banner6

TL kayıpların bir kısmını sildi

banner37

Türkiye’de MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlerde ittifak olmayacağını açıklaması ile düşüş yaşayan TL, dün biraz toparlandı

TL kayıpların bir kısmını sildi
banner8

Türkiye’de önceki gün MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlerde ittifak olmayacağını açıklaması ile düşüş yaşayan TL, dün kayıplarının büyük kısmını sildi.

Piyasalar bugün saat 14.00'da açıklanacak olan Merkez Bankası'nın faiz kararını takip edecek.

Türkiye’de dolar fiyatları 5,68 TL'nin altını görürken, 17.30 sıralarında 5,6942 TL seviyesinde bulunuyordu. İtalya krizi ile sarsılan Euro fiyatları da gerileyerek ise 6,48 TL'nin altına indi ancak, daha sonra 6,4984 TL’ye kadar çıktı. İngiliz Sterlini fiyatları da dün gerilerken, saat 17.30 sıralarında 7,3641 seviyesinde saptandı.

KKTC piyasasında da dövizlerin fiyatlarında Türkiye’ye benzer oranlarda gerileme oldu. Dün öğleden sonra serbest piyasa ortalaması dolar/TL 5,7510, Euro/TL 6,5596 ve sterlin/TL 7,4285 düzeyinde hareket ediyordu.

Dolarda teknik açıdan 5,67 TL'nin destek konumunda bulunduğunu ve bu seviyenin aşağı kırılması durumunda düşüşün ivmeleneceğini bildiren analistler, 5,80 – 5,85 TL seviyelerinin ise direnç konumunda izleneceği dile getirildi.

Küresel piyasalarda ise risklerin artmasıyla önceki gün borsalarda sert düşüşler yaşandı, petrol fiyatları yüzde 3 değer kaybetti ve altın güvenli liman talebi ile yüzde 2 değer kazandı. Dün ise satışların azalması, hisselerdeki toparlanma ile fiyatlamalar pozitif olurken gelişen ülke kurları arasında TL en iyi performansı gösterdi. Güney Afrika randı ve Polonya zlotisi ise dolar karşısında yüzde 1 düşüş yaşadı.

banner134

Merkez’in faiz kararı bekleniyor

Türkiye’de gözler bugün yapılacak PPK toplantısında ve genel beklenti merkezin faiz değişikliğine gitmeyeceği yönünde olurken enflasyon ve sıkı para politikasına dair açıklamalar takip edilecek.

Reuters'ın 15 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre Merkez Bankası'nın bugün sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TL'deki değer kayıplarının bir süredir durması ve bankanın son dönemde gerçekleştirdiği kuvvetli sıkılaştırmanın etkinin görülmesi adına politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104