TL bir günde yüzde 2 eridi

banner37

TC Merkez Bankası faizleri değiştirmedi ancak, mart raporundaki "şahin" görünüm, yerini "güvercin" yaklaşımlar alınca TL ciddi değer kaybına uğradı

TL bir günde yüzde 2 eridi
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dünkü PPK toplantısında faiz değişikliğine gitmezken karar metninde “İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” ifadesinin çıkarılması, piyasalarda faiz indirimine hazırlık olarak görüldü.

Söz konusu açıklama sonrasında Türk lirası negatif fiyatlanarak, bir günde yüzde 2 civarında değer kaybetti. TL, 2019’un ilk 4 ayında dolar karşısında %11,5 değer kaybederek en çok değer kaybı yaşayan ülke parası oldu.

Doların küresel piyasalarda güçlenmesiyle tüm gelişmiş ve gelişen ülke paralarında düşüş yaşanıyor, ancak TL’nin en çok değer kaybeden olmasında Türkiye iç risklerin yüksekliğine bağlanıyor.

Özellikle ABD ile hem S-400 hem İran’dan petrol ithalatı muafiyeti konusunda bir anlaşmaya varılmaması risk algısını artıran en önemli belirsizlik olurken YSK’nın İstanbul konusunda son kararı vermemiş olması ve ekonomik göstergelerdeki zayıflama da TL üzerindeki kırılganlığı artırıyor.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,87 TL seviyesinde hareket ederken, dün en düşük 5,8632 TL'yi, en yüksek ise 5,9805 TL'yi gördü. Dolar saat 17.30 sıralarında 5,9480 TL seviyesinde işlem görürken, Euro kuru aynı dakikalarda 6,6427 TL, sterlinde ise 7,6923 TL seviyesinde bulunuyordu.

KKTC’de ise dolar dün günü 5,9750, Euro 5,6760, sterlin de 7,7050’den kapattı.

banner134
Piyasalar PPK kararına neden tepki gösterdi?

TCMB dünkü PPK toplantısında beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi, ancak karar metninde değişiklik yaptı. En önemli değişiklik ise “İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” ifadesinin kaldırılması oldu ve şahin duruşun en belirgin ifadesinin son metinde olmaması piyasalarda faiz indirimine hazırlık olarak algılandı.

Bir diğer değişiklik ise, marttaki “İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir” ifadesi, “Gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir” olarak değiştirildi. Bu değişiklik kurdaki yükselişin ithal mallar üzerindeki maliyeti artırdığını gösteriyor.

Ayrıca, “Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” cümlesinden, “Maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı” ifadesi de çıkarıldı.

TC Merkez, bu toplantıdaki açıklamasında hem enflasyon üzerinde gıda ve ithal girdi maliyetlerinin risk oluşturduğunu ve iktisadi faaliyetlerde yavaşlama olduğunu vurguladı hem de şahin duruşun en belirgin ifadesini metinden çıkardı.

TL’nin negatif fiyatlanmasında en önemli neden ise merkezin erken bir adım atması, çünkü nisan ve mayıs enflasyon rakamları faiz indirimi için yeterli olmayabilir.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75