banner6

TL erimeye devam ediyor

banner37

Dün serbest piyasada sterlin 5,20’yi, Euro 4,60’ı, dolar da 3,90’ı aştı.

TL erimeye devam ediyor
banner99

Gülsüm KANCA

Dövizdeki hızlı yükseliş sürerken Türk Lirası da erimeye devam ediyor. Dün KKTC serbest piyasasında sterlin 5,20 TL’yi, Euro 4,60 TL’yi ve dolar da 3,90 TL’yi aştı.

Az da olsa eğer kazanma eğilimine giren Türk Lirası, dün TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TC Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri karşısında hızla değer kaybetmeye başladı.

Gelişmekte olan piyasalardaki olumlu seyirle 3,85'e gerileyen Dolar/TL düne 3,86-3,87 bandında başlamıştı.

Ancak, Erdoğan'ın açıklamalarıyla yükselişe geçen kur kısa sürede 3,90'ı gördü. KKTC piyasasında ise 3,90’ı aştı. Bu etkiye bağlı olarak Euro/TL 3,60 bandını, Sterlin/TL de 5,20 bandını kolaylıkla geçti.

Erdoğan’ın piyasayı ateşleyen açıklaması

TC Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nı faizleri düşürmediği gerekçesiyle eleştirdi. Erdoğan'ın konuşması sonrası Türk Lirası değer kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye'de enflasyonu faizin doğurduğunu söyledi.

Ülkede bunu anlamak istemeyenlerin sorunu “Batı kafasıyla” çözmeye çalıştığını belirten Erdoğan, “Anlamadıkları şu, faiz lobisine çalışıyorlar. Tabii ki faiz lobisi bunu düşürmeyecek" dedi.

Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası'nın söyledikleri tutmuyor. ‘Merkez Bankası’nın bağımsızlığı var, müdahale etmeyin’ diyorlar. Müdahale etmeyince bu hale geliyor. Tablo ortada”.

Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin ekonomide ciddi bir operasyonla karşı karşıya olduğunu vurguladı, “hiçbir nedeni olmayan dövizdeki şişkinliğin” kısa bir sürede kalkacağına ve kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inandığını, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin düzenli bir şekilde yükseldiğini söyledi.

“Dövizdeki yükseliş ve enflasyona dikkat”

Gelişmeler karşısında ülkemizdeki uzmanlar dövizdeki yükselişin süreceğini belirtirken, enflasyona da dikkat çekiyor.

Ekonomist Görkem Çelebioğlu dövizin neden bu dönem çok yükselişe geçtiğini anlattı. Görkem Çelebioğlu, 6 ay önce dövizin bu kadar artacağını tahmin ettiklerini hatırlatarak, Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında borçlanılarak piyasaya 250 milyar TL’lik bir aktarım yapıldığını bunun da çeşitli sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Çelebioğlu: Sterlin olması gereken seviyenin altında

Avrupa’dan gelen iyi haberler doğrultusunda Euro’da yükseliş bulunduğunu anlatan Çelebioğlu sterlinin de Brexit nedeniyle şuanda olması gereken seviyenin altında kaldığına dikkat çekerek, “Sterlinin normalde 6 TL olması gerekiyordu” dedi.

Euro’nun şuanda normal seviyede olduğunu belirten Çelebioğlu, dolarda da yılsonuna kadar artış beklendiğini ve 4 TL’yi aşacağının düşünüldüğünü söyledi.

Yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 16

Hükümetin seçim yasaklarından dolayı dövizle ilgili hiçbir şey yapamayacağının altını çizen Çelebioğlu, dövizdeki artışın hayat pahalılığına henüz yansımadığını belirtti ve buna rağmen yılsonu enflasyon beklentisinin yüzde 16 olduğunu belirtti.

Dövizdeki yükselişin her kesimi etkilediğine işaret eden Ekonomist Çelebioğlu, “Döviz kullanmıyorum, yükseliş beni ilgilendirmez diyemezsiniz, elektriğe, akaryakıta, temel gıdalara zam geldiğinde bunu anlamak zor olmayacak” dedi.

Senar: Euro, bir ay önceki sterlin değerinde

Moonstar Döviz Bürosu çalışanı Mehmet Senar ise dövizdeki yükselişin vatandaş açısından kötü bir gidişata sahip olduğunu belirterek, bir ay önce borcu Euro olan bir kişinin, şimdi borcunu eski sterlin kurundan ödemek zorunda olduğunu ifade etti.

Yükselen kurlar karşısında elinde döviz olanların dövizlerini bozdurup TL’de kazanç sağladığını anlatan Senar, bazı kişilerin de panikle döviz almaya çalıştığını söyledi.

Senar, borcu döviz olan vatandaşın ekonomik yönden sıkıntıya düştüğünü belirterek, ülkeye gelen her ürünün döviz üzerinden girdiğini, bunun da alım gücüne yansıdığını vurguladı. Mehmet Senar da sterlinin düşük kaldığını belirterek “Sterlin olması gereken seviyenin altında” dedi.

Vatandaştan seçim hesapları yapan hükümete çağrı

Türk Lirası kazanıp, dövizle ödeme yapan vatandaş ise seçime hazırlanan hükümete çağrıda bulundu. Vatandaşların hükümete yönelik beklentileri şöyle:

Aksen Mamülcü:

“Halk olarak ekonomik darboğazdan geçiyoruz. Döviz her yerden bizi etkiliyor. En basiti market alışverişimizden dahi bunu görebiliriz. 7 Ocak’a az kaldı, halk bunu da düşünerek kararını verecek. Önümüz kış, akaryakıt, ısınma hep pahalanacak. Hükümet istese bir şey yapabilir, öğrenci istiyoruz, geliyor, öğrenciye evleri sterlinden kiralıyoruz. Hiç olmazsa ev kiraları TL olsun, yoksa öğrenci de gelmeyecek bu ülkeye.”

Kadir Özbakan:

“Ekonomik kriz kapıda değil, krizin içindeyiz. Hükümetin bir an evvel önlem alması gerek. Halkın alım gücü düştü, temel gıda maddelerimizi dahi kısmaya başladık. Ev kiraları aldı başını gidiyor. Eşim doktora yapıyor, taksitlerde bin TL zarar ettik. 2 derse bin 700 Euro ödedik, diğer dönem yine zararda olacağız.

Arif Kurum:

“350 Sterlin kira ödüyoruz. Ülkede hayat pahalı, üniversite eğitim harçlarında TL’ye geçtik ama ev kiralarında da TL kullanılmasını istiyoruz. Hükümet umarım sesimizi duyar bir önlem alır”.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 11:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104