TL dün dar bantta dalgalandı

banner37

Piyasalar bugün Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gerçekleştireceği enflasyonla mücadele programına ilişkin açıklamalarını takip edecek

TL dün dar bantta dalgalandı

Türkiye piyasalarında geçtiğimiz haftayı 6,14 TL seviyesinden tamamlayan dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününe 6,15 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 6,1908 TL'yi görürken, günün devamında kazançlarını silerek tekrar 6,1170 seviyesine geriledi. Dolar kuru saat 17.10 itibarıyla 6,1238 TL'de hareket ediyordu.

Gün içinde 7,1309 TL'ye kadar yükselen Euro kuru da aynı dakikalarda 7,0347 TL seviyesinde, sterlin ise 8,0055 TL seviyesinde bulunuyordu. Analistler, teknik açıdan dolar kurunda 6,10 TL'nin destek, 6,25 TL'nin ise direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Aynı saatlerde geçen hafta ABD Hazine tahvil faizlerinin yedi yılın zirvesini görmesinden destek alarak 96,12'ye kadar yükselen dolar endeksi, yüzde 0,28 yükselişle 95,59 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi 1,1472 seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC serbest piyasası ise dün sadece TL’nin değer kayıplarını izleyerek işlem yaptı. Günün ikinci yarısında TL’nin dolar karşısında yüzde 1’e yaklaşan, Euro ve sterlinde ise yüzde 1’i aşan oranlarda değer kazanması KKTC’de yansımasını bulmadı. Günün sonuna kadar yüksek kurdan işlem yapılması dikkat çekti.

Önce enflasyon, sonra papaz

Bugün Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın saat 13.00'te enflasyonla mücadele programını açıklaması bekleniyor, programla ilgili iyimser beklentiler TL üzerindeki negatif seyrin azalmasını sağladı.

Eylül ayında gıda fiyatları, ulaştırma başta olmak üzere TL'deki değer kaybının neredeyse tüm gruplarda genele yayılan artışları tetiklemesiyle yüzde 24,52 ile 15 yılın zirvesine yükseldi.

Verilerin beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması sonrası TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınırken, TÜİK yaptığı yazılı açıklamada TÜFE'nin kişilerden ve makamlardan bağımsız olarak hesaplandığını belirtti.

Ancak, bankacılar bu haftanın ana gündeminin ev hapsindeki ABD'li rahip Andrew Brunson'ın cuma günü gerçekleşmesi beklenen mahkeme kararı olacağını belirttiler.

Devam eden yargılaması kapsamında 12 Ekim'de mahkemeye çıkacak olan Brunson, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Brunson davası piyasalarda ABD Türkiye ilişkileri açısından yakından izleniyor. Bankacılar dolar/TL'nin ise iki ülke ilişkilerinin önümüzdeki dönemki seyrine göre her iki yönlü sert hareketler gösterebileceğini belirtiyorlar.

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu "FETÖ" ve PKK ile bağlantıları bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise 26 Eylül'de Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Brunson'ın "terör örgütleriyle münasebeti olduğu için" gözaltına alındığını ve tutuklandığını belirterek, 12 Ekim'de Brunson'ın mahkemesinin olacağını ve ne karar verileceğini bilemeyeceğini söylemişti.

Deutsche rand karşısında TL alımı tavsiye etti

Öte yandan, Deutsche Bank gelişen piyasalar stratejisti Christian Wietoska, müşteri notunda TL/rand kurunda uzun pozisyon tavsiyesi verdi.

Banka TL/rand kurunda gelecek üç ayda 2,50 seviyesine doğru bir hareket bekliyor.

Lira, pazartesi günkü işlemlerde rand karşısında yüzde 0.3 yükselerek 2.415 seviyesinden işlem gördü.

Her iki gelişen piyasa parasının da reel faizler ve Avrupa kaynaklı strese karşı hassas olduğunu belirten Deutsche'ye göre Güney Afrika Randı, “bir miktar daha kırılgan”.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108