TL ‘en çok değer kaybeden’ para birimi

banner37

Fed Başkanı Powell’ın ‘güvercin’ ve ABD Başkanı Trump’ın ‘şahin’ açıklamalarıyla gerilen dolar, S-400 krizinin etkisiyle yeniden 5,90 bandını test etti

banner87
TL ‘en çok değer kaybeden’ para birimi
banner90
banner99

Gelişen ülke paralarına son iki haftadır uyumlu hareket eden Türk lirası (TL) varlıklar, bu haftaya da pozitif başladıancak haftanın devamında yönünü aşağı çevirdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı JeromePowell’ın açıklamaları, ardından Birleşik Devletler verilerinin zayıf gelmesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın faiz indirimi baskısı, dolar üzerinde son haftada değer kaybına neden oldu. Öte yandan, Çin başta olmak üzere ABD’nin önemli ekonomiye sahip ülkelere ek vergi uygulaması konusunda daha net açıklamalarda bulunması küresel ekonomiye dair riskleri artırdı.

Dolardaki son hafta gerilemeden destek alan gelişen ülke varlıkları, petroldeki düşüşle beraber yükseliş yaşadı ve TL’de bu yükselişe eşlik etti fakat haftanın devamında Türkiye içi gelişmeler TL tarafında yeniden değer kaybına neden oldu. Önceki gün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ne kadar faiz indirimine gitmese de enflasyonda düşüş beklentisi ve buna paralel faiz politikası uygulayacağını açıklaması ile faiz indirimi beklentileri kuvvetlendi.

Diğer taraftan, ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 gerginliğinde Türkiye tarafından net açıklamalar gelmeye de devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı, bu hafta içinde S-400 teslimatından vazgeçilmeyeceğini tekrarladı. ABD cephesinde ise yaptırıma dair söylemler gelmeye devam ediyor. Dün ise ABD ve Türkiye Savunma Bakanlarının telefon görüşmesi takip edildi.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Tekrarı kararı alınan İstanbul seçiminin yaklaşması, S-400 konusundaki belirsizlik ve merkezin temmuzda faiz indirimine başlayacağı beklentisi ile bu hafta TL tarafında düşüş yaşanıyor. Önceki gün Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası 5,78’e gerileyen dolar/TLparitesi, ABD’de Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) de zayıf gelmesi ile 5,7650’ye geriledi lakin düşüş bu seviyede sınırlı kaldı.

Kur, günün devamında yeniden 5,80 üzerine çıktı. Dün en düşük 5,8030 seviyesini gören kur, günün devamında 5,8755'e yükseldi ve TL, dün itibarıyla dolar karşısında yüzde 1,20 kayıp ile en çok düşüş yaşayan gelişen ülke parası oldu.

31 Mart sonrası zirve

Türkiye içinde, haftanın 4’üncüişlem gününde, TCMB raporları takip edildi. TCMB raporuna göre Türkiye içi yerleşikler son haftada da döviz alımını sürdürdü ve döviz mevduatı 2.8 milyar dolar artarak 185.807 milyar dolara yükseldi, döviz mevduatı aynı dönemde altın hariç 2.6 milyar dolar arttı.Aynı haftada yabancı yatırımcı net 54,9 milyon dolarlık hisse senedi ve 3,9 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri alırken, 128,5 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi sattı.

TCMB’nin brüt rezervleri ise 7 Haziran haftasında 142 milyon dolar azalışla 74 milyar 896 milyon dolar oldu, toplam rezervler ise 826 milyon dolar artarak 96 milyar 381 milyon dolara çıktı. Bu yükselişte altın rezervinin artması etkili oldu. Altın rezervleri son haftada 968 milyon dolar artışla 20 milyar 517 milyon dolardan 21 milyar 485 milyon dolara yükseldi.

Siyasi kanatta ise Türk yetkililer, S-400 konusundaki net açıklamalarını korudu ve TL dün siyasi risklerle en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu. Önceki gün yapılan PPK toplantısı sonrası 5,7650’ye gerileyen dolar/TL kuru, dün 5,9025’e yükselerek 31 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

S-400, G20 ve ultimatom

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 konusunda gelen açıklamalar sonrası ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik artan endişelerle yükselişin sürdüğü dolar/TL, 5,85'in üzerini gördü. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini aldığını ve ‘bu işin bittiğini’ söylemişti. Erdoğan, ay sonunda G20 toplantısında Trump ile yapacağı görüşme öncesinde bir telefon görüşmesi de yaparak konuyu çözmek istediğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün, ABD Savunma Bakanı görevini vekaleten yürüten PatrickShanahan'ıngeçtiğimiz cumagönderdiği mektuba yönelik görüş bildirerek, kimsenin Türkiye'ye ultimatom veremeyeceğini, Türkiye'nin böyle mektuplarla aldığı kararlardan vazgeçmeyeceğini söyledi ve "Türkiye S-400'leri aldı, bunlar gelecek, konuşlanacak" dedi.

‘Mektubun’ etkisi sürüyor

Hatırlanacağı üzere, geçen hafta, Türkiye'nin F-35 programından nasıl çıkarılacağının ana hatlarının yer aldığı bir mektup, Akar'a gönderilmiş; Türkiye Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir deSavunma Bakanlığı'nın mektuba cevap vermek için çalışma yürüttüğünü ifade etmişti.

Seçimleri ve S-400 konusunun TL için başlıca risk unsurları olduğunu söyleyen finans uzmanları, "Çavuşoğlu'nun açıklamaları sonrası kurda yukarı yönlü bir hareketlenme gördük. Dolar/TL 5,91 seviyesini aşarsa yukarı hareketin devamı gelebilir. Mevcut durumda 5,75-5,88 bandının korunacağını düşünüyoruz" ifadeleriyle mevcut durumu tahlil etti.

Erdoğan’ın açıklamaları doları yükseltti

Bu gelişmeleri takiben, önceki gün 17:10'da 6,7835/6,7890 seviyesinde olan dolar/TL, Erdoğan'ın söz konusu açıklamaları ardından akşam saatlerinde yükselişe geçti. Dün sabah 09.13'te 5,8240/5,8295; Çavuşoğlu'nun açıklamaları öncesi ise 5,8320 seviyesinde olan dolar/TL kuru, 5,8535'e kadar yükseldikten sonra 14:28'de 5,8480/5,8500 seviyesinde bulunuyordu.

Piyasalar da son dönemde S-400 ve F-35 üzerinden Türkiye ve ABD ilişkilerindeki bozulmadan olumsuz etkileniyor. ABD, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 füzelerini almasına karşı çıkıyor ve Türkiye'nin üretici konsorsiyum üyesi olduğu F-35 uçakları ile Rus füzelerine aynı anda sahip olamayacağını belirtiyor. Ayrıca ABD, Türkiye'yi S-400 almaktan vazgeçmemesi halinde F-35 savaş uçağı programından çıkarmakla ve çeşitli yaptırımlarla da tehdit ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75