TL kasımda yüzde 8 kazandı

banner37

13 Ağustos'ta görülen tarihi zirveden bu yana TL'deki değer kazancı yüzde 40'ı buldu ancak, halen TL'nin yılbaşına göre yüzde 26 civarında değer kaybı var

TL kasımda yüzde 8 kazandı
banner90
banner8

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerin iyileşmesinin de desteğiyle TL geçtiğimiz kasım ayını yüzde 8 civarında bir değer kazancı ile tamamladı.

Piyasalarda olumlu hava sürerken, Türkiye’de dolar kuru dün sabah 4 ayın en düşük seviyelerindeki hareketine devam etti ancak, öğleden sonra çıkış eğilimine girdi. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,1506 TL'yi görürken, saat 18.00 sıralarında 5,2019 TL'de bulunuyordu. Euro ve sterlinde de benzer hareketler görülürken, dün 5,8714 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 5,9027 TL'de, İngiliz Sterlini de 6,6319 TL’de hareket ediyordu.

Maaş ödeme günü olan dün KKTC serbest piyasasında kurların sabah saatlerinden itibaren bir gün önceki kurlardan (Türkiye’deki düşüşe rağmen) daha yüksek fiyata satıldığı saptandı. Öğleden sonra da kurların yaklaşık yüzde 050’den daha fazla yükselerek dolar/TL’de 5,2200, Euro/TL’de 5,9300 ve sterlin/TL’de de 6,6700 düzeyinde olduğu saptandı.

Bankacılar dolar/TL'de gözlenen değer kazancında TCMB'nin son dönemde uyguladığı sıkı para politikası, hükümetin attığı adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi, petrol fiyatlarındaki gerileme ve Fed'den faiz artırım beklentilerinin azalmasının etkili olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan yurtiçinde ekonominin cari fazla veriyor olmasının yanı sıra enflasyonun düşeceği beklentileri de TL'ye destek oluyor.

Bankacılar küresel olumlu havanın sürdüğü, ABD ile ilişkilerin iyileşmeye devam ettiği ve sıkı para politikası korunduğu müddetçe TL'de de pozitif seyrin sürmesini bekliyor.

Söz konusu gelişmeler dolar/TL'nin kademeli bir şekilde Ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Buna göre 13 Ağustos'ta 7,24 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL, kasım ayına 5,50'nin üzerinde başlamıştı.

Görülen zirveden bu yana TL'deki değer kazancı yüzde 40'ı bulmuş durumda. Öte yandan halen yılbaşına göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 26 civarında.

banner134
 

G20 zirvesi izleniyor

 

Öte yandan, piyasalar dün başlayan G20 zirvesinden çıkacak sonuca odaklandı. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleştirilecek ikili görüşmelerin, döviz piyasalarının yönü açısından önem taşıdığını vurgulayan analistler, teknik açıdan dolarda 5,20 TL'nin altında kalıcı olması durumunda; sırasıyla 5,10 TL ve 5,00 TL seviyelerinin gündeme gelebileceğini, olası yükselişlerde ise 5,40 TL'nin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Dolar, ticaret savaşlarının nasıl bir seyir izleyeceğini gözleyen piyasaların ABD ve Çin liderlerinin yapacağı görüşmeye odaklanmasıyla dün güçlendi. Görüşmeler aynı zamanda ticaret savaşlarının küresel ekonomik büyümeye zarar vereceği ve güvenli liman talebini artıracağı endişeleriyle bu yıl yüzde 5 değer kazanan doların yönünü de belirleyebilir.

Ancak dolar bu hafta Fed'in para politikasını sıkılaştırma hızını yavaşlatacağına dair artan beklentilerle baskı altında kaldı. Doların baskı altında kalması ise başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kazançlarına yol açtı.

Dün saat 18.00 sıralarında doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,12 yükselişle 96,2 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1377 seviyelerindeydi.

Aynı dakikalarda 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16,80 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20,26 seviyesinde hareket ediyordu.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75