TL, küresel piyasalara paralel dalgalı seyrediyor

banner37

Küresel riskten kaçış eğilimi ve para politikasına yönelik endişelerle sert düşen Türk Lirası dün de bu etkileri yaşamaya devam etti

banner87
TL, küresel piyasalara paralel dalgalı seyrediyor
banner90
banner8

Türk Lirası’nın geçen hafta dolar karşısında 5,15 seviyelerinin altını test etmesinin ardından küresel riskten kaçış eğilimi ve para politikasına yönelik endişelerle sert düşerken, dolar/TL'de küresel riskten kaçışın etkisinin hâlâ sürdüğü belirtildi.

Dolar/TL'de Merkez Bankası'nın erken bir faiz indirimine doğru ilerlediği endişesiyle başlayan ve küresel satış baskısıyla da hızlanan yükseliş eğilimini önceki gün TCMB ve ekonomi yönetiminin açıklamalarıyla sona erdirmişti.

Bankacılar dün piyasalarda yönün lokal nedenlerle belirlenmediğini piyasalarda küresel riskten kaçış eğiliminin etkilerinin hissedildiğini söylediler.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB'den Aralık ayı için faiz indirimi beklentilerinin dünkü açıkla ile ciddi ölçüde azaldı. Bugün küresel piyasalara dönük bir seyir yaşanıyor. ABD-Çin ticaret gerilimi gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik satışları tetikliyor" diyerek, "TL nispeten daha iyimser bir seyir gösteriyor. Bunu da petrol fiyatlarında yaşanan ve bir ara yüzde 5'i aşan düşüşle ilişkilendirebiliriz" şeklinde konuştu.

13 Aralık'taki PPK kararı yakından izleniyor

Piyasalarda Kasım ayı enflasyon verileri ardından 13 Aralık'taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dahil "erken faiz indirimi" beklentisi fiyatlanmaya başlanmış ve bu fiyatlama küresel satış baskısıyla birleşerek birkaç işlem gününde TL'de ciddi bir değer kaybı yaratmıştı.

Ancak, TC Merkez Bankası'nın dün 'enflasyon odaklı para politikası' söylemlerinin olumlu algılanması ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğinin açıklanmasıyla dolar kuru gerilerken, yeni güne 5,36 TL seviyesinden başladı.

Türkiye’de dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,3201 TL'yi, en yüksek ise 5,4017 TL'yi görürken saat 17.30 itibarıyla 5,3634 TL'de bulunuyordu. 6,1379 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,1198 TL'de İngiliz Sterlini ise 6,8671 TL’de hareket ediyordu.

Teknik açıdan dolarda 5,25 TL'nin destek konumunda bulunduğunu ifade eden analistler, 5,50 TL'nin güçlü direnç olarak izleneceğini kaydetti.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.29 yükselişle 96.71 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1382 seviyelerindeydi.

Dün ayrıca,10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 17.13 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20.24 seviyesinde hareket ediyordu.

banner134
Dolar kurunda hangi seviyeler takip edilecek?

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, "Dolar kurundaki kırılganlık sürüyor. Bu hafta doların enflasyon rakamlarının ardından 5.13 TL seviyesine kadar düşüş kaydetmesine rağmen bu seviyeden aldığı destekle hızlı bir şekilde 5.45 TL seviyesine doğru tepki vermesi piyasaların kafasını karıştırdı.

Dolar kurundaki bu hareketin nedenlerine bakıldığında, TL mevduatlarına sağlanan vergi desteğinin aralık başı itibariyle sona ermesi, TL mevduatının döviz mevduatına göre avantajını ortadan kaldırırken, kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından 13 Aralık günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi spekülasyonlarının oluşması ve dış piyasada dolar endeksinin 97 puan bölgesinde seyretmesi olarak yorumlayabiliriz. Diğer bir etken ise, geçtiğimiz haftalarda 5.13 TL seviyesine kadar kademeli bir şekilde düşüş eğilimi içerisinde olan kur için bu haftaki hareket bir tepki yükselişinin de etkisi olabilir.

Ancak, TCMB ile ilgili eklemek istediğim bir durum var. Kasım ayı enflasyonu beklentiler çerçevesinde ekim ayına göre düşüş kaydetti ve piyasaları tatmin etti. Ancak, TCMB ve ya dünya genelinde hiçbir ülkenin Merkez Bankası, tek veri ile hareket etmeyeceği için gelecek hafta 13 Aralık günü yapılacak TCMB toplantısından bir faiz hamlesi beklemediğimi belirtebilirim. TCMB her defasında enflasyon görünümüne bağlı olarak sıkı duruşunu koruyacağını belirtirken, aynı zamanda 2019 ikinci çeyek döneminden sonra enflasyonda kalıcı bir iyileşmenin başlayacağını da öngörmekte. Bu tablo karşısında, TL varlıklarda olağanüstü bir durum olmadıkça ve kurlarda agresifleşmedikçe TCMB’nin bir süre daha sıkı duruşunu korumasını bekliyorum" dedi.

Karadağ değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Global piyasalarda risk iştahının zayıf olması, gelişmekte olan ülke piyasalarını huzursuz ediyor. Bu durumdan, TL’nin de negatif algılandığını gözlemliyorum. İtalya’da bütçe konusu, İngiltere’de Brexit ve ABD-Çin arasında her ne kadar uzlaşı sağlansa bile ticaret savaşına yönelik belirsizliğin sürüyor olması, küresel borsalarda satış dalgası yaratıyor. Bu havanın da etkisiyle aslında dolar/TL kurunun geri çekilme hareketinde biraz mola vermek zorunda kaldığını da yorumlayabilirim.

Bu konjonktürde, bugün ABD’den açıklanacak veriler takip edilebilir. Aslında, geçtiğimiz haftalarda, Fed Başkanı Powell, 2019 yılı faiz artış hızını azaltabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunduğu için bir süre ABD verileri ikinci planda kalabilir. Piyasalar bu konuda pek memnun değil. Dolayısıyla bu iki gün her ne kadar ABD’de takvim yoğun olsa bile fiyatlamalarda yeni bir trend oluşturacak güçte olmayabilir. Özellikle, risk iştahı bu kadar zayıfken veriler çok fazla etkili olmaz diye düşünüyorum." şeklinde belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Karadağ teknik olarak şöyle belitti:

"Kur, 5.30 TL - 5.40 TL aralığındaki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için 5.30 TL altı kapanışların geri çekilme hareketini hızlandırması açısından önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu durumda, 5.25 TL ve 5.22 TL seviyelerini izleyebiliriz. Buna karşın, kurun 5.40 TL seviyesinin üzerine doğru yükselmesi ve ısrarcı olması ise yukarı yönde hareketini devam ettirmesi açısından önemli olabilir."

Ticaret savaşı yeniden hortladı

Asya borsaları ve ABD endeks vadeli kontratları, Kanada'nın dünyanın başlıca telekom ekipmanı üreticilerinden Çinli Huawei'nin üst düzey bir yöneticisini muhtemelen ABD'ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısıyla sert geriledi.

ABD ve Çin hafta sonunda yıl boyunca piyasalar üzerinde baskı yaratan ticaret savaşına 90 gün süreyle ara verdi. Ancak iki ülkenin aralarındaki derin sorunları üç ayda çözemeyeceğine yönelik şüpheler piyasalarda tekrar baskı yaratmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75