TL dar bantta dalgalı seyrini sürdürdü

banner37

KKTC serbest piyasasında dün kapanış itibarıyla dolar/TL 5,34, Euro/TL 6,10 ve sterlin/TL de 6,75 seviyesindeydi

TL dar bantta dalgalı seyrini sürdürdü
banner90
banner99

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) küresel büyümeye yönelik artan risklere rağmen faiz oranlarını yükseltme planlarını sürdürmesi, Türkiye’deki iç gelişmelerle birlikte TL’nin son günlerde dar bantta dalgalı bir seyir izlemesine neden oluyor.

Türkiye’de dolar kurunda iyimser hava sürerken, kur haftanın son işlem gününe 5,26 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,2457 TL'yi, en yüksek ise 5,3209 TL'yi gördü. Dolar, dün saat 18.30 sıralarında 5,3112 TL seviyesinde hareket ederken, 6,0207 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,0584 TL,  İngiliz Sterlini ise 6,7322 seviyesinde bulunuyordu.

KKTC serbest piyasasında ise dün kapanış itibarıyla dolar/TL 5,34, Euro/TL 6,10 ve sterlin/TL de 6,75 seviyesindeydi.

Analistler, teknik açıdan dolar kurunda 5,22 TL seviyesinin destek, 5,30 TL'nin direnç konumuna geldiğini belirtti.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, önceki gün 20 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesi olan 96,16'ya geriledikten sonra dün yüzde 0,45 yükselişle 96,15 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1,1410 seviyelerindeydi.

Yine negatif ayrışma

Kur her iki yönlü oldukça dalgalı bir haftayı geride bırakırken bankacılar önümüzdeki hafta itibarıyla piyasalarda yeni yıl öncesi tatil sürecinin başlayacağına ve yeni pozisyon açma isteğinin de oldukça gerileyeceğine dikkat çektiler.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Bugün (dün) de TL açısından dalgalı bir gün yaşıyoruz. Sabah saatlerinde dolarda görülen değer kaybı yerini yeniden değer kazancına bırakmasıyla birlikte kurdaki aşağı yönlü seyir de yerini yükselişe bıraktı. Hafta genelinde olduğu gibi bugün (dün) de TL'de bir negatif ayrışma söz konusu" dedi.

Aynı bankacı negatif ayrışma konusunda ise şunları söyledi:

“Negatif ayrışma için tek bir sebep ya da haberden bahsetmemiz mümkün değil. Ancak enflasyondaki yüksek seyir, ABD'nin Suriye'den çekilmesi ardından jeopolitik tansiyonun artabileceği endişesi, Türkiye makro dengelerinin giderek daha yavaş bir büyümeye hatta daralmaya doğru ilerliyor olması gibi etkenleri gösterebiliriz.

Bankacılar jeopolitik gelişmelerin, Suriye'de devam eden belirsizliklerin, ABD-Türkiye ilişkileri ise piyasalarda yakından izlenmeye devam edildiğini belirtiyor. Bugün yakından takip edilen yoğun ABD veri gündemi ise piyasalarda anlamlı bir değişime neden olmadı.

Bu hafta fiyatlanan en önemli gelişmeler

Investing.com’un Reuters’i kaynak olarak gösterdiği yorum habere göre bu hafta piyasalarda fiyatlanan gelişmeler şöyleydi:

Haftanın en önemli gelişmesi FOMC toplantısıydı, Eylül toplantısında 2019 için 3 faiz artışı ön gören komite, Aralık toplantısında bu ön görüsünü 2'ye indirdi. Piyasalarda tek faiz beklentileri yükselirken Fed'in 2 ön görüsü şahin algılandı. Küresel ekonomiye dair olumsuz beklentilerin arttığı bir dönemde Fed'in faiz artışı politikasına devam etmesi piyasaları pek mutlu etmedi.

Bir diğer önemli gelişme ise, küresel satışlar...

banner134
ABD borsaları ve Asya borsalarındaki satışlar derinleşti, Avrupa da bu hafta satış yaşadı. Özellikle hisselerin düşmesi petrol tarafındaki düşüşü de hızlandırdı. Risklerin artması ile satışlar birbirini tetiklemeye devam etti ve petrol bu hafta da sert kayıp vererek 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Fed'e tepki, küresel piyasalardaki satışların artması ve risk iştahındaki azalma bu hafta XAU/USD nin prim yapmasını sağladı ve kıymetli metal 1.266$ seviyesine çıkarak 9 Temmuz zirveyi test etti.

Kısa vadede hisselerdeki satışların derinleşmesine bağlı altındaki yükselişle 1,285$ direncine doğru ataklar devam edebilir, ancak 1.300$ üzeri ise küresel dengelerin bozulduğuna işaret edebilir!

Siyasi gelişmelere baktığımızda, bu hafta ABD Başkanı Trump'ın hem Suriye hem de Meksika duvarına dair kararları piyasaları oldukça şaşırttı. Trump, IŞID ile mücadelede başarı elde edildiğini ve Suriye'den çekileceklerini açıkladı. Trump'ın kararına piyasalar kadar Pentagon da şaşırdı, ancak sonrasında maksimum 100 güne kadar çekilmenin tamamlanacağı açıklandı. Bu gelişme sınır güvenliğimizi tehdit eden YPG-PYD'nin gücünün azalması anlamına da geldiği için TL pozitif fiyatlama yaşandı.

Trump, senatoda yapılan geçici bütçe anlaşmasında Meksika'ya duvar örülmesi, yani sınır yapılması için finansman sağlanmasını şart koştu ve bütçe tasarısını imzalamadı. Bugün gün sonuna kadar imzalanması beklenen bütçe, eğer imzalanmazsa yeni haftada federal hükümet geçici kapanabilir.

Türkiye’de neler oldu?

İşsizlik oranı Eylül'de yüzde 11,4'e yükseldi ve Eylül'de 15 yaş üzeri işsiz sayısı 300 bin kişi artarak 3 milyon 749 bine yükseldi.

Sanayi üretimi Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7; bir önceki aya göre ise yüzde 1,9 azalma yaşadı. Özellikle imalat sektöründeki düşüş dikkat çekti.

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında azalarak 89 bin 626 oldu.

Tüketici güveni Aralık'ta önceki aya oranla yüzde 2,3 geriledi ve 58,2 oldu.

Merkezi yönetim bütçesi Kasım'da 7,7 milyar lira fazla verdi.

TL varlıklar nasıl fiyatlandı?

USD/TRY bu hafta en yüksek 5,3950'yi en düşük 5,2090 seviyesini gördü ve haftalık bazda haftayı 5,30 yakınında düşüşle kapatmaya hazırlanıyor (geçen hafta kapanışı 5,36).

Gram bu hafta ons tarafındaki yükselişten destek aldı ve haftayı 214 TL seviyesinde yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Bu haftaki fiyatlama dar bantta geçse de haftalık bazda gram yükselişini 3. haftaya taşıdı ve rekor yükseliş sonrasındaki gerilemede ilk 3. pozitif hafta oluyor.

BIST 100 2 haftalık düşüşünün ardından bu haftayı pozitif kapatmaya hazırlanıyor, endeks 92.000 puan yakınında kapanışa hazırlanıyor.

TL varlıklarda bu hafta borsa ve altın kazandırdı, dolar kuru kaybettirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75