fed'in bu ay son 10 yıllık süreçte ilk kez faiz indirimi yapacağı beklentilerini güçlendiren konuşmasının ardından dolar, Euro ve yen karşısında günün dip seviyelerini gördü. Fed'in 50 baz puanlık (bp) faiz indirimi yapacağı beklentileri ortadan kalksa da zayıf enflasyon ve Çin ile ticaret savaşının işletmelere yansımasına ilişkin artan endişelerle hâlâ 25 baz puanlık indirim bekleniyor.

“Çekilme sınırlı kalabilir”

Konuyu irdeleyen bankacılar ise "Geçtiğimiz cumaABD'de açıklanan Tarım Dışı İstihdam Verisi’nin ardından temmuz periyoduna ilişkin beklentiler bir miktar azalmıştı. Powell'ın son açıklamaları ise temmuz döneminde indirimin masada olduğu sinyalini verdi ve TL dahil EM'lerde olumlu bir hava söz konusu ancak para politikasına yönelik soru işaretleri nedeniyle geri çekilmeler sınırlı olacak gibi görünüyor. PPK toplantısı yaklaştıkça gerginlik artacaktır" ifadeleriyle ‘temkinli iyimser’ bir çizgide konumlandı.

Güvercin mi şahin mi?

Bu çerçevede, Uysal'ın önümüzdeki günlerde düzenlemesi beklenen toplantıda para politikasına yönelik vereceği mesajlar yakından izleniyor. 25 Temmuz'da sınırlı yapılması beklenen faiz indiriminin beklenenden daha agresif olup olmayacağı piyasalarda yön belirleyici olacak.

Reuters'ın 18 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre Çetinkaya'nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Uysal'ın TCMB başkanlığına getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi.

TCMB'nin bu ay faiz indirimlerine başlamasını bekleyen katılımcıların sayısı da başkanın değişiminden önceki döneme göre arttı. Erdoğan, faizde verilen ‘talimatlara’ uymayan Çetinkaya'yı görevden almayı uygun gördüklerini belirterek, bundan sonraki süreçte faiz politikalarının nasıl şekillendiğinin de en kısa sürede görüleceğini söyledi.

Kritik periyoda girildi

Faiz indirim konusunda "gerekeni" yapmaması nedeniyle Çetinkaya geçen hafta sonu görevden alınmıştı. Dün Türkiye basınında yer alan açıklamalarına göre Çetinkaya, bundan önceki kararları nedeniyle ‘ağır bedeller’ ödediklerini, merkez bankasının tamamen revize edemezler ise ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklarını  söyledi.

TL'de değer kazanımı noktasında dolarizasyonun belirleyici olduğunu ancak lokallerin anlamlı bir döviz satışına geçmesi için ekonomiye yönelik algının düzelmesi gerektiğini belirten uzmanlar, S-400 konusundaki risklerin devam ediyor oluşununda küresel piyasalardaki olumlu havanın TL'ye yansımasının sınırlı kalmasına neden olduğunu belirtiyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75