TL eridikçe, vatandaş da eriyor

banner37

Türk Lirası'nın (TL) dolar, sterlin ve Euro karşındaki değer kaybı devam ediyor. 2 bin 364 TL olan asgari ücret, döviz karşısında eridi. Asgari ücret sadece son bir haftada 17 dolar, 11 sterlin ve 13 Euro değer kaybetti

TL eridikçe, vatandaş da eriyor

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası'nın (TL) dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı devam ediyor. TL’nin sadece son bir haftada, dolar, sterlin ve Euro karşısındaki kaybı, endişelerde tavan yaptı.

Bir hafta önce 4.5024 TL'ye denk gelen bir dolar, dün itibarıyla 4.6568 TL oldu. Yine bir hafta önce 6.0270 TL'ye denk gelen bir sterlin 6.2218 TL'ye ve 5.3052 TL'ye tekabül eden Euro da 5.4720 TL'ye yükseldi.

TL'nin; dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı, banka borcu, okul taksiti, ev kirası gibi ödemeleri döviz üzerinden yapan vatandaşların hesaplarını altüst etti.

Ayrıca, elektrik enerjisinin de akaryakıttan sağlanıp, TL'nin değer kaybına bağlı olarak akaryakıta da zam gelmesiyle ülkedeki birçok ürün ve hizmetin fiyatı da arttı.

Asgari ücret bir haftada 17 dolar azaldı

Türk Lirası dolar, sterlin ve Euro karşısında değer kaybetmeye devam ederken, ülkede, 2 bin 364 TL olan asgari ücret de aynı oranda eriyor.

Bu doğrultuda bir hafta önce dolar olarak 524, sterlin olarak 390 ve Euro olarak da 445’e denk gelen asgari ücret, bir hafta sonra olan dün 507 dolar, 379 sterlin ve 432 Euro’ya geriledi.

Yani asgari ücret bir hafta içerisinde dolar bazında 17, sterlin bazında 11 ve Euro bazında 13 lira değer kaybetmiş oldu.

Taksitler ve kiralar arttı...

Türk Lirası'nın değer kaybına bağlı olarak ülkedeki asgari ücret erimeye devam ederken, Euro, sterlin ve dolar üzerinden olan taksitleri, banka borçları ve okul harçları da artıyor.

Bu doğrultuda bir hafta önce 200 sterlinlik borcu için bin 205 TL ödeyen biri, bir hafta sonra aynı taksit miktarı için bin 244 TL ödedi.

Aynı durum dolar ve Euro için de geçerli oldu. Bir hafta önce 200 Euro taksiti için bin 61 TL ödeyen biri, bir hafta sonra bin 94 TL ve yine bir hafta önce 200 dolar taksiti için 900 TL ödeyen biri de bir hafta sonra aynı taksit için 931 TL ödeme yaptı.

Bazı sektörlere avantaj sağladı...

TL'nin dolar, sterlin ve Euro karşısında değer kaybı devam ederken, bu durum karşısında sayıları çok az da olsa yüzü gülenler oldu.

Adanın güneyinden gelen birçok kişinin akaryakıt, market gibi alış verişlerini kuzeyden yaptığı gözlemlendi.

Ayrıca, adanın güneyindeki fiyatların kuzeye göre daha ucuz olduğu dönemde alışverişini güneyden yapmayı tercih eden birçok Kıbrıslı Türk'ün de TL'nin, Euro karşısındaki değer kaybı nedeniyle artık alışverişini güneyden değil, kuzeyden yapması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER