TL hafta ortasına kırılgan girdi

banner37

Dolar/TL paritesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamalarının ardından 5,75 bandının üzerini test etti

banner87
TL hafta ortasına kırılgan girdi
banner90
banner8

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) grup toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Suriye'ye yönelik yaptığı açıklamaların ardından dolar/TL kuru 5,75'in üzerini test etti. Erdoğan'ın açıklamaları öncesinde 5,7290 seviyesinde olan dolar/TL, kademeli olarak 5,7530'a kadar yükseldi. Dolar/TL, dün TSİ 16.50'de 5,7435/5,7450 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0597/6,0618; euro/TL ise 6,3766/6,3810 seviyesindeydi.

Küresel piyasalar ise ABD ve Çin arasındaki müzakerelere dair iyimser haberlerle yükseliş yaşarken, gelişen ülke varlıklarına talep de arttı.‘Güvenli liman’ görülen altın, yen ve frank ise bu hafta yaşadığı düşüşüsürdürdü. ABD’nin 1 Eylül itibarıyla yaklaşık 112 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı ek yüzde 15’lik vergiyi kaldırmayı planladığı haberleri ile hisselerdeki yükseliş hızlandı. Özellikle gelişen ülke piyasalarındaki yükselişe bu hafta TL varlıklar da dahil olurken, BIST de yeniden 100 bin puan üzerinde işlem görüyor.

Türkiye içinde de baz etkisi ile yıllık yüzde 8,55’e gerileyen enflasyon sonrası faiz indirimi beklentileri kuvvetlendi. Son 3 toplantıda toplam 1.000 baz puan (bp) faiz indiren TCMB’nin, aralık periyodunda da faiz indirimine gitmesi beklenirken; Erdoğan’ın dünkü ‘tek haneli faiz’ açıklaması da bu olasılığı kuvvetlendirdi.

Reel efektif döviz kuru endeksi, ekim periyodundaTüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bazında 0,09 puan artarak 76,90'a çıktı.TCMB tarafından yayımlanan geçici verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında ekimde bir önceki aya kıyasla 0,09 puan artışla 76,90'a çıktı. Endeks, eylülde 76,81 düzeyinde bulunuyordu.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) bazında reel efektif döviz kuru endeksi, ekimde bir önceki aya göre 0,21 puan gerileyerek 81,53'ten 81,32'ye düştü.Türk lirasının değeri, ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE bazında 6,89 puan, Yİ-ÜFE bazında 4,25 puan arttı.

Piyasalarda neler yaşandı?

Erdoğan, dün parti grup toplantısında TCMB Eski Başkanı Murat Çetinkaya’yı ‘düşük faiz konusunda laf dinlemediği’ için görevden aldıklarını söyledi. Bu açıklama, kulislerde merkezin bağımsızlığı ile oldukça ters düşer şekilde yorumlandı ve yine Erdoğan’ın, faizin de enflasyon gibi tek haneye inmesi gerektiği yönündeki açıklaması merkezin yılın son toplantısında da piyasa beklentileri üzerinde bir indirim olasılığını güçlendirdi.

Kredi değerlendirme kuruluşu FicthRatings’in not görünümünü durağana yükseltmesi ile haftaya düşüşle başlayan dolar/TL kuru, önceki gün enflasyon sonrası da 5,69 altına gerilemiş ancak günün devamında yeniden 5,70 üzerinde kapanış yapmıştı. Dün ise hem merkezin daha fazla faiz indirimine gideceği hem de enflasyonun yılın kalanında yeniden çift haneye çıkacağı beklentisi, TL’nin gerilemesine neden oldu.

Erdoğan: Faiz oyununu bozduk

Erdoğan, konuşmasında faiz-kur-enflasyon oyununu bozduklarını savunarak, "Bu faizi düşürmekten başka çare yok dedim, bunu düşürdükçe enflasyon düşer dedim, büyüme hızlanır dedim. Şimdi sistem değişince TCMB Başkanı’nı görevden alma yetkisini de aldık, laf dinlemiyordu. Yeni arkadaş ile devam ettik, dedik ki ‘Faiz oranlarını düşüreceğiz.’ Faiz kalkınmada en büyük zulümdür, üretimi durdurur, sizin büyümenizi engeller, adımlar atılınca hava değişir" dedi.

“Türkiye’yi yaptırım ile korkutanlar, bizim için tek yaptırım mercisinin Allah olduğunu bilmiyorlar” diyen Erdoğan, Suriye'ye yönelik ise her iki tarafta da belirledikleri güvenli bölgede hala teröristlerin bulunduğunu, arındırılmış olmadığını söyledi. Öte yandan Erdoğan, bu ay içinde yapması öngörülen ABD seyahatine dair kararını ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştükten sonra alacağını belirtti.

Operasyon konusunda halen tedirgin olduğunu ve Erdoğan'ın TCMB ve operasyona yönelik açıklamalarının kurda sınırlı tepkiye neden olduğunu söyleyen bir analist, "Bu noktada kurun 5,75 seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağına bakacağız, şimdilik daha yukarı hareketi tetikleyecek gibi görünmüyor" dedi.

Tahvil, bono ve TÜFE

Tahvil/bono piyasasında getirilerde ise son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi, dün de devam etti. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,57 oldu. Dün ise spot kapanışta yüzde 12,64; valörde 16.54'te yaşanan son işlemde de yüzde 12,68 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil mayısta yüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise önceki gün spot kapanışta bileşik getiri yüzde 12,34 olmuştu. Dün ise spot kapanışta yüzde 12,29 valörde 16.54 itibarıyla son işlemde yüzde 12,46 seviyesindeydi.

Öte yandan, Türkiye’de Hazine dün bir yıllık aranın ardından ilk kez beş yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihraç etti. Hazine piyasadan ROT dahil 2.3 milyar TL borçlanırken, ortalama bileşik getiri yüzde 12,59 olarak gerçekleşti. Hazine dün ayrıca 1.72 milyar Türk lirası (TL) tutarında TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracı da gerçekleştirdi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada 6 Kasım 2019 valörlü, 30 Ekim 2024 itfa tarihli TÜFE'ye endeksli kira sertifikası ihracının gerçekleştirildiği duyuruldu.Hazine, önceki gün Türkiye içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla ihraç edeceği kira sertifikasının altı aylık dönemsel kira oranının yüzde 1,63 olacağını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75