TL haftanın kayıplarını geri aldı

banner37

Dolar/TL paritesi, ABD enflasyon verisi öncesi düşüş yaşarken; AB’den, Kıbrıs'taki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı sinyali geldi

TL haftanın kayıplarını geri aldı
banner90
banner99

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın önceki gün faiz indirimini kuvvetlendiren açıklamaları ve haziran periyodu Federal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC)tutanaklarında da komitedeki birçok üyenin faiz indiriminden yana olması ile ABD Dolar Endeksi tarım dışı istihdam sonrası yükselişini durdurdu ve 9683 seviyesine geriledi.

Powell’ın güçlü istihdamın mevcut görünümü değiştirmediğini, ABD ekonomisinde işletme yatırımlarının zayıfladığını ve enflasyonun da zayıf seyrini koruduğunu ifade etti. Güçlenen faiz indirimi beklentileri ile dolar gerilerken dolar/TL kuru da önceki gün, gün içi kazançlarını silmiş ve yüzde 1 düşüşle 5,76’ye gerilemişti.    Dolardaki düşüşün dün de devam etmesinden destek alan kur, 5,66’nın altına gerileyerek hafta başındaki kazançlarının çoğunu geri verdi.

Kur, enflasyon verisi öncesi düşüşte

Gelişen ülke varlıklarının yükseliş yaşadığı dün, bütün gözler ABD Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verisine çevrildi; Fed’in temmuz dönemi sonrası süreci için önemle takip edildi.Enflasyonun haziranda beklentinin altında kalması,uzmanlara göre 25 baz puan (bp) üzerinde indirim olasılığını destekleyebilir ve bu senaryoda dolar tarafındaki düşüş hızlanabilir. Keza olumlu veri de 3x25 bp beklentisinde önemli bir değişiklik yaratmayabilir.

5,58 seviyesine kadar önceki hafta gerileyen kur, geride bıraktığımız hafta sonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması sonrasında 5,80 üzerine atak gösterse de düşüş kısa süreli kaldı. Haftanın devamında küresel piyasaların faiz indirimini fiyatlamasından destek alan kurdaki düşüş, dün de devam etti. Kurda 5,64 seviyesi, en yakın destek olarak izleniyor.

Türkiye’ye yaptırım sinyali

Öte yandan Avrupa Birliği (AB), hazırladığı taslak metine göre Kıbrıs'ta ‘yasadışı’ hidrokarbon sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile hava taşımacılığı anlaşması hakkındaki müzakereler ile üst düzey diyalogu askıya alacağını ve 2020 yılında Türkiye'ye yapacağı mali yardımı azaltacağını dün itibarıyla kamuoyuna duyurdu. AB üyesi ülke temsilcilerinin dün Brüksel'de ele aldığı taslak metinde değişiklik yapılması söz konusu olabilir. Söz konusu metnin, önümüzdeki pazartesi yapılacak üye ülke dışişleri bakanları toplantısında görüşülerek kabul edilmesi amaçlanıyor.

“EIB Türkiye’ye borç vermeyebilir”

Reuters tarafından görülen taslak metinde de "Türkiye'nin devam eden ve yeni yasadışı sondaj faaliyetlerinin ışığında AB, Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması hakkındaki müzakereleri askıya almaya karar verdi ve şu an için üst düzey diyalog toplantısı yapmamak üzerinde anlaştı" denildi. Metinde ayrıca, "Konsey, Avrupa Komisyonu'nun 2020 için Türkiye'ye katılım öncesi yardımı azaltma teklifini kabul etti ve Avrupa Yatırım Bankası'nı (EIB), özellikle devlet destekli borç verme konusunda da Türkiye'deki kaynak sağlama faaliyetlerini gözden geçirmeye davet etti" denildi.

Bahse konu açıklamada, Türkiye'nin Akdeniz'in doğusunda sondaj faaliyetlerine devam etmesi halinde AB'nin daha da kısıtlayıcı önlemler almaya hazır olduğu da belirtildi. Görüşmelere katılan bir AB diplomatı, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Bu kısıtlayıcı önlemler,sadece bu belirli yasadışı faaliyetlerle bağlantılı kişileri hedef alıyor. Göç, terörle mücadele, NATO konusunda Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacımız olduğu için bunu dikkatlice düzenlemeye çalışıyoruz" ifadelerini de kullandı ve konuya açıklık getirmeye çalıştı.

Ankara’nın tavrı net

Söz konusu diplomat, "Bazı üye devletler enerji sevkiyatı konusunda Türkiye'ye bağlılar, bu yüzden dikkatli adımlar atmak zorundayız. Geniş kapsamlı ekonomik yaptırım beklemiyorum" da dedi.Ankara ise önceki gün yaptığı bir açıklamada, Yunanistan ve AB'nin Türkiye'nin Kıbrıs'taki sondaj faaliyetlerinin yasadışı olduğu yönündeki eleştirisini net bir dille reddetmişti. Diplomatlar ise Kıbrıs Rum kesiminin yaptırımlarla ilgili daha sert bir söylem için baskı yaparken; diğer bazı AB devletlerinin de Ankara ile tüm üst düzey iletişim kanallarını kapatmaya temkinli yaklaştıklarını belirtti.

Jeopolitik riskler petrole tavan yaptırdı

Petrol fiyatları ise son günlerdeki jeopolitik ve mevsimsel koşulların etkisiyle bu hafta yaşadığı hızlı yükselişi dün de korudu. ABD ve İran arasındaki gerginlikte ambargolar devam ederken, son günlerde ABD-İngiltere arasındaki gerginlik izleniyor. Önceki hafta, İran tankerinin Suriye’ye petrol taşıması üzerine Cebelitarık Boğazı’nda alıkoyulan gemi hadisesinin ardından İran’ın körfezden geçen İngiliz tankerini durdurmak istediği haberleri geldi. İngiliz basınının bu yöndeki haberine, İran’dan yalanlama geldi.

İran’ın ABD’den sonra İngiltere ile de gerginlik yaşaması yaptırım risklerini artırıyor. Diğer taraftan, ABD’de petrol stokları son haftada yaklaşık 9,5 milyon varil azaldı, beklentilerden fazla düşüş de fiyatları destekledi. Meksika’da beklenen kasırganın petrol sondajlarını olumsuz etkilemesinin de fiyatlara eklenmesi, küresel boyutta da Fed’in ‘güvercin’ söylemlerinin dolar zayıflatması ile brent petrol, dün 68,20 dolar seviyesine çıkarak 30 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Ham petrol de 61 dolar seviyesine çıkarak 23 Mayıs sonrası zirveye çıktı. Jeopolitik riskler, azalan stoklar ve kasırga ile yükselişe geçen fiyatlarda dolardaki zayıflama ile yükseliş yönlü hareketin devam etmesi beklenirken, orta vadede 65-70 dolar aralığının korunması bekleniyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75