TL eridikçe biz de eriyoruz

banner37

Lefkoş’da KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, son haftalarda dövizin önlenemez yükselişi karşısında zor günler geçirdiklerini belirtirken, soğukların arttığı bu günlerde tüp gazın da zamlanmasının kendilerini perişan ettiğini söyledi.

TL eridikçe biz de eriyoruz
banner90
banner8

Ali CANSU

Lefkoşa’da KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, dövizin yükselişi ile çok zor günler yaşadıklarını vurguladı. Ülkemizde artan döviz fiyatlarının yarattığı tahribat yetmezmiş gibi, tüp gaza yapılan 3 TL’lik zam, bardağı taşıran son damla oldu. Dövizin yükselişi karşısında TL’nin eridiğini, TL eridikçe de halkın alım gücünün giderek düştüğünü ifade eden vatandaşlar, bu ortamda tüp gaza yapılan zammın da insafsızlık olduğunu söyledi.

“TL eridikçe biz de eriyoruz” diyen vatandaşlar, hükümetin buna karşı önlem almasını istedi.

Vatandaşlar, maaşların Türk Lirası (TL), mal ve hizmet alımlarının birçoğunun da dövizle olduğu KKTC’de, bunun artık sürdürülebilir bir yanı kalmadığını ifade ederek, hükümeti bu konuda ivedi olarak önlem almaya çağırdı.

Vatandaşlar, dövizin sebep olduğu ülkedeki pahalılıktan dolayı maaşların eridiğini ve günden güne fakirleştiğini ifade ederek, “Hükümetin yasa çıkararak tüm alımları maaşlar gibi TL yapması şarttır” dedi.

Dünyada maaşların TL, ev, araba veya diğer alımların dövizle olduğu başka bir ülke bulunmadığına dikkat çeken vatandaşlar, ya dövizle satışların durdurulmasını, ya da maaşların da Euro, Dolar veya Sterlin gibi döviz olması gerektiğini ifade etti.

1990’daki ekonomik krize doğru sürükleniyoruz

Ülkenin 1990 yılındaki gibi krize doğru gittiğini anlatan vatandaşlar, hükümetlerin, halkın refahını artıracak önlemler alması gerektiğine işaret ederek, bu konuda tüm siyasilerin mecliste el ele vererek vatandaşın refahını artıracak yasalar çıkartmasını talep etti.

Vatandaşlar, TL’ye bağımlılığımız devam ettiği sürece bu zamların, fiyat artışlarının ve devalüasyonların kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, hükümetin bu konuda en kısa zamanda önlem almasının şart olduğuna vurgu yaptı.

VATANDAŞ NE DEDİ:

Hüseyin Vural Ateşcan:

“Tüp gaza yapılan zam ve dövizdeki yükseliş nedeniyle vatandaşın hali perişan. Bugün birçok vatandaş çocuğunu özel okul veriyor, okul harçları da otomatik olarak yükseldi. Dövizle araç ve ev kirası ödeyen vatandaşlar mı ağlasın, yoksa tüp gaza yapılan 3 TL’lik artışa mı ağlayalım? Aklı başında olan dövizle borçlanmasın. Maaşlar TL’dir ama borçlanma ve satın alınmalar dövizle, bu dünyanın neresinde var? Orijinal bir ülke olduk. Maaşların TL olduğu ülkede satın almaların da TL ile olması gerekir. Yetkililerin bu konuda en kısa zamanda bir çalışma yapması şarttır”.

banner134
İsmail Dereliköylü:

“Döviz aldı başını gidiyor, vatandaş ne yapacak? Vatandaş da batıp gidecek. Kimin umrunda ki. 1990 yılındaki gibi ülke krize doru gidiyor. En kısa zamanda önlem alınması şarttır. Hükümet dövize karşı “Önlem alamayız” diyor. Almaları gerekir. Ülkede döviz ile satılan her şeyin yasaklanıp Türkiye’deki gibi TL ile satılması lazım. Neden bunu yapmıyorlar? Şimdi gaza da bindi. Herkes şimdi odun sobası yakacak ve havamız da kirlenecek. Benim de döviz borcum var. Zamanında dövizle borçlanın dediler, borçlandık. Ben şimdi ne yapacağım?”

Ali Sürel:

“Soğuklar başlayacağı zaman tüp gaz 3 TL yükseldi. Döviz de yükselişini sürdürüyor. Devletimiz herhalde bir şeyler yapacak. Hiç de beklentimiz yok ama bir umut diyoruz. Her şey otomatik olarak zamlanacak. Döviz ile borcu olanların Allah yardımcısı olsun. Bizim de yardımcımız olsun. Çünkü bize de yansıyacak.  Maaşlarımızda bir farklılık yok, alım gücümüz günden güne düşer. Maaşların TL olması ve satılan malların dövizle olması sadece bizim ülkeye özgü bir uygulama olsa gerek. Dövizin bankalar dahil borçlular bakımından sabit tutulması gerekir. Her şey vatandaşın zararına olarak devam ediyor”.

Ferdu Doğu:

“Ülkemizde TL’ye bağımlılığımız devam ettiği sürece bu zamları, bu fiyat artışlarını ve devalüasyonları yaşacağımız kaçınılmazdır. Tüpün artışını da dövizin artışına bağlıyorum. Onu da TL’ye bağlamak gerekiyor. Hükümet bu konuda en kısa zamanda önlem alması şarttır. Dünyanın hiçbir yerinde maaşların TL, araç, ev ve diğer satışların döviz ile olması sadece ülkemize özel bir şey”.

Hamza Tütüncü:

“35 yıldır bu dövize ve enflasyona alıştık artık. Ev, araç ve diğer malların satışında Türk Lirası kullanılması gerekir. Her şeyin TL’ye dönmesi şarttır. Çünkü böyle olduğu zaman insanların alım gücü düşüyor. Türkiye’de döviz satışı yasak. Tüp gazın artışı da benzin ve diğer ürünler gibi borsaya göre ayarlanır. Ama geri alma yok. Sürekli zam var, biraz da geri alsınlar. Maaşlar da yerinde sayıyor”.

Uğur Kıraçoğlu: 

“Tüp gazın ve dövizin artışı sadece Kıbrıs ile değil dünya ekonomisi ile ilgilidir. Maaşların TL, satılan malların döviz ile olması yanlış. Daha önce de böyleydi bunun değişmesi gerekir. Türkiye’de yasak olduğunu biliyorum”.

Esengül Özçelik:

“Hükümete derhal istifa çağrısında bulunuyorum. Çünkü ekonomi gittikçe kötüye gidiyor. Halkın alım gücü düştüğü için geçinemez duruma düştü. 1990’da yaşadığımız kötü günlerden daha zor günler bizi bekliyor. Şimdi tüp gazı da artırdılar. Devlet bunları dövizin arttığı bir dönemde sübvanse etmesi gerekirdi. Tüp gazı 3 TL daha zamlı aldık. Döviz ile ev ve araç alanlar çok kötü günlere doru gidiyor. Maaşların TL olmasına rağmen bazı alımların dövizle olması hangi ülkede var soruyorum. Hükümet hemen yasa çıkarıp her şeyin TL ile satılmasını sağlamalı. Bu konuda tüm siyasiler, mecliste el ele vererek vatandaşın refahını artıracak yasalar çıkartmalı”.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75