TL dar bantta hareket etti

banner37

Türk Lirası dün yaklaşık 4 ayın en düşük seviyelerinin hemen üzerinde sakin bir seyir izledi

TL dar bantta hareket etti
banner90

Petrol fiyatlarında son dönemdeki sert düşüşün Türk Lirası'nı desteklemesiyle, dolar kuru dün güne 5,25 TL seviyesinden başladı.

Dolar/TL kasım ayı başından bu yana 5.22-5.50 bandında dalgalanırken dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,2255 TL seviyesini görürken, Türkiye’de saat 19.00 itibarıyla 5,2818 TL seviyesinde bulunuyordu. 5,9167 TL seviyesine kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 5,9761 TL seviyesinde, sterlin de 6,7376 seviyesinde hareket ediyordu.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,23 yükselişle 97,00 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1330 seviyelerindeydi.

Aynı dakikalarda 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 16,66 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 20,28 seviyesinde hareket ediyor.

Petroldeki düşüş Türkiye için avantaj

Artan küresel petrol arzı ve finansal piyasalardaki zayıflığın baskısıyla petrol fiyatları, ekim başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyor. Analistler düşüşün, Türkiye'nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşe, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyor.

Kaybın yüzde 38’i döndü yüzde 27’si ise duruyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve hükümet tarafından son dönemde atılan adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme dolar/TL'nin kademeli bir şekilde Ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos'ta 7,24 ile tarihi zirvesini görmüştü.

banner9
Görülen zirveden bu yana TL'deki değer kazancı yüzde 38'i bulmuş durumda. Öte yandan halen yılbaşına göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 27 civarında.

Piyasalarda önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank HALKB.IS konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları, Brexit süreci ve petrol fiyatlarının seyri yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Diğer taraftan yurtiçinde ekonominin cari fazla veriyor olmasının yanı sıra enflasyonun düşeceği beklentilerinin de TL'ye destek olduğu belirtiliyor.

Öte yandan dolar ticaret savaşı endişeleriyle iki haftanın en yüksek seviyelerine geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın 200 milyar dolar değerindeki Çin ürününde gümrük vergilerini yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltmeyi düşündüğünü söylemesi ve kalan tüm Çin ithalatına da vergi koyma tehdidini yinelemesi endişeleri artırdı.

Buna karşılık gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumsuz bir seyir gözlenmiyor.

Diğer taraftan işlemciler Fed'in faizleri kaç kez daha artırabileceğine dair ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü yapacağı konuşmaya ve Fed'in 7-8 Kasım tarihli toplantısının Perşembe yayınlanacak tutanaklarına odaklanmış durumda.

Fed'in Aralık ayında faizleri 25 baz puan daha artırması bekleniyor ancak piyasadaki asıl tartışma Fed'in 2019'daki para politikasını sıkılaştırma hızı.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16,53, valörde son işlemde yüzde 16.59 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16,73 oldu.

İki yıllık gösterge tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 20,29, valörde son işlemde yüzde 20,28 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 20,28 seviyesindeydi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108