TL ‘hafif alıcılı’ işlem gördü

banner37

Dolar/TL paritesi, Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi 6,10 bandının üzerinde işlem gördü; görüşme sonrasının mali etkileri ise piyasaların bugünkü açılışında belli olacak

TL ‘hafif alıcılı’ işlem gördü
banner90
banner99

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın(Fed) faiz indirimine gitmesinin ardından yükseliş yaşamaya dün de devam ederken; Türkiye içinde ise gözler, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesine çevrilmişti. Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme, dün Türkiye saati ile (TSİ) 14.00’da başladı ve görüşmede, İdlib başta olmak üzere Suriye meselesi konuşuldu.

Rejim güçlerinin geçen haftaki saldırısına Rusya’nın destek verdiği yönündeki haberleri Rusya yalanlarken, İdlib konusunda ise Türkiye ile güvenli bölgeye dair görüşme yapılması kararı alınmıştı. Erdoğan da geçen haftaki açıklamalarında, Putin ile gelişmeleri değerlendireceklerini ve ateşkes adımı ile bu işi süratle sonuçlandırmayı temenni ettiğini belirtmişti.

Suriye’deki güvenli bölgenin korunması ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerinin de gerek kendi gerekse sivillerin güvenliği için tüm çabayı gösterdiğini, bunun da devam edeceğini ifade eden Erdoğan, Putin ile yapılacak görüşmeye göre değerlendirmede bulunacaklarını belirtmişti. Bu nedenle dünkü görüşme, jeopolitik risklerin azalması bakımından son derece önemli kabul ediliyordu.

Fed’in ekonomiyi desteklemek için faiz indirimine gitmesi ve diğer merkez bankalarının faiz indireceği beklentileri piyasaları bu hafta yükseltiyor. Türkiye içinde de BİST 100 yeniden 112 bin puan üzerine çıkarken, 5 yıllık risk priminde ise gerileme var. Kur tarafında ise 6,25’ten 6,06’ya kadar çekilme yaşandı. Dolar/TL kuru, beklenen zirve kararı öncesinde hafif alıcılı işlem görüyordu.

Ayrıca, düne 6,0625 seviyesinden yükselişle başlayan kur, son saatte 6,10 bandının üzerinde işlem görüyordu.Gelişen ülke paralarının dolar karşısında değer kazandığı bu hafta TL'de de toparlanma vardı ancak jeopolitik risk unsurlarındaki belirsizlik, toparlanmanın sınırlı kalmasına neden oldu.

“Alacağımız kararlar herkesi rahatlatacak”

Erdoğan ile Putin, dün İdlib özelinde Suriye konusunu ele almak için Moskova'da görüştü.

İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelmelerinin büyük önem arz ettiğini dile getiren Erdoğan, "Malum, bu görüşmeyi Türkiye'de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla, ilgili gelişmeler sebebiyle burada gerçekleştiriyoruz. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.

Putin ise "Rusya-Türkiye ilişkilerini tahrip edebilecek olayların yaşanmaması adına her şeyi yapmamız gerekiyor. İdlib'deki durumun, her iki tarafın da kıymet verdiği Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmayacağını umuyorum. Ölen askerleriniz için bir defa daha içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. İnsanların ölmesi her daim çok büyük bir trajedidir. Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu" diye konuştu.

Yerleşiklerin döviz rezervi rekor kırdı

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini de dün itibarıyla açıkladı. Merkezin verilerine göre, 21 Şubat haftasında 73,02 milyar dolar olan TCMB brüt döviz rezervleri, 28 Şubat’ta biten işlem haftasında 77,41 milyar dolara yükseldi.

Keza, 21 Şubat haftasında 34,55 milyar dolar olan net uluslararası rezervler 28 Şubat işlem haftasında 38,00 milyar dolara yükseldi.21 Şubat haftasında 102,7 milyar dolar olan merkezin toplam rezervi, 28 Şubat’ta biten işlem haftasında 107,8 milyar dolara yükseldi.

Bununla birlikte, aynı haftada 29,65 milyar dolar olan altın rezervi, 28 Şubat’ta biten işlem haftasında 30,41 milyar dolara yükseldi.28 Şubat işlem haftasında yabancı yatırımcı hafta net 444 milyon dolarlık menkul kıymet sattı.21 Şubat haftasında 2 milyar dolar artış artışla 197,693 milyar dolara yükselerek rekor kıran Türkiye içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları, 28 Şubat haftasında 199,735 milyar dolara çıkarak tarihi zirve yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75