TL kayıplarını sildi

banner37

ABD-Türkiye arasında yaşanan S-400 krizi ve Moody’s’in not indirimi sonucu hafta kapanışında 5,92 bandını gören dolar/TL paritesi, haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü harekete geçti

TL kayıplarını sildi

Uzman öngörülerini destekler nitelikte, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 5,93 bandına yükselen ve haftayı 5,90’ın üzerinde tamamlayan dolar/TL kuru, dün günün ilk yarısında 5,9280’e çıkmasının ardından yönünü aşağı çevirdi ve 5,86’ya geriledi. Gelişen ülke varlıklarının düşüş yaşadığı dün Türk lirası(TL), günün 2’nci yarısında kayıplarını silerek pozitif bölgeye geçti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) toplantısı, haftanın devamında en yakın ekonomik gelişme olarak izlenecekancak Türkiye içinde S-400 gerginliğine Yunanistan’dan gelen açıklamalarla Doğu Akdeniz’in de dahil olması ile bu hafta, jeopolitik riskler de öne çıkabilir.

S-400 krizi ve Moody’s kararı

Piyasa kapanışının ardından, geçtiğimiz hafta itibarıyla, Türkiye ekonomisi için not indirimine gittiğini açıklayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kararı sonrası TL varlıklarda korkulan bir düşüş yaşanmadı. Moody’s’in not indirim gerekçelerinden rezervler konusundaki tavrı ise ekonomistlere göre merkezin gereken şeffaflık, açıklık ve hesap verilebilirlik ilkelerine çok uyumlu hareket etmediği şeklinde yorumlanmıştı. Hatırlanacağı üzere enflasyon raporu sunumunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, bu konuda gelen sorulara karşın dünyanın en şeffaf merkez bakası olduklarını söylemiş, ancak söylentiler ve kaygıları durdurmak için net ifadeler kullanmamıştı.

Rezerv konusunda piyasalardaki endişelerin devam ettiğini kabul etmek gerektiğini belirten iktisatçılar, bununla beraber artan bütçe harcaması ve kısa vadeli borç ödemelerinin de risk yarattığı doğru. En önemli siyasi belirsizlik ise S-400 konusu ve Moody’s de olası ABD yaptırımlarının Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı yatacağı görüşünde.

Moody’s’in riskli gördüğü bütün gelişmeler, uzmanlara göre zaten yatırımcıların da yakından takip ettiği ve vakıf olduğu bir durum. Keza geçen sene yatırım yapılabilir özelliğini kısıtlayan not indiriminin ardından bu son değişiklik ‘aman aman’ bir durum farkı yaratmadığı için de söz konusu eylemin etkisi sert değil.

Bütçe açığı 66,5 milyar TL’ye yükseldi

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, mayıs periyodu merkezi yönetim bütçe rakamlarını açıkladı ve son rapora göre merkezi bütçe mayısta 12,1 milyar lira açık verdi. Yılın ilk 5 ayındaki açık ise 66,5 milyar lira oldu. Buna göre, Mayıs 2018’de 2,7 milyar TL fazla veren bütçe, Mayıs 2019’da12,1 milyar TL açık verdi. Mayıs 2018’de 8,7 milyar TL faiz dışı fazla verilmişken, Mayıs 2019’dabu rakam 4,1 milyar TL faiz dışı açığa dönüştü. Mayıs 2019 bütçe gelirleri ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında artarak 71,6 milyar TL oldu. Bütçe giderleri de yüzde 24,2 oranında artarak 83,6 milyar TL’yi buldu. Keza Mayıs 2019’da vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 oranında azalarak 59,8 milyar TL olurken; faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 23,5 oranında artarak 75,7 milyar TL oldu.

“Arka kapıdan faiz indirimi”

Öte yandan, Türkiye Merkez Bankasıpiyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ)çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına dün itibarıyla karar verirken; ekonomistler, TCMB'nin bu adımını ‘arka kapıdan faiz indirimi’ olarak nitelendirdi. Bu adım, uzmanlar tarafından, mart periyodundan bu yana TL'nin değer kaybı karşısında alışılagelmedik tedbirler alan TCMB'nin aksi yönde bir adım attığına işaret ettiği şeklinde yorumlanıyor.

TCMB'den yapılan açıklamada ise kararın piyasa yapıcılığı sisteminin finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkıların dikkate alındığı belirtildi. Buna göre, tanınacak limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılacak likidite imkânına uygulanacak faiz oranı, TCMB politika faiz oranının 100 baz puan (bp) altında olacak şekilde belirlenecek. Politika faizi şu anda yüzde 24 düzeyinde bulunuyor.

Piyasa yapıcı likidite imkânı limitleri piyasa yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan devlet iç borçlanma senedi (DİBS) tutarı dikkate alınarak belirlenecek ve toplam TCMB fonlaması içerisinde sınırlı bir paya sahip olacak.CreditAgricoleÜst Düzey Gelişmekte Olan Piyasa StratejistiGuillaumeTresca,kendisine ait Twitter hesabında yaptığı açıklamada "Bu adım, arka kapı aracılığıyla yapılan gevşeme gibi görünüyor. Tam bir faiz indirimi değil ancak faizi indirimi gibi görünüyor. Yine Türkiye kredibilitesi açısından iyi değil" ifadeleriyle, söz konusu adımı yorumladı.

Direnç ve destek seviyeleri

Gelişen ülke varlıklarının düşüş yaşadığı dün, günün 2’nci yarısında kayıplarını silerek pozitif bölgeye geçen TL üzerinden dövizin olası durumunu yorumlayan uzmanlara göre dolar/TL kurunda 5,87 altındaki düşüşlerin sınırlı kalması ile kademeli olarak 6,0 ve 6,09 dirençlerine doğru yükseliş, S-400 gerginliğinin sürmesi, tekrar kararı alınan İstanbul seçimleri kaynaklı siyasi belirsizlik ve Moddy’s yorumlarının olumsuz devam etmesiyle devam edebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108