TL aldığını geri verdi

banner37

Türkiye’de beklentilerin üzerinde artan enflasyon ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın etkisiyle kur ve faiz yükseldi. Türk Lirası yine en eriyen para birimi oldu

banner87
TL aldığını geri verdi
banner90
banner99

Türkiye’de enflasyonun eylülde beklentilerin oldukça üzerinde artmasının yanı sıra enflasyonu artıracak iç ve dış gelişmelerin devam etmesi, doların yükselmesi ve petroldeki artış Türk Lirası üzerindeki baskıyı artırdı. ABD tahvil faizlerindeki artışın etkisiyle yükselişin hızlandığı dolar/TL 6,23'ü aşarken, TL dün öğle saatlerinde en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki değer kazancı nedeniyle dün küresel olarak piyasalarda bir satış eğilimi söz konusuydu ancak dünkü enflasyon verisi ardından Türkiye'nin makro göstergelerine ilişkin artan endişeler nedeniyle de TL cinsi varlıklarda daha sert kayıplar gözlendi.

Enflasyon verisi ardından önceki gün 6,01'li seviyelerden 6,10'a kadar yükselen dolar/TL dün sabah saat 09.00 sıralarında 6,07/6,08 seviyesindeydi.

Ancak, an, bir yükseliş dalgasına kapılan dolar 6,23 TL seviyesini aşarken, TL'nin dolar karşısındaki günlük değer kaybı da bir ara yüzde 2,9'a ulaştı. Ancak dolar/TL bu seviyelerde kalıcı olmayarak geriledi.

Dolar/TL saat 16.30 sıralarında 6,1325/6,1350 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,5993/6,6029, Euro/TL de 7,0846/7,0897 seviyesinde kaydedildi.

KKTC serbest piyasasında da TL’nin değer kaybı sert oldu. İç piyasada yüzde 2’yi aşan oranlarda değer kaybeden erimesini üçüncü güne taşıdı.

Serbest piyasa ortalamalarına göre dün öğleden sonra itibarıyla dolar/TL 6,2050, Euro/TL 7,1250 ve sterlin/TL de 8,0380 düzeyindeydi.

Enflasyon hayal kırıklığı yarattı

Türkiye’de beklentilerin çok üzerinde gelen enflasyonu değerlendiren Credit Agricole kıdemli gelişmekte olan piyasalar stratejisti Guillaume Tresca, "Enflasyon gerçekten bir hayal kırıklığıydı. Reel faizler şu anda biraz negatifte dolayısıyla eylüldeki yüklü faiz artırımının etkisi tamamen ortadan kalktı. Yüksek ABD tahvil faizleri ve petrol fiyatları söz konusu ki bu iki faktör Türkiye için gerçekten negatif. Küresel ve lokal ortam, TL için daha az pozitif hale geldi. Bugün görülen değer kaybı da bunlardan kaynaklanıyor" dedi.

Başka bir bankacı da, "Dolar/TL'nin öğleden sonra gerilediğini görüyoruz. Bu da dolar endeksi ile ABD tahvil faizlerinin bir miktar gerilemesinden kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) gıda fiyatları, ulaştırma başta olmak üzere TL'deki değer kaybının neredeyse tüm gruplarda genele yayılan artışları tetiklemesiyle eylülde yüzde 6,3 ile beklentilerin oldukça üzerinde arttı.

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon ise Ağustos ayındaki yüzde 17,9 seviyesinden eylülde yüzde 24,52'ye yükselerek 15 yılın zirvesini gördü.

Dolar ve ABD tahvilleri neden yükseliyor?

banner134
Reuters’in değerlendirmesine göre Ham petrol fiyatları önceki gün 76,90 dolar seviyesine çıkarak 21 Kasım 2014'ten sonraki en yüksek seviyeyi gördü ve fiyatlar son bir ayda yüzde 15 üzerinde arttı. Fiyatlardaki yükselişin nedenlerine baktığımızda;

ABD Başkanı Trump'ın OPEC ve diğer üretici ülkeleri eleştirerek fiyatları suni bulduğunu açıklamasının ardından üretici ülkelerin üretimi belirlenen milyon/varil ile günlük olarak üretmeye devam edeceklerini açıklamaları.

ABD'nin İran'a olan yaptırımlarına kasım ayında petrol üzerinden devam edeceğini açıklaması ve İran'da petrol ihracatının azalacağı endişesi.

Venezuela'da petrol üretiminin düşmesi.

ABD stoklarının son haftada yükselse de ortalamada azalması gibi gelişmeler petrol fiyatının ağustos itibariyle 65 dolardan 76 dolar üzerine çıkmasını sağladı.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin maliyetleri artırması ve bununla beraber enflasyonu da yükselteceği beklentisi ABD tahvillerinin de yukarı yönlü hareketini destekledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3,20'ye çıkarak 2011 sonrası zirveyi gördü. Tahvillerdeki artış ABD Dolar Endeksi tarafında da yükseliş yarattı ve FOMC sonrası yükselen ABD Dolar Endeksi dün sabah Asya seansında 96,15 seviyesine çıkarak 20 Ağustos'tan sonraki en yüksek seviyeyi gördü. Tahvil ve endeksteki yükselişle beraber dolar, küresel piyasalarda da değer kazanırken EUR/USD 1,1460 seviyesine gerileyerek 20 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü.

 

USD/JPY 114,55 seviyesine çıkarak 6 Kasım'dan sonraki zirveyi görürken AUD/USD 0,70 ile şubat ayı dip seviyeye geriledi.

Majör paralar karşısında yükselişe geçen dolar, gelişen ülke kurları üzerinde de baskı yaratıyor. Önceki gün son 15 yılın en yüksek seviyesinde gelen enflasyon sonrasında yüzde 1 düşüş yaşayan TL, dün dolar pozitif ve petroldeki yükseliş gelişmeleri ile beraber yüzde 2,5 değer kaybetti.

Reel efektif döviz kuru endeksi geriledi

Öte yandan, Türkiye’de reel efektif döviz kuru endeksi, geçen ay TÜFE bazında 61,62'ye düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan geçici verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında eylülde bir önceki aya kıyasla 3,26 puan azalarak 61,62'ye geriledi. Endeks, ağustos ayında 64,88 düzeyinde bulunuyordu.

Yİ-ÜFE bazında reel efektif döviz kuru endeksi ise eylülde bir önceki aya göre 0,34 puan azalışla 71,12'den 70,78'e geriledi.

Türk Lirası’nın değeri, eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE bazında 28,89 puan ve Yİ-ÜFE bazında 18,76 puan azaldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75