TL biraz nefes aldı

banner37

TC Merkez Bankası politika faizini beklentilerin üzerinde 625 baz puan yükseltti. Türkiye ve uluslar arası piyasalarda TL değer kazanırken, yükseliş KKTC’de oldukça sınırlı oranda kaldı

banner87
TL biraz nefes aldı
banner90
banner99

Türk Lirası dün çok zor günlerinden birini daha yaşadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmasının beklendiği saatlerde şok değer kayıpları yaşayan TL, daha sonra hızla yükseldi ancak, ilerleyen saatlerde dengelendi.

TC Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu’nun (PPK) toplantıda olduğu sırada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz karşıtı açıklamasıyla kısa sürede yüzde 3’ü aşan oranlarda değer kaybeden TL, Merkez’in politika faizini 625 baz puan artışla yüzde 24'e yükselttiğinin açıklanmasıyla hızla değer kazandı.

TCMB'nin politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde artırmasının ardından döviz kurlarında sert düşüşler görüldü. Faiz kararının ardından dolar 6,0151, Euro ise 7,0077 liraya kadar geriledi. Ancak, daha sonra yükselişe geçen dolar/TL saat 18.15 itibarıyla önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 2,82 değer kaybıyla 6,1642 seviyesinde dengelendi.

Euro/TL de uluslararası piyasalarda çok kısa bir süre olsa da 7 TL’ye yaklaştı, günü ise 7,20-7,25 bandında tamamladı. Euro/TL günü yüzde 2,16 azalışla kapadı.

Sterlin/TL ise faiz kararının açıklanmasıyla uluslararası piyasalarda 8 TL’nin altına kadar inerken, Türkiye piyasalarında en fazla 8,03’e kadar geriledi ve günü 8,10-8,15 bandında tamamladı.

Erdoğan’ın faiz karşıtı açıklamasına rağmen 400 baz puanlık faiz artışı beklentilerinin çok üzerinde gelen politika faizi artışının TL’nin değerinde olağanüstü bir değişiklik yaratmaması da dikkat çekti.

Analistler, TCMB'nin sıkı para politikası duruşu ile döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin devam edebileceğini, dolar/TL'nin 6,20'nin altında kalıcılık sağlaması durumunda 6 ve 5,80 seviyelerinin gündeme gelebileceğini bildirdi.

 

KKTC ile TC arasındaki

fark yüzde 3’e yaklaştı

 

Dün, TL’nin ender değer kazandığı günlerden biri yaşanırken, bunun neredeyse KKTC’ye yansımaması, vatandaşları kızdırdı. Türkiye’de yüzde 5’e yakın değer kazancının yaşandığı saatlerde ülkedeki iç piyasada hiçbir şey olmamış gibi dövizlerin yüksek fiyatlardan satılması tepkiye yol açtı. Dolar/TL’nin Türkiye’de 6,05 civarında olduğu saatlerde KKTC’de bazı bankalarda 6,45’lerde olduğu dikkat çekerken, bazı döviz bürolarının da “ucuz satış” yapmamak için vatandaşa kurları olması gerekenden çok daha yüksek söylediği saptandı.

KIBRIS’ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de saat 15,00 sıralarında dolar/TL 6,14, Euro/TL 7,15, sterlin/TL 8,13 iken, KKTC serbest piyasasında dolar yüzde 2,84, Euro yüzde 2,76 ve sterlin de yüzde 2,20 oranında daha pahalı satılıyordu.

 

TCMB’nin kararları

 

Öte yandan, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17,75’ten yüzde 24'e yükseltilirken, Merkez Bankasınca halihazırda gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın 14 Eylül 2018 tarihinden itibaren haftalık vadede yapılmasına başlanacağı da açıklandı.

Açıklamada ihtiyaç halinde ilave parasal sıkılaşma yapılacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

“Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108