TL dar bantta seyretti

banner37

Küresel piyasaların genelinin tatili nedeniyle düşük kalan hacimler ve TCMB’nin hamleleriyle TL, dolar karşısında ‘en çok değer kazanan’ para birimi oldu fakat dolar/TL paritesi halen 6,05 yakınında hafif satıcılı

TL dar bantta seyretti
banner90
banner8

84.000 puan altına gerileyerek, geçtiğimiz hafta son 28 ayın en düşük seviyesine gerileyen BIST, dip seviyeden gelen sınırlı alımlarla hafif toparlama gösteriyor. Haftaya 86.505 puandan başlayan BIST 100, gün içinde en düşük 85.925, en yüksek 86.945 puanı görmesinin ardından son saatte açılış seviyesi yakınında işlem gördü.

BIST Bankalar ve BIST Sanayi ise dün hafif gerileme yaşarken; borsada en çok yükseliş yaşayan ilk 3 hisse MARKA, KSTUR ve KRSAN olurken en çok düşüş yaşayan ilk 3 hisse ise ISATR, EGSER ve DMSAS oldu. Dünya borsalarında dün Asya karışık seyir izlerken Avrupa borsaları seçim sonrası yükselişteydi. Merkez partilerde oy kaybı olsa da çoğunluğun korunması ile piyasalar haftaya yükselişle başladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise anma günü nedeniyle dün kapalıydı.

Döviz tarafında haftanın ilk işlem gününde ABD Dolar Endeksi 97,75’e yükselirken, EUR/USD 1,12 üzerinde henüz tutunamadı. Geçen hafta sert düşüş yaşayan petrol ise dün 70 doların altında işlem görürken; XAU/USD 1.285 dolar seviyesinde yatay seyir izledi.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Gelişen ülke paralarından dün Meksika pesosu ve Güney Afrika randı dolar karşısında düşüşte; ruble, Brezilya reali ve rupi ise yükseliş yaşadı. Türk lirası (TL)dün itibarıyla dolar karşısında günlük bazda en çok değer kazanan gelişen ülke parası konumunda.Merkez’in zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmesi ile haftaya 6,08 seviyesinden düşüşle başlayan USD/TRY kuru 6,05 yakınında yüzde 0,45 negatif bölgede fiyatlandı; EUR/TRY de 6,77’den işlem gördü.Ekonomik takvimin zayıf olduğu dün piyasalarda da işlem hacmi zayıf ve fiyatlamalar dar bantta seyretti.

TCMB’nin ‘TL’yi koruma’ çabası sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle 9 Mayıs’ta haftalık repo ihalesine ara verdi ve zorunlu karşılıklarda da değişikliğe gitti.Merkez, finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler dikkate alınarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranını yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdi ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırdı.

Böylelikle piyasaya 2.8 milyar dolar likidite verilmesi ve piyasadan 7.2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar dolar likidite çekilmesi hedeflendi. TCMB, dün de yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırdı ve böylelikle piyasadan yaklaşık 4.2 milyar dolar likidite çekilmesini hedefledi.

banner134
Merkez’in adımlarının kurdaki etkisi sınırlı

Merkezin döviz rezervini artırmaya yönelik bu adımı kurdaki yükseliş ivmesini azaltsa da geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Geçen hafta 6,15 seviyesine yükselen kur, haftanın devamında özellikle petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve ABD Dolar Endeksinin gerilemesi ile 6,08’e geriledi. Dün 6,03’e gerileyen USD/TRY, son saatte 6,06 yakınında işlem görüyordu.

Uzmanlara göre,8 hafta üst üste yükseliş yaşayan kurda 6,09 direnci altında fiyatlama 6,0 seviyesine doğru gerileme sağlayabilir ancak düşüşleri TL bazında destekleyecek gelişmelerin olmaması bu geri çekilmelerin de kısa süreli ve sınırlı kalmasına neden oluyor. 6,09 üzeri ise 6,13-6,18 aralığına doğru yükselişi destekliyor. Haftanın devamında petrolün 70$ üzerine toparlama göstermesi ve endekste de 98,0 üzeri fiyatlama kurun 6,09 direncini aşmasına neden olabilir.Ayrıca 6,2450 sonrası fiyatlamada düşüşler kademeli olarak azalış gösteriyor ve haftanın devamında 6,09 üzeri kapanışlar kurda yukarı yönlü fiyatlamayı canlı tutuyor.

Sınırlı gerileyen kurda ‘kısa vadeli iyimserlik’ devam ediyor

ABD, İngiltere ve Avrupa başta olmak üzere birçok küresel piyasanın dün resmî tatil nedeniyle kapalı olması ile piyasalarda da hacimler düşük kaldı. Dolar/TL ise dar bir bantta seyretti.Küresel piyasalarda dolar, geçtiğimizcumadeğer yitirmiş ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde olumlu bir hava yaşanmıştı. Böylelikle dolar/TL gerilerken, TL cinsi yatırım araçları genelinde de kuvvetli kazançlar görüldü. Dün iseTCMB, zorunlu karşılık adımı sonrası TL sınırlı bir değerlenme gösterdi.

TCMB, lokallerin döviz birikimlerinin tarihi zirvede seyrettiği bugünlerde yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırarak dolarizasyonu caydırmayı amaçlayan bir adım daha attı. Öte yandan, kararın ikincil bir etkisinin ise brüt rezervlerde artış olması bekleniyor. Söz konusu eylemin, bankaların döviz mevduatı toplama maliyetini artırma yolu ile dolarizasyonu caydırma amacını taşıdığına dikkat çekiliyor.

Siyasi belirsizliğin etkisi geçmedi

TL'deki dünkü iyimserlik ve pozitif ayrışmaya karşın bir süredir devam eden Türkiye'ye özgü negatif ayrışma trendi ise henüz kırılmış değil.İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yenilenmesi kararı, ABD ile ilişkiler, TCMB'nin rezervlerine yönelik endişeler piyasaları etkilemeye devam ederken; Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler en son 10 Eylül'de görülen 517 baz puanı test etti.Analistler, devam eden riskler ve CDS'lerdeki yükselişin TL'de genel çerçevede baskı unsuru olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Direnç ve destek seviyeleri

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk priminde belirli bir değişiklik olmamakla beraber endeksteki iyimserliğin benzeri dolar kurunda da yaşanmakta. 6,10 seviyesinin direnç haline gelmesi ile beraber ilk planda 6,00 seviyesi, ekonomistlere göre destek ve kısa vadeli hedef olarak takip edilebilir. Buna göre destek 5,92-6,00; direnç ise 6,10-6,15-6,22 bandından kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75