TL ‘kısmi toparlanma’ sergiledi

banner37

Türkiye’ye yönelik ABD yaptırımlarının ‘beklenildiği’ kadar sert olmayacağı bilgisiyleTL cinsi varlıklar değer kazandı, dolar paritesi ise son günlerdeki yükselişinin ardından geriledi

banner87
TL ‘kısmi toparlanma’ sergiledi
banner90
banner99

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD)önceki gün Türkiye’ye yönelik yaptırım kararını açıklaması ile Türk lirası (TL) varlıklarda sert düşüş yaşanmıştı. Yapılan açıklamaya göre, ‘Türkiye Hazine ve Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’in varsa ABD’deki mal varlıklarına ve finansal işlemlerine sınırlama getirme; çelik tarifesini yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarma ve 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmeleri askıya alma’olmak üzere 3 başlıkta yaptırım uygulanacağı açıklandı.

ABD’nin yaptırım açıklamaları ile önceki gün TL varlıklarda sert düşüş yaşandı, BIST 100 günlük bazda yüzde 5 kayıpla son 7 ayın en sert düşüşünü yaşadı, BIST Bankalar da günlük yüzde 8 kayıpla son ayların en sert değer kaybını yaşadı. Önceki gün borsada yaşanan sert düşüşün ardından dün toparlanma yaşandı. Bunun en büyük nedeni olarak ise ABD’den gelen yaptırımların korkulan büyüklükte olmaması ve geçen sene tecrübe edilen alanlarda olması gösteriliyor. Önceki günkü kaybın ardından BIST, dün en yüksek 95 bin 870 puanı görmesinin ardından yüzde 1,20 kazançla 95 bin 500 puan üzerinde işlem gördü.

Piyasalarda neler yaşandı?

Piyasalarda ayrıca, önceki gün 5,93 seviyesini aşarak ve ağustos periyodundaki Asya seansında yaşanan kısa süreli hareket hariç30 Mayıs sonrası en yüksek seviyeye yükselmesinin ardından dün 5,90 üzeri ataklarda zorlandı ve son saatte yüzde 1’e yakın kayıpla 5,87’den görülen işlem kayıtlara geçti. Geçen hafta başından itibaren ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik nedeniyle 5,69’dan yükselişe geçen kur, gelişen ülke paraları arasında en çok değer kaybeden oldu. Dün ise beklentilere göre daha sınırlı yaptırım kararlarının ardından TL varlıklarda bir miktar toparlanma yaşandı.

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlayan harekatın ardından ABD'nin Türkiye'ye uygulayacağını açıkladığı ekonomik yaptırımların piyasa tarafından beklendiği kadar sert bulunmamasıyla dolar/TL geriledi. ABD Başkanı Donald Trump, son olarak, Türkiye'nin sınırötesi harekatına karşılık eski ve mevcut Türk yetkililere yönelik uygulanacak yaptırımların uygulanacağını söyledi. Yaptırımların, Türk bankalarını veya finansal sistemi hedef almaması nedeniyle geçen haftadan bu yana baskı altında olan TL varlıklarda rahatlamaya neden olduğunu belirtti.

Volkswagen krizi

Öte yandan, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in, Türkiye'de araç fabrikası kurma kararını ertelediğini açıklaması piyasadaki rahatlamayı sınırladı. Karar, gün içinde dolar/TL kurunda yukarı yönlü dalgalanmaya neden oldu. Volkswagen, Türkiye'de yatırım kararının itibarını zedelemesinden endişelenirken, Suriye'de yürüttüğü harekat nedeniyle Türkiye'ye yönelik uluslararası tepki de artıyor.

Avrupa Birliği (AB)ülkeleri, Suriye harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah satışını blok olarak ambargo uygulamak yerine sınırlandırma kararı aldı. Asset'ten Tim Ash, ABD'nin açıkladığı önlemleri "Minimal yaptırımlar" olarak nitelerken, "Birkaç birey, her halükarda yıllar sonra mümkün olabilecek bir ticaret anlaşması. Trump vitrin süslüyor. Daha kötüsü olabilirdi, Halkbank konusunda bir şey yok, dolayısıyla piyasada rahatlama yaratma olasılığı var" dedi.

Artan jeopolitik endişeler ve ABD'nin yaptırım tehditleri geçen haftadan bu yana TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına ve dolar/TL'de yükselişe neden oluyor. Önceki gün yaklaşık 4.5 ayın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, dün sabah ise 5,8620 seviyesine kadar geriledi.

Keza, eylül başından geçen haftaya kadar genel olarak 5,60-5,75 bandında oldukça yatay bir seyir izleyen, geçen haftaya da 5,70 civarından başlayan dolar/TL, geride bıraktığımız cuma5,90 seviyesini aştı; önceki gün ise 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviye olan 5,9395'i gördü. Kur, önceki gün 5,9270 seviyesinden kapandıktan sonra dün sabah 5,89 civarındaydı. Dolar/TL, dün 16.22'de 5,8975/5,8995 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,1916/6,1940; Euro/TL ise 6,4883/6,4913 seviyesindeydi.

Swap piyasası ve Mnuchin

Swap verileri ve Reuters'ın görüşlerine başvurduğu üç işlemcinin hesaplamalarına göre ay başında 200 baz puana (bp) kadar yükselen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirimi beklentileri yerini önceki gün itibarıyla indirim gerçekleştirilmeyeceği fiyatlamasına bıraktı. Birleşik Devletler Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçtiğimiz cuma yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yönelik ‘çok kuvvetli’ yeni yaptırımlar hazırlanması için Trump'tan talimat aldığını, Trump ise Kongre ile yaptırımlar üzerinde çalıştığını söylemişti. Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Azerbaycan'da yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı kadar önemli bir adım attığını ve ‘tehditlere aldırmadan"’ harekatı sonuna kadar götürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Analistler, 13 Kasım'da ABD'de yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesinin kritik olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca geçen hafta kamu bankalarının yaptığı döviz satışlarının yanı sıra bireysel ve kurumsal yatırımcının döviz satışlarının da gözlendiğini belirten bankacılar, bunun TL'ye destek olarak daha fazla değer kaybını sınırladığını belirtmişti. Bir işlemci, benzer trendin önceki gün de devam ettiğini, kamu bankalarının piyasada önceki gün 2 milyar dolar civarında döviz satışı gerçekleştirdiğini hesapladıklarını söyledi.

Londra swap piyasasında eskisi kadar derinliğin ve spekülatif işlem olmamasının TL'yi savunma açısından kamu bankalarına kolaylık sağladığını belirten bir başka bankacı, "Kurun 5,90 seviyesinin üzerine gitmesi istenmiyor gibi dolayısıyla 5,90-6,00 aralığında daha fazla kamu satışı gördük ancak kurdaki gerileme nedeniyle biraz daha akışına bırakabilirler" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108