TL dar bantta dalgalanıyor

banner37

Piyasalarda S-400 krizi ve G20 zirvesinde yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesi odaklı seyir sürerken; Fed’in faiz açıklaması, dolar/TL paritesini olumsuz etkiledi

TL dar bantta dalgalanıyor
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin güçlü faiz indirimi beklentilerini hafifleten açıklamaları sonrası yükselen dolar/TL, dün gün içinde yönünü tekrar aşağı çevirirken; S-400 konusunun izlendiği piyasanın gözü, özellikle Türk lirası (TL) özelinde, bu hafta sonunda G20 zirvesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yapacağı görüşmede.

İstanbul seçiminin geride kalmasının ardından piyasalarda asıl yön belirleyici olarak ABD-Türkiye ilişkileri yakından takip ediliyor. G20 zirvesi kapsamında yapılacak görüşme öncesi piyasanın gelişmeleri her iki yönde de fiyatlama ve yeni pozisyon alma isteği oldukça azaldı. Görüşme öncesinde TL'de kazanımların da kayıpların da sınırlı kalabileceği uzmanlar tarafından belirtilirken, dolar/TL'de nispeten dar bir banttaki hareket sürüyor.

Bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansımalarına bakıldığındaysa dün piyasaların kapanışı itibarıyla doların 5,89; Euro’nun 6,58; sterlinin ise 7,35 TL’den fiyatlandığı görülüyor.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

5,7905/5,8050 seviyesinde dün 08:51 itibarıyla olan dolar/TL kuru, 5,7530 seviyesine kadar geriledikten sonra 16:35'te 5,7750/5,7775 seviyesinde bulunuyordu. Dün sabah 6,1838/6,1996 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 6,1667/6,1696; yine bu sabah 6,5833/6,5959 seviyesinde olan Euro/TL ise aynı saatte 6,5628/6,5648 seviyesindeydi."Piyasanın biraz iyi olma isteği var" diyen bankacılar, "Beş yıllık CDS'ler geriledi. Piyasa, S-400 konusunun çözüleceğini düşünüyor ya da Türkiye'ye çok zarar vermeyecek yaptırımların geleceği düşüncesinde. TL lehine olumlu bir fiyatlama isteği var" ifadelerini kullandı.

Cantürk serbest bırakıldı

NATO müttefikleri ABD ve Türkiye, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alma planları nedeniyle aylardır anlaşmazlık yaşıyor. Türkiye, Rusya'dan askeri ekipman alması halinde CAATSA adı verilen 2017 tarihli kanun kapsamında yaptırımlara maruz kalabilecek, Türk savunma sanayi şirketlerine de yaptırım gündemde.

Öte yandan, Ankara'nın 2016 darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olmakla suçlanan ve ev hapsinde bulunan ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk de önceki gün serbest bırakıldı. Cantürk'ün yanı sıra iki ABD konsolosluk çalışanının davaları da devam ediyor.

banner134
‘Ticaret savaşları’ da izleniyor

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları da yakından izleniyor. Bu çerçevede G20 zirvesinde iki ülke başkanının yapacağı görüşmeden çıkacak mesajlar da takip ediliyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ‘yaklaşık yüzde 90’ tamamlandığını belirtti. Trump ise Çin Devlet Başkanı XiJinping ile ticaret anlaşmasına varamazsa, ek gümrük vergileri getireceğini belirtti.

Fed Başkanı JeromePowell, önceki gün yaptığı açıklamada ABD'nin yükselttiği gümrük vergileri ve Washington'un ticaret yaptığı başlıca ülkelerle arasındaki gerilim kaynaklı belirsizlik ile yükselemeyen enflasyonun faiz indirimi gerektirip gerektirmediği sorusuna cevap bulmaya çalıştığını söylemişti. St Louis Fed Başkanı James Bullard ise ABD ekonomisinin temmuz periyodunda 50 baz puan faiz indirimi gerektirecek kadar zor durumda olmadığını söyledi.

Trump ‘yine’ Fed’e çattı

Trump iseFed’e‘faizleri düşürme’ çağrısı yaptı ve böylece ABD'nin para birimlerini devalüe ettiğini söylediği ülkelerle rekabet edebileceğini iddia etti.Trump,Fox Business Network ile yaptığı söyleşide, Çin gibi ülkeler ekonomilerini desteklerken Powell'ın para politikası yönetiminde "kötü bir iş" çıkardığını savundu. Trump "Çin'le rekabet edebilmemiz için Powell'ın faizleri düşürmesi gerek. Eğer diğer ülkeler devalüe ederse ve bizyapamazsak, artık eşit şartlarda rekabet edemeyiz" dedi.

Tahvil ve bono

Tahvil piyasasında ise seçim öncesi son işlemde yüzde 19,92 olan iki yıllık gösterge tahvilin faizi önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 19,52;valörde 17:39'da son işlemde yüzde 19,49 seviyesindeydi.Seçim öncesi son işlemi yüzde 16,43 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise spot kapanışta ortalama yüzde 16,70;valörde 17:39'da son işlemde de yüzde 16,40 seviyesindeydi.

İstanbul seçimi ve kabinede revizyon beklentisi

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından tekrarı kararı alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tamamlanmasıyla önemli bir siyasi riskin geride bırakılmasına rağmen piyasalarda önümüzdeki dönemde siyasi gündemin nasıl şekilleneceği, İstanbul seçimlerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) başta olmak üzere siyasete nasıl bir değişiklik getireceği yakından takip ediliyor.

Reuters'da yayımlanan bir haberde, bazı partililere göre, İstanbul seçiminde ağır bir yenilgiye uğrayan AKP'de, seçim sonucundan çıkan bu mesaja göre adım atılması gerekiyor.Partili yetkililer, gelinen hasarı onarmak için değişimin artık kaçınılmaz olduğunu, kabine ve parti yönetiminde değişiklik yapılabileceğini belirtiyor. Gelinen çerçevede, ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği önemli olacak.Erdoğan ise yaptığı bir açıklamada, kabine revizyonunun gerektiğinde yapılabileceğini ancak dışarıdan dayatma ile kabine değişiminin olmayacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75