TL dar bantta dalgalandı

banner37

TC Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın son toplantısında politika faizini değiştirmedi. TL’nin tepkisi sınırlı kaldı

TL dar bantta dalgalandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gerçekleştirdiği yılın son toplantısında faiz kararını açıkladı. Buna göre banka, beklentiler dahilinde bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu. Kararın ardından ilk tepki olarak gerileyen dolar/TL daha sonra dalgalı bir seyir izledi.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,35 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne yatay seviyeden başladı. Dolar, Merkez Bankası'nın beklentiler dahilinde gelen faiz kararı öncesi 5,35 TL seviyesinin üzerinde hareket ederken, karar sonrası 5,3043 TL seviyesine kadar geriledi. Dolar kuru saat 18.00 sıralarında  5,3499 TL seviyesinde hareket ederken, 6,0454 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,0799 TL,  İngiliz Sterlini de 6,7725 TL seviyesinde bulunuyordu.

Kurlardaki sınırlı orandaki düşüş KKTC piyasasına yansırken, sterlin ters etki yarattı. Sterlin/TL 8,8200’ye çıkarken, dolar/TL 5,3900 ve Euro/TL de 6,1300 seviyesinde günü kapattı.

Analistler, teknik açıdan dolarda 5,38 TL ve 5,40 TL seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını, 5,30 TL'nin ise önemli destek konumuna geldiğini bildirdi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,08 yükselişle 97,09 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1358 seviyelerindeydi.

Merkez’in kararına tepkiler

Ekonomistler bankanın enflasyona ilişkin görüşün bir miktar iyimserleştiğinin görüldüğünü ancak risklere dikkat çekilmeye devam edildiğini belirttiler. Kararı değerlendiren bir bankacı, PPK açıklamasında ilk dikkat çeken unsurun yeni metinde bir öncekinde yer alan "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" ifadesinden "kararlılıkla" kelimesinin çıkarılması olduğunu söyleyerek, "Bu biraz piyasayı rahatsız etti. Piyasada daha önce prematüre faiz indirimi kaygısı vardı; ifade değişikliği bunu kuvvetlendirmiş olabilir" dedi.

Ekim PPK metninde "Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" söylemi ise bu PPK'da "Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" söylemi ile değiştirildi.

Ekim PPK metninde sıkı duruşa yönelik diğer bir söylem olan "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" ifadesine ise Aralık ayında metinde yer verilmedi.

TCMB'den gelecek yılın ilk çeyreğinde faiz indirimi beklediğini söyleyen aynı bankacı, "Büyüme çok düşük ve resesyon tehdit oluşturuyor. Öte yandan bu haftaki ihale de kafaları karıştırdı, ihalede faizin piyasa faizinin altında oluşması sanki TCMB'nin de faiz indirimi için bir alıştırma gibi algılanıyor" dedi ve şöyle devam etti:

"TL'de gerginlik önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Veriye bağlı hareketler görebiliriz, enflasyonun ya da sanayi üretim verisinin düşük gelmeye devam etmesi halinde 'TCMB faiz indirmek için daha aceleci davranacaktır' algısı var. Ancak yine de çok agresif bir tepki görmüyoruz, kâr satışları söz konusu oldu" dedi.

Başka bir bankacı ise "Metindeki değişikliğin TL'ye faydası olmadığı kesin. Herhalde piyasada küçük de olsa bir faiz indirimi beklentisi vardı ve kararla birlikte kur biraz aşağı geldi. Ancak para politikasında değişiklik yoksa kurda da belirgin hareket olmaması gerekir. Dolayısıyla ilk tepkinin ardından kurun geri gelmesi makul" dedi.

2. çeyrekte faiz indirimi bekliyor

Öte yandan, TCMB para politikası Kurulunun dün yaptığı toplantıda piyasanın beklentilerin paralel olarak faizleri değiştirmediğini ve açıklanmasında şahin tonu devam ettirdiğini dile getiren JP Morgan, “PPK kararı ve açıklamasının tamamen bizim beklentilerimize paralel olduğunu not ediyoruz ve bu nedenle para politikası değiştirme gereği duymuyoruz” dedi.

TCMB’nin 2019’un ilk yarısının sonuna kadar politika faizini değiştirmemesini beklediklerini ifade eden JP Morgan, ilk faiz artırımının ise yıllık enflasyonun düşmeye başlayacağı Mayıs/Haziran’da geleceğini öngördüklerinin altını çizdi.

JP Morgan, daha olumlu bir dış ortamın gelişmesi halinde TCMB’nin faiz indirimini bir veya iki ay öne alınabileceğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER